kış sporları

Kış sporları nelerdir?

Spor nedir, kış sporları nelerdir, nasıl yapılır ve bu spor dalları nasıl ortaya çıkmıştır? İşte kışın yapabileceğiniz sporlar ve tüm öğrenmek istedikleriniz…

Spor; Bireysel ya da kolektif oyunlar biçiminde yapılan, bir yarışma temeline dayanan ve belirlenmiş kesin kurallar çerçevesinde uygulanan bedensel hareketlerin tümüne verilen addır. Spor, genelde çeşitli dallara ayrılır: atletik sporlar (atletizm, jimnastik, halter); dövüş ve mücadele sporları (boks, güreş, judo, karate, taekwondo); takım sporları (futbol, basketbol, voleybol, hentbol, hokey, rugbi, Amerikan futbolu), atlı sporlar (binicilik, at yarışları, polo, cirit); su sporları (yüzme, yelken, kürek, kano, sörf, su topu); kış sporları (kayak, patinaj, bobsleigh, atlama, buz hokeyi); mekanik sporlar (bisiklet, motosiklet, otomobil, deniz motoru); havacılık sporları (uçak, planör, paraşüt), genel olarak spor, bedene sağlık ve sağlamlık kazandırmak amacıyla yapılır.

Bunun için sistemli, disiplinli bir çalışma gerekir. Bedensel ve ruhsal yarar sağlamak için yapılmasının yanı sıra, zevk için spor yapanlara “amatör” adı verilir. “Spor”u bir geçim aracı olarak benimseyen ve bunu meslek edinmiş olanlar ise “profesyonel” olarak adlandırılır.

skiboarding-20012015

Spor, bedeni geliştirme, kas ve eklemleri çalıştırma, dolaşımı hızlandırma yönlerinden sağlığa yarar sağladığı gibi, ruhsal gerginlikleri ve bellek yorgunluklarını giderme açısından da yararlıdır. Spor, özellikle 20. yüzyılda, ulusları birbirlerine yaklaştıran, toplumlar arasında dostluk ilişkileri kurulmasına yardımcı bir öğe sayılmıştır. Günümüzde spor, aynı zamanda, turizm endüstrisinin bir dalıdır. Sportif ilişkiler nedeniyle, çok sayıdaki meraklı ve taraftar için spor karşılaşmalarını izlemek üzere geziler düzenlenir.

Sporun tarihçesi

Sporun geçmişinin insanlıkla yaşıt olduğu varsayılır. İnsan, beden gücüyle hemcinslerinden üstün olmak ve onlara karşı üstünlük sağlamak gereksinimini duydu, bu da sporun temel felsefelerinden biri olan “rakibe üstünlük sağlama” içgüdüsünün ortaya çıkmasına yol açtı. Beden kültürüyle ilgili bu etkinliklerin ilk izleri, ilk Çağlarda Orta Asya, Ön Asya, Mezopotamya, Nil ve Akdeniz havzalarında görülür.

Asya’da Türk, Çin ve Hint kültürleri, Nil Deltası’nda Mısır, Mezopotamya’da Sümer, Asur-Babil uygarlıkları, Anadolu’da Hitit uygarlıkları bu konudaki büyük gelişmelere de sahne oldu. Bu uygarlıkların tümünde beden kültürüne verilen önemin gerçek nedeninin o çağların belirli niteliği olan savaşla ilgili olduğu görülür.

Var olma, başka uygarlıklar üzerinde egemenlikler kurma gibi amaçlarla yapılan savaşlarda başarılı olabilmek için beden gücüne dayalı kültür üzerinde duruldu. Eski Yunanlılarda görülen “gymnasion” adını taşıyan spor salonları bu amaca yönelik kurumlardır.

Tanrı ve tanrıçalara ancak güçlü beden ve bedensel güçle lâyık olunabileceği inancı var olduğundan, spor, aynı zamanda kutsal bir anlam ve değer de kazandı. Tanrılar Tanrısı Zeus adına düzenlenen kutsal “Olimpia” şenlikleri de bunun sonucuydu.

Eski Roma’da da spor geniş ilgi gördü, ancak burada daha başka bir kimliğe büründü. Roma’da spor, “stadion” adı verilen eski Yunan spor alanlarından çıkıp, “circus” adı verilen kanlı gösteri alanlarına girdi.

Spor, yüzyıllar boyu gelişerek 19. yüzyıl içinde en büyük aşamaya uğradı. 1863’te İngiltere’de futbol ortaya çıktı, bunu 1880’de atletizm kulüplerinin kurulması izledi. Spor, İngiltere’den ABD’ye sıçradı, bu ülkede daha başka ve özgün bir nitelik kazanarak genişledi, çağdaş bir biçime dönüştü, gerçek anlam ve değerini buldu, giderek tüm dünyaya yayıldı. Spor, günümüzde tüm dünyada belirli kurallara uygun olarak yapılmakta ve bu uluslararası kuralların gerek belirlenmesi, gerekse yürütülmesi, uluslararası federasyonlarca sağlanmaktadır.

?????????????????????????

Kış sporları ise; Olimpiyatlarda dalı bulunan, karlı zemin ya da kapalı salonlarda buzlu zeminde takımlar halinde ya da gösteri amaçlı (buz pateni dansı gibi) yapılan spor çeşididir. İnsanların eskiden beri ulaşım amaçlı kullandıkları kızaklı taşıma araçları ile başlayan karda ve buzda kayma, zaman içerisinde eğlence amaçlı yapılmaya başlandı. Daha sonra kayak malzemeleri ve stilleri geliştirilerek kayak severler arasında turnuvalar düzenlendi. Atlama, slalom ve kayak yarışı olmak üzere olimpiyatlara resmi olarak dahil edilen yarışmaların günümüzde birçok çeşidinin ülkeler arasında resmi müsabakaları düzenlenmektedir.

Hem sağlıklı bir yaşam hem de kış aylarında fiziksel aktiviteyi arttırmak için karlı ortamları seviyorsanız buz üzerinde ve kar üzerinde yapılabilecek en güzel kış spor dallarını bakın neler…

Kayak

Kayak sporu; Kar ve buz üzerinde kayarak yol almak için ayaklara takılan uzun ve yassı satıhlı, ön uçları hafif yukarı ve arkaya kıvrık bir alet olan “Kayak” ile yapılan spor dalının adıdır. Kış sporlarının temelini oluşturur. İsveçli arkeologların yaptığı kazılar, kayak sporunun en azından dört bin yıllık bir geçmişi olduğunu kanıtladı. 205 cm boyunca, orta yerindeki genişliği 15 cm olan kayakların çam ağacından yapıldığı anlaşıldı, MS 526-559 yıllarında Procopios’un yazılarında kayak müsabakalarına yer verildiği görüldü. 1891′de Avusturyalı Zdarsky (1874-1946) ilk spor kayağını yaptı. 1892′de Almanya, 1894′te Avusturya ve 1901 yılında Fransa’da başlayan kayak müsabakaları giderek kış sporları içine girdi.

Tarih araştırmalarına göre de, kayağın ilk olarak ortaya çıktığı bölgeler Altaylar/ Sibirya ve Moğolistan’dır. Kayak, spor olarak hayatımıza girmeden önce, 15. yy’da Orta Asya’da ve İskandinavya’da düşmanlara karşı askeri amaçla kullanılmıştır. Aynı bölgelerde kış şartları nedeniyle ulaşım amaçlı da kullanılmıştır. Spor dalı olarak uygulanması 19. yy ortalarındadır.

1- Alp Disiplini: Slalom ve büyük slalom diye iki kategorisi vardır. Aşağı eğimli kulvarda kapılardan geçerek en hızlı iniş başarılmaya çalışılır.

2- Biatlon: Kayak ile belli bir kulvar koşulduktan sonra tüfekle atış yapılarak oynanır.

3- Kayaklı Koşu: Kızaklar ve kızak sopaları ile engelli bir kulvarda oynanır.

4- Serbest Stil kayak: Atlama parkurları bulunan ve atlama figürleri uygulanarak oynanır.

5- Kuzey Kombine: Atlama ve koşu parkurlarının kombinasyonu ile oynanır.

6- Skiboarding: Deniz sörfünde kulanılan boardların ergonomik olarak biraz farklılaştırılması sonucu karda sörf yapılarak oynanır.

7- Skibob: Kayak bisikleti demektir. Bisiklet tasarımında kızaklar ile oynanır.

8- Kayakla Atlama: Aşağı eğimli rampadan en uzağa düzgün atlama yöntemi ile oynanır.

buz-pateni-20012015

 Buz Pateni

Buz pateni; Özel hazırlanmış buzlu bir zeminde altı kızaklı özel ayakkabılarla yapılan ve çeşitli branşları bulunan bir spor dalıdır. Buz pateni hobi olarak her yaşta yapılabilir.

Buz patenine ilk kez 15. yy’da Hollandalı ressam Johannes Brugman’ın bir eserinde rastlanmıştır. Brugman, buz üzerinde kayarken düşen bir azizeyi resmetmiştir.

1- Artistik Buz Pateni: Tek, çift ya da guruplar halinde buz üzerinde atlama dönme gibi belirli figürler uygulanarak oynanır.

2- Kısa Kulvar Sürat Pateni: Oval bir kulvarda dönüş ve düzlüklerde etkili kayma yöntemi uygulanarak oynanır. Dönüş miktarı azdır.

3- Sürat Pateni: Oval bir kulvarda dönüş ve düzlüklerde etkili kayma yöntemi uygulanarak oynanır. Mesafe kısa kulvardan daha uzundur.

4- Buz Dansı: Tek ya da çift olarak müzik eşliğinde belli kurallara dayalı figürlerin uygulandığı buz dansıdır.

5- Senkronize Buz Pateni: Grupların figürleri aynı anda ve düzende uygulamaları ile oynanır.

kizak-20012015

Kızak

Kızak; Küçük bir veya iki kişilik kızağa verilen isimdir. Oyuncular sırtüstü şekilde kızağın üstüne ve ayakları başa gelmektedir. Kızak ayrıca bu kızaklarla yapılan spor dalıdır. Bu kızakların zamana karşı yarışlarının mücadelesini içerir. Kaynaklar bu terimin ilk kez 1905 yılında kullanıldığını göstermektedir. İlk olarak 1964 yılında olimpiyat oyunları arasına girmiştir.

1- Bobsled: Dar bir kabinden oluşan kızak şeklinde tasarlanmış bir ya da çok kişilik araç ile buzdan kanal içerisinde kayma ile oynanır.

2- Kızak: Tekerler yerine kızak ile tasarlanmış aracın atlar ile çekilmesi ile oynanır.

3- Skeleton: Aşağı eğimli buzlu zeminde kızakla yapılan spordur.

4- Kızaklı Köpek Yarışı: Köpeklerin çekmesi yöntemi ile yapılır.

motosiklet-20012015

Kar motosikleti

Kar motosikleti (ya da Snocross), 1950’lerin sonlarında popülerliği artan karmobillerle kardan oluşan bir pistte yapılan yarış sporu. Pilotlar karmobilleriyle saatte 60 mil hızla (96 km/s) yarışırlar.

Kar olan motocross pistine benzeyen “Kar motosikleti pisti” doğal ya da insan yapımı olabilir. Çeşitli tümseklerden oluşan kısa pist, yığma virajlar ve sert dönüşler, pilotların manevra yapmasını sağlar

Takım sporları

buz-hokeyi-20012015

Takım sporu, aynı amacı paylaşan oyunculardan oluşan takımların karşılaştığı sporlardır. Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, buz hokeyi gibi birçok takım sporunda iki takım yarışırken ve her takımlar diğer takıma karşı üstünlük kurmaya çalışırken; kürek, yüzme, yelken gibi sporların bazı dallarında ise takım hâlinde birçok takıma karşı yarışılmaktadır.

1- Bandy: 11’er oyuncudan oluşan 45 dakikalık 2 yarı boyunca küçük bir topu karşı kaleye sokmaya dayanan spordur.

2- Körling: 42 metre uzunluğundaki parkurda kırmızı noktaya en yakın atışın sağlanması yöntemi ile oynanır.

3- Buz Hokeyi: Buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?