Karneler dağıtıldı! Tatil başladı!

2013-2014 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle yaklaşık 17,5 milyon öğrenci karne aldı…

Tüm Türkiye’de bugün son ders zili çaldı. Yaklaşık 9 ay süren maraton bugün sona erdi. Karnesini eline alan kimi öğrenciler sevinirken kimisi de önümüzdeki sene için daha çok çalışma sözü verdiler!..

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, 43 yıl önce Eskişehir’de mezun olduğu lisede öğrencilere karnelerini verdi. Avcı, 1971 yılında mezun olduğu Eskişehir Anadolu Lisesi’ne 2013-2014 eğitim-öğretim yılı ikinci yarı yıl karne dağıtım törenine katılmak için geldi. Burada sınıfları gezip öğrencilere karnelerini veren Avcı, kendisine hediye edilen okul üniformasına ait kravatı taktı. Avcı’ya okulun rozeti de verildi. Avcı, burada tahtaya kendisinin öğrencilik yıllarını ve şimdiki dönemini anlatan bir karikatür çizdi. Öğrencilere anılarını anlatan Avcı, 2024 yılından açılmak üzere kilitlenen ‘zaman kapsülü‘ne mesaj yazdı.

Avcı, karne dağıtım töreninden yaptığı konuşmada, 43 yıl önce mezun olurken yine aynı yerde bir konuşma yaptığını belirterek, başarılı olduğu için değil, “ağzı laf yapar” diye arkadaşları tarafından, mezunlar adına konuşma yapma görevinin kendisine verildiğini kaydetti.

karne1_1306Mezunları, öğretmenleri ve velileri tebrik eden Avcı, şöyle konuştu:
“Bugün karnelerini alan Türkiye’nin dört bir köşesindeki bütün öğrencilerimize ve öğretmenlerimize iyi tatiller diliyorum. LYS’ye girecek bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum. Sağlık içinde güzel dinlenin. Öyle çok fazla da ders çalışmayın, tatilde. Güzel kitaplar okuyun, sinemaya gidin, güzel müzikler dinleyin, tarihi yerleri gezin. İlla ‘ben okumadan duramam, bir şeyler okumam gerekir’ derseniz; Oğuz Atay’ın ‘Bir Bilim Adamının Romanı’ adlı kitabı yaz tatilinde iyi gider. Mutlaka bir şairiniz, romancınız, hikayeciniz olsun. Sait Faik’in bu yaz tatilinde tüm eserleri okunabilir. Yine de keyfinize bakın. Bu tatili güzelce değerlendirin. İnşallah, seneye görüşmek üzere.”

Okullar ne zaman açılacak?

İlkokul 1’inci sınıflar için yapılan uyum eğitimine bu yıl ortaokul 5’inci sınıflar da katılacak. Bu kapsamda ilkokul 1 ve ortaokul 5’inci sınıflara 8-12 Eylül arasındaki uyum eğitimi uygulanacak. 15 Eylül’de ise tüm sınıflar dersbaşı yapmış olacak. İlk yarı ise 23 Ocak’ta tamamlanacak.

karne2_1306İlk, orta ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanı sıra yaz tatilinde kayıt telaşı yaşayacak. Özellikle 8’inci sınıflar için lise kayıt süreci tüm yaza yayılacak. Lise sonlar için ayrıca yarın LYS maratonu başlıyor. 3 aylık yaz tatili, ortaokulların 8’inci sınıflarında okuyan öğrenciler için tercih ve kayıt telaşıyla geçecek. 4 Temmuz’da okulların kontenjanlarının duyurulmasının ardından 7 Temmuz’da yerleştirme esas puanları ilan edilecek. Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos arasında yapılacak. Sonuçlar da 22 Ağustos’ta açıklanacak.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği, sınavla öğrenci alan özel okulların kayıt takvimini açıkladı. Buna göre, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yapılan sınavlarla öğrenci alacak özel okulların taban puanları 21 Temmuz’da ilan edilecek. Ön kayıtlar 4-5 Ağustos’ta, kesin kayıtlar 6-7 Ağustos’ta yapılacak. 18-19 Ağustos’ta ikinci ön kayıt ve 20-21 Ağustos’ta kesin kayıtlar alınacak. Üçüncü ve son ön kayıt dönemi 25-26 Ağustos’ta, kesin kayıtlar 27-28 Ağustos’ta tamamlanacak. Son kayıt dönemi ise 1 Eylül’de başlayacak.

Tüm öğrencilerimizi karne notları ne olursa olsun tebrik ediyoruz!.. Yeni eğitim-öğretim yılına kadar bol bol dinlenip eğlenecekleri güzel bir tatil diliyoruz!.. Tabi ki Yumurtalı Ekmek‘i takip edip gündemden uzak kalmamak şartıyla!.. :))

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?