Kehribar Nedir?

Kehribar, soyu çok eski zamanlara dayanan ve o günden beri günümüzde büyük bir ilgi ile kullanılan bir taştır. Yalnızca takılarda değil günümüzde artık çok fazla alanda da kehribar kullanılmaya devam edilmektedir. Bu sebeple de birçok farklı nedenden ötürü sahte ve gerçek kehribar ayırt etme, son derece meşakkatli bir durum haline gelmektedir. Toz kehribar nedir? Sorusu, özellikle de kişilerin bu ürünü kullanıp faydasını görmesi ile birlikte giderek artış göstermeye devam etmektedir. Bu durumda bir tek elimiz ve gözlerimiz ile aradaki farkı fark etmeye çalışmamız başarısız olabilir. Bizlere önerilen ise en kati sonucu veren kızılötesi testidir. Gözle fark edebileceğimiz en büyük ayrıntı ise orijinal kehribar taşlarının tek renk değil bir renk sarmalından oluşuyor olmalarıdır.

Baltık Deniz’inden çıkartılan kehribar, uzun senelerdir özellikle hanımların süs eşyalarının yapımında kullanılmaktadır. Son derece parlak ve bir o kadar da güzel bir renge sahip olması sebebi ile diğer değerli taşlar ile karşılaştırma yapılması doğru değildir. ağaçların fosilleşerek reçine haline gelmesi ile kehribar taşları elde edilmektedir. Yalnız %10 tuz bulunan su içinde yüzebilecek kadar hafifçe yapıdadır. Kehribarların renk seçenekleri 256 çeşitli bir renk kataloğu şeklinde hazırlanmıştır. Günümüz koşullarında birbirinden farklı takı markası, kişilere kehribar çeşitlerini ve bu çeşitleri birbirinden farklı renkler ile süsleyerek sunmaya devam etmektedir. Böylelikle kişiler kendi zevklerine hitap eden kehribar modelini oldukça kolay bir şekilde bulabilme imkânına sahip olabilmektedir. Sıkma kehribar nedir? Ya da ateş kehribar nedir? Sorusuna yönelik olarak ise, bu tür kehribar çeşitleri orijinal kehribardan elde edilen ve çeşit ya da yapı sebebi ile farklılık gösteren türlerdir.

Kehribar Nedir? 1

Kehribar ısıtılması durumunda hafifçe bir koku yayar. 150 dereceye kadar sıcağa maruz kalırsa yumuşamaya adım atar ve 375 derecede parlak bir alevle, çam reçinesi kokusu yayar. Kehribarın dumanının ruhu güçlendirdiğine de inanılırdı. Doğumu kolaylaştırdığı, yılan ısırmalarına faydalı olduğu, diş ağrılarında etkili olduğu ve romatizma ağrılarına iyi geldiği düşünülmekteydi. Bazı topraklarda böbrek taşı rahatlıkları için kehribar reçeteleri yazılmıştır. Yenidünyaya gelen bebeklerde de tütsü işlemi uygulanır ve bunun hızla büyüyüp gelişmeye etki edeceğine inanılırdı. Yeni evlilerin mutlu yaşamasında, harpa gidenlerin zaferle dönmesinde etili olduğu düşünülerek uygulanırdı. Bütün bunların yanı sıra özellikle de yeni diş çıkarmaya başlayacak olan bebeklerin damaklarına kehribar koyularak, bebeklerin bu süreç boyunca ağrı çekmeleri de önlenmektedir.  Günümüzde özellikle Litvanya’da çok sayıda hanım parlatılmamış ve organik haliyle kehribardan üretilmiş kolyeler takarak guatrdan ve diğer boğaz hastalıklarından da korunmak istemektedir. Ek olarak günümüzde gene takı yapımında ve tesbih yapımında kullanılır.

Kehribar Nedir? 2

Her geçen gün çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlaması ile birlikte kişiler kehribar kullanımına daha da büyük bir önem vermeye başlamaktadır. Yediden yetmişe çok sayıda kişinin sağlığına büyük faydalar sağlayan kehribar, kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Günümüz koşullarında birbirinden farklı sektörde çok sayıda ürünün sahtesi de yapılmaktadır. Bu gibi ürünler kişilere maddi olarak yüklü zararlar da verebilmektedir. Bu sebeple de günümüzde bu gibi ürünlerin gerçekleri ile sahteleri arasındaki farkın anlaşılması için birbirinden farklı yöntemler de aranmaktadır. Bu konuda çok sayıda yöntem olmakta olup, kişilerin bu konuda bir bilen ile irtibata geçmesi önerilmektedir. Aynı zamanda kehribar gibi değerli ürünleri alırken bilinen ve güvenilen markalara itibar edilmesi de bir hayli büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kehribar Nedir? 3

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?