Kayıp Da Vinci tablosu mu?

Banka kasasında Leonardo Da Vinci’ye ait olduğu iddia edilen yağlıboya bir tablo bulundu. Da Vinci tablosu sanatseverleri şaşırttı…

İsviçre İtalya sınırındaki Lugano kasabasında, özel bir banka kasasında ele geçirilen Leonardo Da Vinci’ye ait olduğu iddia edilen yağlıboya tablonun İtalya’dan İsviçre’ye yasadışı yollarla kaçırıldığı iddia edildi. Savcılık tarafından yapılan açıklamada, İsviçre’de yaşayan İtalyan bir ailenin, tabloyu 135 milyon dolara satmaya çalıştığı ileri sürüldü.

 

Da VinciTabloda Rönesans döneminin asilzadelerinden olan Isabella d’Este gizemli bir gülümseme ve bir altın taç ile resmedilmiş. Sanat tarihi uzmanlarını ihtilafa düşüren tablo için bir kısmı Leonardo Da Vinci’ye ait olduğunu belirtirken, bir kısmı ise yeterli kanıt olmadığını öne sürdü.

2013 yılında bir avukat tabloyu 107 milyon dolara satmak istemiş, ancak lisansı olmadığı için satış gerçekleştirilememişti. Daha sonra, portrenin iadesi istenmiş ancak portrenin yeri saptanamamıştı. Tablo İtalya’ya teslim edilip sahibi araştırılacak.

Leonardo Da Vinci Kimdir?

15 Nisan 1452 yılında İtalya’da doğan Leonardo Da Vinci, Rönesans devri Avrupası’na damga vurmuş en önemli kişilerinden biridir.

Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği’dir. Da Vinci yalnız sanatıyla değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biridir.

Da Vinci

 

İnsanlık tarihinin en iyi resimlerinden birisi kabul edilen ve hala tam olarak sırrı çözülemeyen Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başlayan sanatçı, resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşımıştı.

1482’de Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girmek için Floransa’yı terk etti. Dükün hizmetine girebilmek için yazdığı, içinde köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı ancak göndermediği mektup bütün zamanların en olağandışı iş başvurusu sayılır.

Leonardo Da Vinci, 1499’da Milano Fransızlar tarafından alınıncaya kadar 17 yıl boyunca Dük için çalıştı. Onun için sadece resim ve heykeller yapmak, festivaller organize etmekle uğraşmadı; aynı zamanda binalar, makineler ve silahlar geliştirdi. 1485 – 1490 yılları arasında doğa, mekanik, geometri, uçan makineler, kiliseden kale ve kanal yapımına kadar her türlü mimari ile ilgilendi; anatomi çalışmaları yaptı; öğrenciler yetiştirdi.

Da Vinci

 

 

Sanatçının ilgi alanı o kadar genişti ki başladığı çoğu işi bitiremiyordu. 1490 – 1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu çizimler ve defter sayfaları, zaman içinde müzeler ve kişisel koleksiyonlarda toplanmıştır. Bu koleksiyonculardan en ünlüsü de Leonardo’nun hidrolik alanındaki çalışmalarının el yazmalarını toplayan Bill Gates’dir.

Leonardo Da Vinci 1519 yılının baharında 2 Mayıs’ta Amboise’deki evinde 67 yaşında vefat etmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?