Kış meyveleri hangileri?

Havalar gitgide soğuyor, kış ayları yaklaşıyor. Meyveleri mevsiminde tüketmek neden önemlidir, kış meyveleri hangileridir?
Sağlığımızı korumak için sentetik ve hormonsal gıdalardan uzak durmalıyız. Bu nedenle doğal beslenmeli ve meyveleri mevsiminde tüketmeliyiz.

Mevsimi ve zamanı geçmiş sebze ve meyveler kesinlikle tüketilmemelidir. Hangi ayda hangi sebze, meyve bolsa o ayda onlar bol bol tüketilmelidir. Meyve satın alırken, tazeliğine ve canlılığına dikkat etmeliyiz. Ayrıca mevsiminde alınarak derin dondurucuya atılan meyveler, daha sonra da tüketilebilir.

nar 2110Günümüzde uygulanan modern tarım ve besin teknolojisi sayesinde hemen hemen her meyveye her mevsim ulaşabiliyoruz. Ekolojistler ise mevsimlerle gelen ürün değişimlerinin dünyadaki kaynaklar ve yaşam şekilleri için doğal bir denge oluşturduğu görüşündeler.

Her mevsimde toprak, hava ve değişen iklim koşullarına göre bedenimizin ihtiyaçları da farklılaşıyor. Bu yüzden doğanın döngüsüne karşı gelmemek ve meyveleri mevsimlerinde tüketmek en doğrusu. Bu şekilde beslenerek meyvelerden aldığımız tat ve besin değerlerini artırmış oluruz.

Meyveleri neden mevsiminde tüketmeliyiz?

Yaz boyunca, kış meyveleri güneş ışığını çekerek köklerine kadar ulaştırır. Bu besinler güneş ışığını daha fazla depoladığı için; enerji, canlılık, dayanıklılık ve ihtiyacımız olan vitamin ile minareleri daha fazla içerirler.

Sağlıklı beslenmek için mevsiminde ve dengeli beslenilmesi; sebze ve meyvenin her rengini içeren besinlerin tüketilmesi çok önemli. Meyveleri tok karnına değil; aç karnına ya da yemekten 2-3 saat sonra tüketmek daha faydalıdır.

elma 2110Kış mevsim meyveleri ve yararları

Armut: Sulu ve tatlı bir meyve olan armut, yemeklerden önce tüketilmelidir. Zengin karoten içeriği nedeniyle sarı, yeşil renge sahiptir. A, B1,B2,B3,B6 ve C vitamininden zengindir. Kabuklu olarak tüketilmesi, bağırsak sağlığı açısından çok faydalıdır. Kabızlığı tedavi etmek için sık sık tüketilebilir. Kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı atarak böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

Ayva: Altın sarısı renginde hoş kokulu bir meyve olan ayva, A ve B vitaminleri, yüksek miktarda potasyum ile tanin ve kireçli tuzlar içerir. Zindelik verir. Bronşit, müzmin öksürük ve verem tedavisinde kullanılır.

Elma: A ve C vitaminini yoğun olarak içerir. Ayrıca çözünen ve çözünmeyen lifler içermesi nedeniyle hem ishal hem de kabızlık tedavisinde kullanılır. Kolon kanserlerinden korunmak adına sıklıkla tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir; sindirimi kolaylaştırır. Kolesterole iyi gelir. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür.

kis meyveleri 12110Kivi: C vitamini deposu olan kivi enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek için faydalıdır.

Portakal, mandalina ve greyfurt: Bu meyveler kış mevsiminin en belirgin meyveleridir. Turunçgiller ailesinin üyeleridir. Sularındaki antioksidanlarla damarları ve kılcal damarları güçlendirirler. Bu şekilde kalbin zarar görmesini engellerler. Vücuttaki ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlarlar. İçerdikleri folik asit sayesinde öksürüğü azaltırlarken, lifleri sayesinde de kolesterolü düşürürler. Bağırsak parazitlerinin dökülmesini sağlarlar. Portakal, greyfurt ve mandalina, zengin C vitamini içeriğiyle, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı savunma mekanizmamızı güçlendirir. Yüksek orandaki potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonun normale dönmesini sağlar.

Nar: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sıklıkla tüketilmelidir. Folik asit, A ve C vitaminleri içerir. Ayrıca selenyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri çok fazla içermesi nedeniyle, halsizlik durumlarında da kullanılabilir.

Muz: B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Kemik gelişimini sağladığı için çocukların bol bol yemesi gereklidir. Sinirleri yatıştırmaya iyi gelir. Çok tüketildiği zaman kabızlık yapabilir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına rağmen hiç kolesterol içermemektedir. Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?