Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kediler yeryüzündeki en ilginç ve en sevilen hayvanlardan birisi. Gizemli ve ilginç özellikleri ile insanların ilgisini çeken ve merak uyandıran kediler kendilerine has karakter özellikleri ile de ilgi topluyor. Kedilerle ilgili merak edilen şeylerin başında da bıyıkları geliyor. Öyle ya kedilerin bıyıkları var. Peki ne işe yarıyor bu bıyıklar? Bıyıkları olmasaydı bu onlarda herhangi bir eksiklik yaratır mıydı? Kedi bıyığı kopması kediye zarar verir mi? İşte kedilerin bıyıkları ile ilgili merak edilenler…

Kedilerin Bıyıkları Neden Var?

Kedilerin bıyıklarına duyu kılı adı veriliyor. Bu kıllar da burnun iki tarafında değil; göz çevresinde ve çene ile ön patilerin arka tarafında yer alıyor. Bu kıllar bizdeki saç kılları gibi ölü hücrelerden oluşmuyor. Güçlerini bağlı oldukları sinir hücrelerinden alıyor. Bu kıllar adeta bir duyu organı gibi çalışarak etrafları ile ilgili isabetli ölçümler yapmalarını sağlıyor. Bu kıllar kedileri aynı zamanda çok iyi bir avcı da yapıyor. Kediler zifiri karanlıkta bile avlarını ıskalamadan yakalayabiliyor. Yani kediler bu kıllar sayesinde çevrelerindeki nesne ve enerjileri algılıyorlar. Bu bıyıkların kediler için bir duyu organı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ruh hallerini de yine bıyıkları sayesinde anlamak mümkün. Eğer bıyıklar öne doğru yönelmişse kedi atağa geçmeye hazırlanıyordur ya da merak uyandıran bir durumla karşı karşıyadır. Kedi eğer huzurluysa bıyıkları da gevşek bir görünümdedir. Bıyıklar kedinin yüzüne doğru yaslanmışsa kedi sinirli ve huysuz demektir.

Kedilerin bıyıkları keratinden oluşur. Bıyıklarda sinir yoktur ama kök kısımlarında proproseptör adı verilen son derece duyarlı sinir uçları bulunur. Bu proprioseptörler sayesinde beyinle iletişim kurulur. Kedi bu sayede yolunu rahatlıkla bulur ve vücudunun her kısmını senkronize şekilde hareket ettirebilir. Kediler köprücük kemikleri olmadığı için ne kadar dar olursa olsun kafalarının sığdığı her yerden geçebilirler. Kovalamada usta olmalarının bir sebebi de bıyıklarının varlığıdır. Gözleri yakını çok iyi görmese de bıyıkları sayesinde en kırılacak eşyaların, bibloların, raf gibi eşya ile dolu yerlerin yanından hiçbir şeyi devirmeden  geçebilirler.

Kedilerin Bıyıkları Kesilir Mi?

Özelikleri saymakla bitmez. Tüm özelikler de şaşırtıcı ve hatta hayrete düşürecek kadar ilginçtir. Sözgelimi kedi bıyığı kesmek onların yönlerini bulmasını zorlaştırıyor. Kedilerin yüzünde ye alan kıllar onları sevimli yapmakla kalmıyor aynı zamanda dengede olmalarını ve yönlerini kolayca bulmalarını sağlıyor. Bu bıyık kılları onların adeta radarı durumundadır. Kesilen bıyıklar kedilerin yön bulma yetisini etkisiz hale getirir ve adeta kör gibi olurlar. Kedi bıyıkları denge unsurudur. Bu yüzden kedilerin bıyıklarını kesmek onları korkutur ve dengelerini bozar.  

Kedinin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kediler bıyıkları sayesinde dengelerini sağlar, yönlerini bulur, zıplayıp sıçrayacakları yüksekliği tayin eder, daracık bir alandan geçip geçemeyeceklerini hesaplarlar.

Kedilerin Bıyıkları Neden Dökülür?

Kedilerin bıyıkları tıpkı tüyleri gibi dönem dönem dökülür ama bu son derece normaldir. Dökülen bıyıkların yerine yenileri çıkar. Ama bıyıkları aşırı derecede dökülüyorsa bu bir sağlık sorununa işaret edebilir. Böyle bir durumda yapılacak en doğru şey kediyi hemen bir veterinere götürmek olacaktır. 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?