Kardeş kıskançlığı nedir?

Çocukların bir dereceye kadar kardeş kıskançlığı yaşaması doğaldır. Peki, endişe edilecek aşama hangisidir? Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?

 

Kardeş kıskançlığı, aynı aile çocuklarının ebeveynlerinin ilgisi veya birbirlerine üstünlük için çekişmesine, bir kardeşin diğerinde olan özelliğe sahip olmak istemesine denir.

Yeni bir kardeş, bir çocuk için kabullenilmesi gereken bir durumdur ve bu durum çocuğun yaşına, ailenin yaklaşımına ve her şeyden önemlisi çocuğun kişiliğine bağlıdır. Çocukların kardeş kıskançlığı yaşaması aslında doğal ve sağlıklı bir durumdur. Çocuğun çok sevdiği ebeveynini paylaşmak zorunda kalması kıskançlık duygusunun temelinde yatar. Kardeş kıskançlığında esas önemli olan bu kıskançlığın derecesi ve kardeşlerin birbirine olan davranışlarının şiddetidir.

Ebeveynlerin, çocuğun hissedeceklerini önceden tahmin ederek, gelecek bebekten önce adım atması gerekir. Bebeğin dünyaya gelişinden önce bazı sorunların çözülmesi önemlidir. Bu nedenle bir pedagoga danışmak gerekir.kardes11051603

 

Bir çocuğun kardeşini kıskandığı nasıl anlaşılır?

Çocuklar tıpkı yetişkinler gibi kıskançlık duygusu ile bazen baş edebilir, bazen de edemez. Bastırdıkları bu duygu çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Bazen gördüğü kabuslar, bazen altına kaçırmak ya da bebekliğine dönüp parmak emmek şeklinde ortaya çıkabilir.

Çocuğunuzda kardeşi dünyaya geldikten sonra içe kapanma, isteksizlik, mutsuzluk, oyun oynamaktan kaçma, tırnak yeme, uyku düzeninin bozulması, öfke, hırçınlık, arkadaşlarına zarar verme, tutturma huyu, kardeşine kötü davranma ve kötüleme gibi davranışlar ortaya çıkıyorsa, mutlaka profesyonel destek alınmalıdır.

 

kardes11051601Ebeveynlere öneriler

* Öncelikle çocuğun kıskançlık duygusunu, içinde yaşamasındansa, dışa vurması önemlidir. Bu durumda kınanmamalı ve ayıplanmamalıdır. Ebeveynleri tarafından kıskançlığı nedeniyle ayıplanan bir çocuk bundan kardeşini sorumlu tutucaktır.

* Anne ve baba çocuklar arasında kıyaslama yapmaktan kaçınmalıdır. Aynı şekilde anne ve babanın yanı sıra diğer aile büyükleri de çocuklar arasında çıkan anlaşmazlıklar eğer çok büyük değilse, dahil olmamalıdır. Anlaşmazlıklara dahil olunduğunda ise kimin haklı olduğundan ziyade çözüm odaklı düşünülmelidir.kardes11051605

* Çocuğa kardeşinin olacağı, doğal ve abartısız biçimde önceden söylenmeli, onun bu konuyla ilgili soruları cevaplandırılmalıdır. Büyük çocuğun yaşı da soyutlama yeteneğinin gelişimi açısından küçükse, hikayeleştirilerek “bebeğin gelişi” anlatılabilir.

* Çocuk, kardeşi doğmadan çok önce anne ve babanın odasından ve yatağından ayrılmış olmalıdır. Bebek doğduktan sonra anne-babasının odasından ayrılmak zorunda kalan çocuklarda kıskançlığın artması beklenmelidir.

* Bebek için yapılan hazırlıklarda çocuğun da fikrini almak onu daha güvende hissettirecektir. Bebek için yapılan hazırlıkları abartmamak gerekir.

* Çocuğunuzun kardeşini kabullenmesi için zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın, ona ihtiyacı olan zamanı tanıyın!

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?