Kelebeğin ömrü ne kadar?

Rengarenk kanatları ile doğaya neşe katan kelebeklerin hayatının sadece bir gün sürdüğünü siz de duymuşsunuzdur. Peki, gerçekten kelebeğin ömrü bu kadar kısa mıdır?

Aslında kelebeklerin ömrünün bir gün olduğunun düşünülmesi; bir kelebeğin kozadan çıktığı andan itibaren artık ömrünün son günlerine yaklaşıyor olmasından ileri geliyor. Tırtıl halinden sonra kelebek olarak hayatta kalması çok uzun süreli olmuyor. Geriye kısacık zamanı kaldığından, insanların aklında “kelebeklerin ömrü bir gündür” fikri kalmış.

Ruh kuşları‘ olarak da bilinen kelebeklerin 170 bin civarında türü vardır. Böceklerin en geniş takımlarından birini oluştururlar. Yeryüzünde yaşayan kelebek çeşitlerinin sayısının 18 sıfırlı bir sayı ile ifade edilebileceği sanılmaktadır. Yani her insana bir milyon kelebek düşmektedir.

kelebeginomru1_0907Çok narin gibi görünmelerine rağmen kelebeklerin yapıları, yeryüzünde karşılaştıkları her sorunu çözecek düzeydedir. Çöllerde bulutlar gibi dolaşırlar, sularda yüzebilir, karanlık mağara kovuklarında yaşayabilirler. Dünyanın en yüksek dağlarında, tropikal ormanlarda, petrol birikintilerinde, yanardağ ağızlarında hatta kutuplarda bile dolaşırlar.

Kelebeğin tüm ömrü değil de ömrünün son safhası gerçekten kısadır ama yine de bir günden fazladır. Aslında onun için süre önemli değildir. Ömrünün bu en güzel aşamasında düşündüğü tek şey vardır, neslinin devamı. Sürüngen bir tırtıl olmaktan kurtulup, havada özgürce dolaştığı bu kısa sürede amacı uğruna çoğunlukla beslenmez bile.

Kelebekler aylarca tırtıl halinde yaşadıkları halde, kelebek olarak çok kısa bir süre yaşarlar. Bu yüzden bir kısım kelebeklerde beslenme için ağız ve hortum bile bulunmaz. Yaşamlarının bu kısa bölümünü beslenmekten çok eşlerini aramak, çiftleşmek ve yumurtlamak, kısaca yeni kuşakları oluşturabilmek için harcarlar.

kelebeginomru2_0907Kelebeklerin yaşam süreleri kelebeğin türüne göre değişiklik gösterir. Kelebekler için, avcılar gibi etkenler yüzünden maksimum yaşam süresi kimi araştırmacılara göre 2 ile 14 gün arasında değişiyor. Maksimum yaşam süresi ise 4 günle 10-11 ay arasında değişebiliyor.

Dişi kelebekler genelikle erkek kelebeklerden daha çok yaşıyor. Kimi türlerde erkekler çiftleştikten hemen sonra ölüyorlar. Hiçbir yetişkin kelebek bir yıldan fazla yaşayamıyor. Tabi bu rakamlar canlının tırtıl ve pupa evrelerinde geçirdiği süreleri içine almıyor.

Yetişkin kelebeklerin ömrü, türüne bağlı olmak üzere 1 hafta ile 1 yıl arasında değişebilir. Üstelik bu süreye yaşam döngüsündeki ‘yumurta’, ‘tırtıl’ ve ‘koza‘ dönemleri dahil değildir. Eğer bu dönemler de dahil edilirse, her kelebeğin ömrü yaklaşık 1 sene olmaktadır.

 

kelebeginomru3_0907Dünya üzerinde ömrü 1 gün olan hiçbir kelebek türü yoktur. Kelebekler metamorfoz (başkalaşım) geçirirler. Ömürleri 4 ana kısımdan oluşur; yumurta, tırtıl, koza ve yetişkin (imago). Pek çok türün yumurtası ancak birkaç hafta sonunda çatlar. Bu süre sonunda yumurtadan çıkan tırtıl, 2-3 hafta ile aylarca sürebilen bir süre boyunca durmadan beslenir. Bu süre sonunda gelişimini tamamlar ve etrafına bir koza sarar.

Kelebek, 10-12 gün ile birkaç hafta arası değişebilen bir sürede kozada kalır ve sonunda yetişkin olarak kozasından çıkar. Yetişkin kelebek de 1 hafta ile 1 yıl arası yaşayabilir. Türden türe dönemlerin göreceli uzunlukları birbirinden farklı olabilir. Bir kelebek türü daha uzun süre tırtıl olarak kalırken, bir başka tür daha uzun süre yetişkin halde kalabilir.

kelebeginomru4_0907Kelebeklerinin ömrünün bir gün olduğuna olan inanışın yayılma sebebi, mayıs sineklerinin (birgün sinekleri) kısa ömrü ile kelebeklerin ömürlerinin karıştırılmasıdır. Bu canlılar da metamorfoz geçirirler ve aynı durum geçerlidir: yumurtada birkaç hafta bekledikten sonra, birkaç ay ile birkaç yıl arasında değişen bir süre boyunca ‘naiad‘ denen ara basamakta kalırlar. Bu basamak, ömrü boyunca kozaya girmeden farklılaşır ve sonunda yetişkin hale gelir. Bu yetişkin halde kanatlara sahiptir ve bu formun ömrü 30 dakika ila 1 gün arasında değişir. Ancak genel olarak, tüm basamaklarıyla birlikte bir mayıs sineğinin genel hayatı yıllarca sürmektedir.

Ömrü ne kadar olursa olsun kelebekler, tüm zarifliğiyle çevremizde olmasından mutluluk duyduğumuz canlılardır…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?