Kirpinin Dikenleri Ne İşe Yarar?

Kirpinin dikenleri baktığımızda bizi ürkütür ama dikenleri onun savunma silahlarıdır. Her hayvan hayatta kalabilmek için kendi türüne has bir savunma sistemine sahiptir. Kokarcaların tehlike anında salgıladıkları koku, bazı yılanbalığı türlerinin verdiği şok, yılanların öldürücü zehirleri ilk akla gelenlerdir. İşte kirpilerdeki savunma düzeneği de iğneleridir. Kirpiler iğneleri sayesinde kendilerini savunurlar. Bu yüzden onlara yürüyen kaktüs dendiği bile olur. Ağaçlara da çıkabilen kirpiler ince ağaç dalları, ağaç kabukları, elma, karahindiba gibi maddelerle beslenirler ve yiyecek aramaya geceleri çıkarlar. Bir kirpi 11 kiloya kadar çıkabilir. Kirpi yavrusu ile yetişkin ve iri bir kirpinin beden ölçüleri arasındaki fark hayrete düşürür. Kirpilerin hareketleri ağırdır, çok yavaş yürür ve yavaş hareket ederler.

Kirpinin Dikenleri Ne İşe Yarar 1

Kirpilerin vücutlarında aşağı yukarı 30 bin kadar diken vardır ve bu dikenler aslında kirpinin kıllarıdır. Oklu kirpi denilen bir türe mensup olanların dikenleri ise oldukça uzun ve kalındır.  Son derece sert olan bu kılların uçları iğnelidir ve bu iğneli kılları kurbanlarının derisine batırıp onları yakalayabilirler. Kirpiler dikenlerini batırmadan evvel uyarı verirler. Bu uyarı da çoğunlukla diş gıcırdatma, dikenleri oynatma, kuyruğu yere vurma ve tıpkı kokarcalar misali kötü koku yayma şeklinde olur.

Tehdit altında olan yahut kızmış bir kirpi dikenlerini dikleştirir. Öyle ki kirpi dikeni dokunulunca yerinden kolayca çıkarak kurbanın derisine batar. Kirpi, dikenli kuyruğunu da savurarak kurbanının yahut rakibinin üzerinde bir sürü diken bırakabilir. Deriye batan diken deri altında ilerleyerek vücutta kaybolabilir. Hatta bazı durumlarda kirpi dikeni vücuttaki bir organı delerek ölüme dahi sebep olabilir. Fakat bu nadir görülen bir durumdur. Dikenler acıtsa bile kalıcı bir hasar bırakmaz. Batan dikenleri yavaşça çekip çıkarmak mümkündür. Kasların kasılma hareketiyle de ileri itilerek vücuttan çıkış yolu bulabilirler.

Dikenleri kirpi için mükemmel bir savunma düzeneğidir. Bilim adamları her dikenin üzerini kaplayan ince yağ tabakasının doğal bir antibiyotik olduğunu bulmuştur. Diken üzerindeki yağları inceleyen bilim adamları stafilokok ve streptokok da dahil olmak üzere altı çeşit bakterinin öldürülebildiğini keşfetmiştir. Peki kirpi dikenlerinde neden bakteri öldüren maddeler vardır diye bir soru da akla gelebilir. Kirpiler dikenlerini bazen kazara kendilerine ve başka kirpilere de batırabilirler. Kazara gelişen olaylarda diğer canlının hayatının riske girmemesi için dikenlerin bu bakteri öldüren özelliği hayat kurtarıcıdır. Kirpinin kendisi ve kendi türü kazara gelişen hadiselerde bile yaşam mücadelesini sürdürüp hayatta kalabilir. Kirpiler dikenleri yüzünde her ne kadar ürkütücü ve tehlikeli görünseler de diğer hayvanlar gibi karşı tarafı incitmemeye gayret ederler ve hatta sevebilirler.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?