Ünlü Besteciler: Mozart

Bugüne kadar ismini kimi zaman televizyonda, kimi zaman aileler veya arkadaşlarımızın konuşmalarından çok duyduğumuz ve klasik müzik ile alakalı olduğunu az çok bildiğimiz Mozart’ın neden bu kadar ünlü olduğunu biliyor musunuz?

Mozart’ın ilk ismi Wolfgang Amadeus. Bundan tam 257 sene önce Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğdu. O eski zamanlarda hem Avusturya’da hem de Avrupa’da, klasik müzikle uğraşan çok fazla sanatçı vardı. Mozart’ın babası onun müzikle ilgilenmesini istemişti. Ona hoca tutmuştu, o zamanlar şimdiki kadar fazla kurs ve dershane olmadığından, hocalar öğrencilerin evlerine gidiyordu.

Mozart, piyano dinlemeyi de, çalmayı da çok seviyordu. Küçük yaşlarda, yani 7-8 yaşında da piyano çalmaya başlamıştı ve o zamanların başka ünlü klasik müzik sanatçılarının yazdığı notaları çok güzel çalıyordu. Klasik müzikte seslere NOTA deniyor. Yaşı ilerledikçe, kendi notalarını yazmaya başladı, hem yazıyor hem de çalıyordu. Piyano çalmak, nota yazmaktan daha kolaydır ama Mozart o kadar güzel müzik yeteneğine sahipti ki, henüz 18-19 yaşlarında kendi notalarından çok güzel müzikler yazabilmeye başlamıştı.

Avrupa’nın birçok şehrinden insanlar Mozart’ı kendi şehirlerine çağırıyorlardı, o zamanlar Avrupa’daki ülkelerde krallık vardı, hemen her ülkenin kralı Mozart’ı kendi sarayına çağırıyordu konser vermesi için. Çok ünlü olmuştu. Arkadaşları da Mozart’ı dinlemeyi çok seviyordu. Ama sadece krallara ve arkadaşlarına değil, konser salonlarda tanımadığı normal insanların da izlemesi için konserler veriyor ve piyano çalıyordu. Bu konserlerin bazıları da opera idi. Opera, klasik müziğin şarkı söyler gibi sözlerle birlikte olmasına deniyor.

Sesi güçlü kadınlar veya erkekler, klasik müzik notalarına yazılmış sözleri söyleyerek bugün de konserlere çıkıyorlar. Yani klasik müzikte nota yazan da var, müzik aleti çalan da var, söyleyen de var. Hepsi de çok çalışarak ve yeteneklerini kullanarak ünlü oluyorlar.

Başta ne demiştik? O zamanlar klasik müzik ile ilgilenen çok insan vardı ama hepsi ünlü olamıyordu. Peki Mozart neden ünlü oldu?

mozart3501

Çünkü Mozart, o zamana dek birçok enstrumanın, yani keman, piyano, viyolonsel gibi, aynı anda ama başka sesler çıkartarak çalınabileceği notaları çok güzel yazıyordu. Şimdi aynı anda bir kemanın laaaaaa sesi, bir piyanonun soooool sesi çıkardığını düşünün ama aynı anda. İkisi birden eğer güzel bir ses çıkarıyorsa (buna klasik müzikte ARMONİ deniyor) o zaman çalan müzik kulağa çok hoş gelir. Biz iki tane ayrı müzik aleti yazdık yani keman ve piyano, ama siz aynı anda elli tane müzik aletinin başka sesler çıkarak çalındığını düşünün. İşte bu müziği severseniz, Mozart’ı da seversiniz.

Televizyonlarda, radyolarda bugüne kadar birçok reklam izledik. Bu reklamlarda çalınan bazı müzikler de Mozart’ın ta o zaman yazdığı notalardır. Mozart dinlemeye başlarsanız, bazı reklamlardaki müziklerin aynısını olduğunu hemen fark edersiniz.

Avusturya’lı Mozart ile ilginç bir olay daha vardır. Mozart’ın Türk Marşı diye isim koyduğu bir müziği bulunuyor. Adını neden Türk Marşı verdiğini bugün bile hala klasik müzik bilen birçok insan tartışıyor ama kimse tam olarak bilemiyor.

mozart3502

Haydi gelin o müziği dinleyelim, sonra da Mozart’ın diğer müziklerini bulalım ve dinleyelim.

Dinleyeceğiniz müzik sadece piyano ile çalınmış. Ama siz Mozart’ın diğer müziklerini de dinlerseniz, keman, viyola, obua, flüt gibi birçok değişik müzik aletinin sesini duyarsınız.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?