Karacaoğlan Hayatı, Eserleri, Şiirleri, Edebi Kişiliği

Karacaoğlan 17’inci yüzyıl dolaylarında yaşadığı tahmin edilmektedir. Göçebe Türkmen obalarında yetişmiştir. Asıl adı İsmail’dir. Ancak, Hasan ya da Halil olduğu da söylenmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre Karacaoğlan’ın hayatının büyük bir bölümü Rumeli’de geçtiği yönündedir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Avusturya seferine de katıldığı bilinmektedir.

Karacaoğlan Hayatı, Eserleri, Şiirleri, Edebi Kişiliği

Yazımızın devamında karacaoğlan kitaplar ve diğer eserleri hakkında bilgiler bulabileceksiniz. Yaşamı, yaşadığı yer, katıldığı olaylar, eserleri ve kişiliği ile ilgili olarak yapılan çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle kesin olarak bir bilgi söz konusu değildir.

Karacaoğlan Hayatı

Hayatıyla ilgili olarak net bilgileri ne yazık ki bilmiyoruz. Ne zaman ve nerede doğduğu, nerede ve nasıl öldüğüyle ilgili günümüze kadar gelen bilgiler bulunmamaktadır. Özellikle doğum tarihiyle ilgili olarak yapılan pek çok araştırma olmasına rağmen her birinde farklı sonuçlar çıkmıştır. Bu nedenle biz de kesin şu tarihte doğmuştur, şu zaman ölmüştür diyemiyoruz. Yapılan araştırmaların çoğunda Karacaoğlan’ın 17’inci yüzyılda yaşadığı ve Kanuni Sultan Süleyman ile Avusturaya seferine bile katıldığı yönündedir. Pek çok görüşe göre Adana’nın Feke ilçesinde doğmuştur. Ancak, pek çok il ve ilçenin de Karacaoğlan’ı sahiplendiğini biliyoruz. Bunun yanında mezarının da nerede olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ülkemizin pek çok ilinde mezarının olduğu söylenmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda da birden fazla Karacaoğlan’ın olduğudur.

Şiirleri aşk ve doğa üzerine yazılmıştır. Değindiği konular arasında sıla özlemi, gurbet, ölüm ve ayrılık gibi konular yer almaktadır. İsmikan, Elif ve Zeynep gibi isimler şiirlerinin çoğunda mevcuttur.

Bu kişilerin Karacaoğlan’ın sevgilileri olduğu tahmin edilmektedir. Şiirlerinde içten, samimi ve gerçekçi yaklaşımlar göze çarpmaktadır. Duygularını en içten hisleri ile anlatmaktadır. Türk aşık edebiyatına kattığı yeniliklerle bilinmektedir. Kendisinden sonra gelen ozanları da çok derinden etkileyen bir kişidir.

Karacaoğlan Hayatı, Eserleri, Şiirleri, Edebi Kişiliği 1

Karacaoğlan Şiirleri

  • Karacaoğlan şiirleri aşk, sevgi, yurt, ayrılık, sıla özleme, gurbet ve ölüm temalıdır. Şiirleri içerisinde tarihi olaylara da yer vermiştir. Bu anlamda karacaoğlan bütün şiirleri derin izler bırakmış ve kendisinden sonra gelen şairleri de etkilemiştir.
  • Halep’in fethi, Acem Şahina ve Nemse Kralı’na savaş açılması gibi konulara değinmiştir. Özellikle ‘’Turnalar’’ koşmasını inceleyen araştırmacılar onun tarihi olaylara çok fazla meraklı olduğuna karar vermiştir.
  • Ala gözlüm ben bu ilden gidersem, yürü bire yalan dünya, viran oldum mor sümbüllü bağ iken, aşam dedim karlı dağın başından, nazlı yardan geldi bana bir name, deli gönül, ala gözlerini sevdim dilber, gel, yeşil başlı gövel ördek, can vermeye dermanım mı var gibi çok sayıda şiiri bulunmaktadır. Tüm bu şiirleri karacaoğlan şiir kitabı içerisinde mevcuttur. Şiirleri ve türkülerinin muhakkak okunması gerekmektedir.

Karacaoğlan Türküleri

Türkü denilince akla ilk gelen isimlerin başınd aşüphesiz Karacaoğlan gelmektedir. Şiirleri, sözleri ve türküleri günümüze kadar ulaşmıştır.

Karacaoğlan Hayatı, Eserleri, Şiirleri, Edebi Kişiliği 2

Ala gözlüm ben bu ilden gidersem, ağlamanın vakti geçti, bre ağalar, bre beyler, evlerin önü kuyu, felek senin elinden, kulak verdim dört köşeyi dinledim gibi daha çok sayıda Karacaoğlan türküsü bulunmaktadır. Bu türkülerin tamamında aşk, sevgi, hasret, gurbet özlemi ve gibi temalara yer verilmiştir.

Karacaoğlan Koşmaları

Karacaoğlan koşmaları tarihten gelen ve derin duygular içeren türlerdir. ‘’Yiğidin Eyisi’’ adlı koşması günümüzde de bilinmektedir. Bu koşmadan bir dörtlüğü sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Yiğidin eyisini nerden bileyim
  • Yüzü güleç, kendi yaman olmalı
  • Kasavet serine çöktüğü zaman
  • Gönlünün gamını alan olmalı

Duygu yüklü ve derin anlamlar içeren bu koşması toplam 5 kıtadan oluşmaktadır. Şiir, türkü, koşma ve diğer tüm Karacaoğlan eserleri muhakkak okunmalıdır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?