Katil balina orka nasıl bir canlıdır?

Belgesellere filmlere konu olan okyanusların güzel canlıları orkalar neden katil balina adını almıştır? Orkalar gerçekten de tehlikeli midir?

 

Okyanustaki en üst düzey yırtıcı olan katil balina orka yunuslar arasındaki en iri türdür. Orkalar katil balina adını avına korkmadan ve yılmadan saldıran bir deniz hayvanı olması nedeniyle almıştır. Bugüne kadar kendi doğal ortamında herhangi bir insana saldırısına rastlanmamışsa da tutsak olarak bulunan orkaların bakıcılarına saldırdıklarına dair bilgiler bulunmaktadır.

Orka adının bu canlılara   ilk olarak antik Romalılar tarafından verildiği bilinmektedir.

Orkaların fiziki özellikleri nelerdir?

Bir orkanın doğmak için 16 aya, doğduktan sonra olgunlaşması için ise 1 yıla ihtiyacı vardır. Orkaların erkekleri dişilerinden daha büyüktür. Erkekler 9.5 metreye dişiler ise 8.5 metreye kadar ulaşabilir. Yetişkin erkek orkaların ağırlıkları 9 ton, dişi orkaların ağırlığı 8 ton civarındadır. Dişi orkalar 90 yıla kadar hayatta kalabilmekte iken erkek orkaların ömrü ortalama 30 yıldır. Dişleri diğer memelilere göre daha büyük olan orkaların  dişlerinin  uzunluğu 30-60 santim; çapı ise 15-25 santim arasındadır. Her ne kadar tehlikeli olarak bilinseler de dünyanın en güzel hayvanlarından biridir orka.orka26.04.16

Okyanusların sosyal yırtıcısı: Orkalar

Orkalar yeryüzünde yaşayan canlılar arasında insandan sonra en yaygın ikinci memelidir. Aileleri ile beraber avlanan orkaların anaerkil bir aile yapısı bulunmaktadır. Her bir orka grubunu  anne hatta büyük anne yönetmektedir. Her bir orka grubunda tek bir reis ve onun akrabaları vardır. Grup üyelerinden herhangi birisi hastalandığı veya başına bir şey geldiğinde diğer üyeler ona yardım eder. Bireyler aileden çiftleşmek veya yiyecek aramak için bir kaç saatliğine ve her seferinde birer birey olarak ayrılabilir.

Sosyal yırtıcıların en iyisi olan orkalar hayatta kalabilmek ve avlanabilmek için iletişim kurma yeteneklerini kullanırlar. Başlarındaki özel bir organ ile titreşimli ses dalgaları yollayan orkalar bu ses dalgaları ile hem kendi aralarında iletişim kurabilirler hem de yön tayin edebilirler. Çok akıllı olan bu canlıların olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurabilme yetenekleri bulunmaktadır. Bu özelliklerini avlanma sırasında çok iyi bir şekilde kullanırlar. Aynı zamanda çok ısrarcı ve kararlı olan orkalar avlarını ele geçirmek için saatlerce uğraşabilir ve her yolu deneyebilirler. Orkalar suyu yavaşlatır, su etrafında  dinlenir,  yiyecek ararlar. Bütün bunları da genellikle gruplar halinde yaparlarlar.

Sürü halinde avlanan katil balinalar, balinalar içinde en hızlısıdır.  Ağızları küçük fokları yutabilecek genişliktedir. Kendilerinden çok daha iri olan  iri balinalara saldırıp onları parçalarlar. Öyle ki geldiklerini fark eden  fok, yunus ve diğer balinalar kaçacak yer ararlar.

Bütün okyanuslarda yaşayan orkalar daha çok düşük ısılı olan kutup bölgelerini tercih ederler. Yapılan araştırmalarda üç orka türüne rastlanmıştır. Bunlar yerleşik orkalar,  geçici süreliler ve kıyıdan açıkta yüzenler olarak adlandırılmışlardır.  Yerleşik olanlar  balıkla beslenirken  geçici süreli orkalar fokları ve balina yavrularını yerler. Balina yavrusu avlanmaları oldukça meşakkatli ve zor olsa da orkaların sabrı ve inanılmaz koordineli çalışmaları bu zor avda da başarılı olmalarını sağlar. Kıyıdan uzakta yüzenlerin beslenmeleri konusunda ise çok fazla bilgi yoktur. Ancak orkaların avları hakkındaki kesin olan şey  avladıkları türlerin oldukça farklılık gösteriyor olmasıdır. Öyle ki yedikleri besinler bu kadar çok çeşitli olan tek memeli onlardır.

Cüsselerine göre oldukça iyi sıçrayan orkaların birçoğu insanlara alışkın olduğundan teknelerden yiyecek istediği de bilinmektedir


İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?