Kedi Neden ve Nasıl Mırlar?

Kediler dünyanın en sevimli canlıları olsa gerek. Kendilerine has hareketleri, karakterleri, vücut yapıları onları hayvanlar aleminin en özel varlıkları haline getiriyor. Bir de çıkardıkları sesler kedileri özel kılan unsurların en başında geliyor. Kedi sesi bin bir manayla dolu çok çekici bir ses değil midir? Miyavlamalarının dışında, tıslamaları ve bir de mırlamaları kedilerin en hoşa giden taraflarıdır. Kediler anlık duygularını çıkardıkları seslerle çok güzel şekilde ifade edebilirler. O an öfkeli mi, aç mı, neşeli mi olduklarını bize seslerindeki tonlamalarla net bir şekilde anlatabilirler. Kediler doğduktan yaklaşık iki gün sonra mırıltı çıkarmaya başlarlar. Annelerini emerken de hem titrer hem de mırlarlar. Mırlama sadece yavru kedi değil erişkin kedilere de mahsus bir tepkidir. Sevilmek isteyen kediler de sahibine sokularak mırlar. Hatta uzmanlar kedi mırlamasının insanlarda şifalı ve sakinleştirici etkisi olduğunu belirtiyor. İki kedi karşılıklı tatlı tatlı mırlıyorsa bunun bir dostluk mırıltısı olduğunu pekala söyleyebiliriz. Fakat mırlama kedilerin sadece tatlı zamanlarına has bir durum değildir. Bir kedi kızgın, ürkmüş ve canı yanmış anlarında da mırlar. Onların yemek isterken çıkardıkları mırıltıyla, çiftleşme dönemlerinde yahut sevilmek istediklerinde çıkardıkları mırıltıların tınısı da birbirinden farklıdır. Uzun zamandır kedilerle haşır neşir olan olanlar bu mırıltıların arasındaki ton farkını gayet iyi bilir. Kedi cinsleri içinde hangisi en çok miyavla derseniz elbette hepsi. Bu ne cins olurlarsa olsunlar onların ortak ve en iyi konuştukları dildir şüphesiz.

Kedi sesi en az karakterleri kadar gizemli. Kedilerin mırlarken aynı zamanda neden ve nasıl titredikleri ise hala gizemini korumaktadır. Bu mırıltılar boğaz kaslarını ve kıvrımlarını kullanarak çıkartırlar. Bu esnada soludukları hava titrer ve mırıltı tınıları ortaya çıkar. Kedilerin açken ve yemek isterken çıkardıkları mırıltının daha keskin ve derinden geldiği saptanmış. Frekansı yüksek olan kedi mırıltısının kulağa daha rahatsız edici geldiği bir gerçek. Araştırmacılar yüksek volümlü seslerin miyavlamaya, ağlama ve sızlanmaya benzetildiğini ve kişide gerginlik oluşturduğunu belirtiyor.

Kediler eğer sizden bir şey istiyorsa bunun için mırlar ve bu ses eğer kolay hipnotize olabilen bir insansanız sizi etkiler. Düşük tınılı mırlamalar ise tam tersine teskin edici bir etkiye sahiptir.

Uzmanlara göre kediler sadece mutluluk anlarında değil mutsuz, gergin ve sinirliyken de mırlayabiliyor ve bunun onları iyileştirdiği biliniyor. Kedinizi veterinere götürdüğünüzde yahut hastalığının nekahat döneminde de mırlar.

Mırlama Nasıl Ortaya Çıkar?

Kedilerin mırlama sesi gırtlak ve diyafram kaslarının aralıklı tepkimesi sonucu ortaya çıkar. Kediler nefes alırken ve verirken 25 ile 150 hertz arası frekansta mırlarlar. Yapılan araştırmalarda anlaşılmış ki bu aralıkta kalan frekanslar pek çok konuda iyileşme sağlıyor. Kediler iyileştirme güçlerini koruyabilmek için uzun uyku saatlerinden enerji alırlar. Mırlamaları sayesinde de kaslarına ve iskelet sistemlerine uyarı yaparlar. Yani uyku sırasında hareketsiz kalan iskelet sistemlerini mırlamalarının verdiği titreşimle uyararak kemik yoğunluğu kaybının da önüne geçmiş olurlar. 

Kedi türleri birbirinden farklı da olsa temelde hepsinde ortak olan unsur mırlamalarının kesinlikle tesadüfi olmadığı ve çok şey anlattığıdır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?