Kedi Bakımı

Sevimli mi sevimli, yumuşak tüyleri, sıcak davranışları ile yalnızlık çekenlerin beslemek için en sık tercih ettiği evcil hayvanlardan birisi de kedilerdir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin çok sevdiği kediler ve evde kedi bakımıhakkında kısa bir araştırma yaptık. İşte sevimli dostlarımız ve onların en az kendileri kadar sevimli dünyaları…

Evde kedi bakımı aslında son derece kolay ve eğlencelidir. Özellikle bir kaç önemli püf noktasına dikkat edildiğinde yeni arkadaşınıza alışmak ve onun bakımını üstlenmenin zor olmadığını göreceksiniz. Yetişkin ya da yavru kedi bakımıhakkında dikkat edilmesi gerekenler ve sizin üzerinize düşen görevlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kedinizi eve getirdiğiniz ilk gece onun yabancı bir ortamda kendini huzursuz hissedeceğini unutmayın. Yeni evine henüz alışamamış olan kediler bir yolunu bulup evden kaçabilir. Bu nedenle kapı ve pencereleri sıkı sıkı kapatın.
 • Yine eve yabancı olmasından dolayı gece kalkıp dolaşmak isterse tehlikeli aletlerden zarar görmemesi için bunları ortadan kaldırın. En azından kediniz alışana kadar geceleri elektrik fişlerini takılı bırakmayın.
 • Eve aldığınız kedi yetişkinse daha kolay işiniz. Yavru ise bir nevi annesinin yapması gereken görevleri de siz üstlenmek zorundasınız. Örneğin belli bir haftaya kadra yavru kediler kendileri dışkılamayı bilmez. Bu konuda dışkılamaları için 4 saatte bir temiz ve ıslak bir pamukla kedinize yardımcı olmanız gerekir. Aksi halde yavru kedinizin ciddi sıkıntıları olabilir.
 • Yeni doğmuş kedi bakımı konusunda dikkatli olunması gereken diğer önemli nokta ise beslenmesidir. Henüz mamaya alışmayan ya da mama yiyecek kadar büyük olmayan yavru kedilere sadece özel olarak veterinerlerden temin edebileceğiniz anne sütü karışımlarından verebilirsiniz. Bunun dışında başka bir süt vermeniz zararlı olacaktır.

Kedi Bakımı 1

 • Kendisi tuvaletini yapabilse bile bazı küçük kediler tam tuvalet eğitimi almamış olabilir. Bunun için kedi kumunu bir kaba döküp bir kaçkere parmağınız ile eşeliyormuş gibi yapmanız yeterli olacaktır. Minik kedi sizin ne demek istediğinizi anlar.
 • Bebek kedi bakımı hakkında bir diğer önemli husus ise göz bakımıdır. Yeni doğan minik kedilerin gözleri sürekli çapaklanır. Anneleri bu göz çapaklarını kendileri temizler. Yanında annesi olmayan minik yavrular içinse sahipleri özel losyonlar ile temizlik yapabilir.
 • Kedilerin tüyleri normalde senede 2 kere dökülür. Ev kedilerinde bu durum daha sık olabilir. Bunun için düzenli olarak tüylerini fırçalamaya özen gösterin. Okşanmak ve sevilmekten hoşlanan kediler, fırçalanmayı sevmez. Bu nedenle küçükken fırçalanmaya alıştırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kedi Bakımı 2

 • Kedilerin beslenmeleri de çok önemlidir. Yeni aldığınız kediniz yetişkinse satılan yere mutlaka maması hakkında soru sorun. Aynı mamayı kullandığınızda bir sorun çıkmayacaktır. Ancak yavru kediler her gün büyüdükleri için zaman içinde daha vitaminli ve daha farklı mamaları isteyeceklerdir.
 • Yavru kedileri beslerken; 8-12 haftalık yavru kedilerin günde 4 kez, 3-6 aylık kedilerin günde 3 kez, 6 aylık olduktan sonra günde 2 kez mamaya ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Yeterli beslenen kedilerin daha hızlı büyüdükleri ve daha sağlıklı oldukları biliniyor.

Kedi Bakımı 3

Evde kedi bakımı için dikkat edilmesi gerekenlerin yanında alınması gerekenler de önemlidir. Bir evde kedi besleyebilmek için gerekli olan malzemeler şunlardır.

 • Kedi tuvaleti ve kedi kumu: Kediler son derece temiz hayvanlardır. Tuvaletlerini gelişigüzel bir yere yapmaz, insanlar gibi belli bir yere yaparlar. Temizliklerinden dolayı mutlaka üzerini örtmek isterler. Bunun için kedi kumu ve tuvaletini mutlaka almalısınız.
 • Mama ve su kabı: Kedilerin beslenmesi çok önemlidir. Bu nedenle uygun mama kapları ve su kabı alınması gerekir. Süt ile beslenen ya da mamaya ek olarak süt de verilen kedilerin yine de su ihtiyacı olur. Bu unutulmamalıdır.
 • Boyun tasması: Özellikle yeni alınan kedilerin alışana kadar dışarıda gezdirilmesi için uygun bir tasmasının olması gerekir. Bu tasmayı kedinizi dışarıda gezdirmek için kullanabilirsiniz.
 • Tırmalama tahtası: Kedilerin tırmanması tırnaklarının törpülenmesi için önemlidir. Severek yaptıkları bu aktivite onların doğal gerilme ihtiyacını karşılamak için önemlidir.

Kedi Bakımı 4

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?