Kediler Hakkında Bilgi

Hiç şüphesiz ki evde bakıma en uygun olan ve çok sevimli olan hayvanlardan birisi de kedilerdir. Evinde kedi beslemek isteyen ve bu dünyaya ait olmak isteyen kişiler, kediler hakkında kısa bilgi almak için bir hayli büyük bir telaş içerisinde girmektedir. Dünyada 500 milyon miktarında evcil kedi bulunmaktadır. Bunlar 33 farklı ırktan türemişlerdir. Ragdoll cinsel kedilerin erkeklerinin ağırlığı 5 kilo ile 9 kilo içinde değişirken, dişilerinin ağırlığı 4,5 kilo ile 7 kilo içinde değişmiş olur. Üretken yaşamı esnasında bir dişi kedi 100’ün üzerinde yavruya haiz olabilir. Her geçen gün çok daha fazla sayıda kedi üremektedir. Kedilerin okşanması, kişilerde tansiyonun düşmesine yardımcı olurken aynı zamanda psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerine de olanak tanımaktadır.

Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır. Kediler tüm memeliler içinde en uykucu hayvanlardır. Her gün averaj 16 saati uyuyarak geçirirler. Psikoloji biliminde, kedilerden korkma durumu ailurofobi, kedilere duyulan sapkınlık ise ailurofili terimleriyle anlatılır. (Ailuro kökeni Yunancadan gelmektedir). Bir kedi öteki bir kediye derhal hiç “miyav” lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır. Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler. Kediler renkli görebilmekle beraber kısmi renk körüdürler. Bu renk körlüğü insanlarda görülen kırmızı/yeşil renk körlüğüne denk gelmektedir.

Kediler Hakkında Bilgi 1

Kediler yüksek gerilim hastalarına iyi gelmekte ve tansiyona azaltmaktadır. Kedilerin duyma yetileri köpeklerden ve insanlardan daha kuvvetlidir. Karanlıkta olan kediler, insanlara nazaran 6 kat daha iyi görme yeteneğine de sahiptirler. Her 3 Amerikalıdan biri kedi besliyor. Kediler elektrik prizleri ile kablolarla oynamaya bayılırlar. Ama bunlar kediler için çok tehlikeli olabilir. Son derece sevimli olmalarını sağlasa da, kedilerin bıyıkları düşünülenden çok daha hassastır. Ani bir hareket derhal bıyıklar tarafınca anlaşılır. Kediler, avlanma sahalarını “ev sahaları” olarak kabul ederler ve bir adam kedinin ev sahası dişi kedininkinden averaj 10 kat büyüktür. Londra’da bir stadyumda ‘görevli’ bir kedinin 6 yıl içinde averaj 12.500 tane fare avladığı rapor edilmiştir. Bir yavru kedinin sağlıklı bir erişkin olabilmesi için minimumundan 3 ay süresince anası ile beraber kalması gerekir. Adam kediler 6-8 aylıkken, dişi kediler ise adam kedilerden averaj 2 ay önce erişkinliğe ulaşırlar. Kediler yüzebilirler fakat iyi yüzücü değildirler. O yüzden deniz, dere, yüzme havuzu şeklinde su bölgeleri kediler için düştükleri takdirde çok tehlikeli olabilir.

Kediler Hakkında Bilgi 2

Kediler kendilerine ilişkin sahayı yoğunlaşmış sidik ile işaretleyerek öteki kedilerin o alana girmemesi için bir tür ihtarda bulunurlar. Evde yaşayan kediler ev eşyalarının ve kendi eşyalarının (su, yiyecek kaplarının, tuvaletlerinin) yerlerinin değişmesinden hiç mi hiç hoşlanmazlar. Kedilerin yiyeceklerini ayakaltı bir yere koymayın. Yiyecek yerken mahremiyet isterler. Şundan dolayı sıkça geçilen bölgeler yiyecek alanı olarak doğru değildir. Çok kalabalık şehirlerde kedilerin yaşamaları oldukça riskli olmaktadır. Bu konuda çok sayıda örnek olmakta olup kedi severlerin bu konuda kedilerini çok daha güvenli bir ortama hazırlamaları gerekmektedir. 1950 yılında dağcıları izleyen İsviçreli bir kedi dağcılarla beraber Alplerin zirvesine (4.478 metre) çıkmıştır. Kediler oyun oynamaya bayılırlar. Fakat Avrupa’yı vebadan kurtaran gene kediler olmuştur. Kedi sahiplenmek isteyen kişilerin, öncelikle yaşadıkları ortamları bir kedinin yaşamasına uygun olacak şekilde hazırlamaları gerekmektedir. Çünkü bir kedinin de canı vardır ve en iyi şekilde bakılmaya ihtiyaçları da bulunmaktadır. Bu sebeple kedi bakmanın sorumluluğuna ulaşamayan kişilerin kedi bakmaya niyetlenmemesi gerekmektedir.

Kediler Hakkında Bilgi 3

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?