Karşılıksız Burs Veren Kurumlar Neler, Kimler Başvurabilir?

Ülkemizde eğitim alanında yapılan çalışmalar, her sene devam etmektedir. Gerek resmi, gerek özel kurum ya da kişiler tarafından eğitime verilen destekler sayesinde daha aydın, daha gelişmiş bireyler yetiştirilmesi sağlanıyor. Eğitim alanında öğrencilere sağlanan en büyük destek burs imkanıdır. Karşılıklı, karşılıksız, koşullu ya da koşulsuz olarak verilen bu kurslar hakkında kısa bilgileri merak edenler için derledik. 2017 yılında İstanbulda burs veren kurumlar, İzmir’de burs veren kurumlarve Ankara burs veren kurumlar ile ilgili bilgiler şu şekildedir.

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Burs, öğrencilerin eğitimlerinin tamamı ya da bir kısmını karşılamaya yönelik yapılan yardımlardır. Bu yardımların bazıları tamamen koşulsuz olarak öğrencilere verilirken bazıları eğitim sonunda kurum ile çalışma koşulu ile verilen. Öğrenciler, bir kurum ya da özel şahıstan destek almadan önce bu koşulları ve karşılık beklentisi varsa karşılığı mutlaka bilmeli ve iyi değerlendirmelidir. Şartlı burs veren kurumların imkanlarından yararlanan öğrenciler, bu şartları yerine getirmediğinde burslarının kesilmesi sorunu ile karşılaşılabilir.

Burs Veren Kurumlar 2017

Geçtiğimiz senelerde üniversitelere burs veren kurumların geneli bu sene de aynı şekilde burs veriyor. Burs veren kurumların genel olarak öğrencilerde aradıkları bazı özellikler olabilir. Bu özellikler ve şartlar, burs başvurusu sırasında öğrenciler ve ailelerinin gözlerinden kaçmamalıdır. Bazı kurumlar, kırsal kesimlerde yaşayan ancak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde üniversite kazanan öğrencilere öncelik tanırken, bazı kurumlar sadece belli başlı üniversiteler ve bölümlerde okuyan öğrencilere burs imkanı tanıyor. Burs veren kurumları değerlendirirken bu şartlar ve kuralların mutlaka göz önüne alınması gerekir.

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Üniversite burs veren kurumlar, öğrencilerin ya tüm eğitim masraflarını ya da sadece son senelerindeki eğitim giderlerini karşılar. Genel olarak öğrencilerin başarılarında bir düşüş yaşandığında bursun kesilmesi söz konusu olabilir. Eğitim görülen özel üniversiteler de başarılı öğrencilerine belirli oranlarda indirim ya da burs imkanı sağlamaktadır. Bu konuda eğitim görülecek üniversiteden detaylı bilgi alınabilir.

Tıp Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Bazı kurum ya da kuruluşlar sadece belirli alanlarda eğitim gören öğrencilere burs imkanı sağlar. Bunun nedeni eğitimlerinde başarılı olan öğrencilerin mesleklerini ellerine aldıktan sonra kendi bünyelerinde çalışmalarını istemeleridir. Bu sayede daha kaliteli hizmet verip daha çok isimlerini duyurma imkanı sağlayan kurumlar, genelde şartlı olarak bu kursları verir. Tıp alanında eğitim gören doktor ya da hemşire adaylarına genelde hastane hizmeti veren kurumlar tarafından burs verilmektedir.

Tıp Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Yüksek Lisans Burs Veren Kurumlar

Dört yıllık üniversite eğitimlerinin ardından mesleklerinde daha ilerlemek için eğitim görmeye devam eden gençlere özel burs veren kurum ve kuruluşlar da vardır. Bu kurum ve kuruluşlar eğitim görülen mesleğe göre öğrenci seçebilir ve bu öğrencilerin masraflarını karşılayabilir. Koşullu ya da koşulsuz olarak burs veren kuruluşlar bu tür eğitimlerde de vardır. Koşullu burs veren kurumlar öğrencilerin başarılarının düşmemesine yönelik bazı kurallar belirtir. Bu kural ve koşullara uymayan öğrencilerin bursları yarıda kesilebilir.

Yüksek Lisans Burs Veren Kurumlar

Lise Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Lise öğrencileri için burs imkanı tanıyan kurum ve kuruluşlar arasında yoğunluk, üniversiteler ve bazı özel vakıflardır. Üniversiteler, belli bir başarı düzeyine sahip özel öğrencilerin lise eğitimlerinde destek olarak üniversite tercihlerinde kendilerini de bulundurmak isterler. Bu tür üniversiteler, lise eğitiminde öğrencilere yardımlarını koşullu ya da koşulsuz olarak yapabilir. Özel vakıflar olaraksa başarılı ancak eğitim imkanı sınırlı olan öğrenciler için yardım eden kuruluşlar mevcuttur. Lisede mesleki eğitim alan başarılı öğrencilere eğitim gördükleri meslekler ile ilgili kurumlar da burs verebilir.

Lise Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?