Kirpilerin İlginç Dünyası ve Kirpilerin Şaşırtıcı Özellikleri Nelerdir?

Kirpi, üzerinde dikenleri olan, sürüngen, memeli ve sevimli bir hayvandır. Görünüm olarak minik ve sevimlidir. Peki kirpinin özelliklerini ve ilginç dünyasını hiç merak ettiniz mi? Hayvanlar aleminin bu özel canlısı hakkında bilinmeyenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kirpi ve kirpi yavrusu hakkında tüm bilgileri yazımızın içerisinde bulabileceksiniz.

Kirpinin vücudu dikenlerle kaplıdır. Bu dikenlerin boyları ortalama 2,5 cm civarındadır. Yarım kilo ile 1 kilo arasında değişen ağırlıkları vardır. Bazı türlerinin 1,5 kiloya kadar ağırlığı olduğu bilinmektedir. Koku alma ve işitme duyuları oldukça fazladır. Özellikle yavru kirpi büyüdükçe bu özellikleri gelişmektedir. Kirpilerin temel özellikleri arasında koşabilmeleri, tırmanabilmeleri ve yüzebilmeleri gelmektedir. Çok iyi işitebilmeleri ve koku alabiliyor olmaları başlıca özellikleri arasında gösterilebilir.

Esnek bir vücuda sahiptirler. Herhangi bir tehlike durumunda vücutlarını yuvarlak şekle sokabilirler. Kaya diplerinde ve toprak altlarında yaşamını sürdürürler. Sulu ve nemli yerleri çok severler. Avrupa ve Asya ülkelerinde daha fazla bulunmaktadır. Daha çok gece ortaya çıkarlar ve kış aylarında kış uykusuna yatarlar. Hamilelikleri 6 hafta sürmektedir. Genellikle 8 yavru dünyaya getirmektedirler. Yavrunun dünyaya gelmesi ile birlikte birkaç saat sonra dikenleri çıkmaktadır. 15-20 yıl arasında ömürleri bulunmaktadır. Solucan, sümüklü böcek ve fare yiyerek yaşamını sürdürürler. Besin bulamadıklarında bitki de tüketmektedirler. Kirpi etinin egzama ve hemoroide iyi geldiği de bilinmektedir. Ancak, bununla ilgili kanıtlanmış kesin bir araştırma bulunmamaktadır.

Kirpi Nedir?

Kirpi nedir diye merak edenler yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler sonunda meraklarını gidermiştir diye düşünüyoruz. Tüm vücudu 2,5 cm uzunluğunda dikenlerle kaplı olan, kolay şekil değiştirebilen, geceleri dışarı çıkan, solucan ve fare gibi besinlerle beslenen sevimli ve minik bir hayvandır. Avrupa ve Asya ülkelerinde daha fazla bulunan kirpiler ülkemizde de fazlasıyla görülmektedir.

Kirpi Ne Yer?

Kirpi gündüzleri çok fazla göz önünde bulunmaz. Daha çok gece dışarı çıkar ve avını karanlıkta yakalar. Bu çerçevede solucan, fare, böcek, sümüklü böcek gibi canlıları tüketerek yaşamını sürdürmeye çalışır. Çok zor durumda kalmadığı sürece bu besinleri tüketirler. Avlanmada sıkıntı yaşadığı durumlarda da bazı bitkileri tüketerek yaşamını sürdürmeye devam eder. Bu bilgilerle kirpi ne ile beslenir sorusunun da yanıtını vermiş olduk.

Kirpi Nerede Yaşar?

Kirpi sulu ve nemli ortamları çok sever. Daha çok bu bölgelerde yaşamaktadır. Büyük kaya dipleri ve toprak altları kirpilerin ana yaşam alanıdır. Genel olarak bakıldığında kirpi rengi griye yakındır. Yaşam alanları olan kaya dipleri ve toprak altlarında renginden dolayı çok fazla fark edilmezler. Bunun yanında kirpileri yol kenarlarında da çok fazla görürürüz. Yavaş yol alabilen bu canlılar çoğu zaman yollarda ölmektedir.

Kirpi Nerede Yaşar?

Kirpi Çeşitleri

Kirpiler şekil ve özelliklerine farklı türleri olan canlılardır. Adi kirpiler, oklu kirpiler, ak göğüslü kirpi, rodos kirpisi, hint oklu kirpi ve amur kirpisi gibi çeşitleri bulunmaktadır. Her birinin genel özellikleri aynıdır. Dikenli gövde yapısı farklı değildir. Yaşadığı bölgeye ve özelliklerine göre farklı isimlerle ifade edilmektedir.

Kirpi Çeşitleri

Hint Oklu Kirpi

Hint oklu kirpi kemirici bir kirpi türüdür. Kirpi olarak ifade edilmiş olsa da, kirpi familyası ile bir yakınlığı bulunmamaktadır. Boyları 55-60 cm civarındadır. 10-12 cm kuyruk uzunluğuna sahiptir. Ortalama 20 kg ağırlıkta olabilmektedirler. Sivri ok gibi dikenleri olan hint oklu kirpi Akdeniz ikliminde daha çok yaşarlar. Gececi olarak bilinen bu kirpiler çok iyi yüzebilme özelliğine sahiptirler. Patates, soğan, kavun ve bitki kökleri ile beslenen bu türler 15-20 yıl ömre sahiptirler.

 Hint Oklu Kirpi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?