Kıtalar Haritası

Ülkemizin coğrafyasını kavramak amacıyla dünya coğrafyasını da anlamamız gerekir. Dünya coğrafyasını kavramak amacıyla de dünya kıtaları nelerdir bilmemiz gerekir. Dünya kıtaları Dünya’yı meydana getiren 7 coğrafi bölgeden oluşmaktadır. Yaşadığımız dünyayı tarif etmeye başlamak entelektüel birikim elde etmenin ilk ve en mühim basamağıdır. Mesela Türkiye hangi kıtada diye sorulduğunda yanıt veremiyorsak şayet dünyayı hiç ama hiç tanımıyoruz demektir. Dünya kıtalarının adlarını bilmek bile, biz kıtaları ve içerisinde olan ülkelerden bahsedeceğiz. Tabi ki burada tüm ülkeleri saymak basit olmayacaktır. Bu amaçla bir kıtayı mühim duruma getiren büyük ülkelerden söz edeceğiz.

Dünya Kıtaları ve Ülkeleri

Dünya kıtaları ve özelliklerini ve kıtaların ülkelerini sayarken ilk evvelce bizim de büyük fazlalıkla içerisinde bulunduğumuz Asya ile başlayacağız.

Kıtalar Haritası 1

Asya Kıtası

Dünya kıtaları içerisinde Asya kıtasının ayrı bir önemi vardır. Çünkü Çin, Hindistan, Japonya, Pakistan, Endonezya, Rusya gibi çok nüfuslu ülkeler bu kıtada yer almaktadır. Kıta haritaları çizilirken ülke sınırları her vakit göz önünde bulundurulmaz. Asıl mühim olan kara ve deniz sınırları olmaktadır. Mesela Asya kıtasının sınırı çizilirken Marmara denizi bir sınır olarak kabul edilmektedir. Bu amaçla ülkemizin büyük bir bölümü bu kıtada yer alırken hepsi bu kıtada yer alıyor demek zor olur.

Alan: 44.579.000 km2

Nüfus: 3.900.000.000 seviyesi

Görüldüğü gibi bu kıtada dünya nüfusunun yarıdan çoğunu oluşturmaktadır. Genellikle doğu Asya metrekareye düşen insan adedi bakımından ilk sırada yer almaktadır.

Kıtalar Haritası 2

Avrupa Kıtası

Alan ve nüfus olarak ufak olmasına rağmen ekonomik ve siyasi kuvveti yardımıyla dünya kıtaları ortamında en çok bilinenlerden biridir. Gelişmiş Avrupa ekonomileri burada yer alır. Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya gibi ülkeler burada yer almaktadır. Avrupa ülkeleri Avrupa birliği gibi siyasi bir birlik oluşturdukları amacıyla hep beraber kuvvetli durmaktadırlar. Alan sıkıntısıyla beraber kıta ufak etnik devletlere ve özerk bölgelere ayrılmıştır. Avrupa kıtasında ilerlemiş ülkeler batı kesimde bulunur. Türkiye’nin de metrekare olarak çok az bir alanı bu kıtaya mensuptur.

Alan: 10.180.000 Km2

Nüfus: 740.000.000 seviyesi

Nüfus ve alan olarak Asya kıtasının 4’te 1 büyüklüğüne sahip bu kıta ilerlemiş yapısı yardımıyla dünyanın gidişatına yön vermektedir.

Kıtalar Haritası 3

Afrika Kıtası

Alan olarak Asya kıtasından ileri en geniş kıta olmasına rağmen ekonomik yoksunluktan ötürü geri kalmıştır. Afrika ülkelerinin büyük bir bölümü yoksulluk ve açlıkla mücadele etmektedirler. Uzun seneler Avrupa idaresinde sömürge olarak hayatı bu kıtanın ülkeleri siyasi istikrardan yoksundurlar. Ortalama hayat vakti de bu kıtada en düşük seviyededir.

 Kuzey Amerika Kıtası

Dünya kıtaları ortamında tekrar Avrupa ile beraber çok mühim bir konuma sahip olan bu kıtada Amerika ve Kanada gibi çok ilerlemiş ülkeler bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri hem askeri hem ekonomik hem de nüfus yönünden hala dünyanın en kuvvetli devleti olarak bulunuyor. Hem de Kanada ve ABD alan büyüklüğünde dünyada 2. Ve 4. Sıralarda yer almaktadır. Eskiden Amerika tek bir kıta iken sonradan Güney Amerika ile bölünerek iki kıta durumuna gelmişlerdir.

Alan: 24.230.000 km2

Nüfus: 450.000.000 seviyesi

Kıtalar Haritası 4

Güney Amerika Kıtası

Panama Kanalı ile Kuzey Amerika Kıtasından ayrılmıştır. Vaktinde Portekiz ve İspanya’nın sömürü altında hayat sürdüren bu kıtanın ülkeleri bugünümüzde bağımsızdırlar. Brezilya, Arjantin gibi ülkeler bu kıtada yer alırlar.

Alan: 17.840.000 km2

Nüfus: 400.000.000 seviyesi

Avustralya Kıtası

Çoğunluğunu Avustralya devletinin meydana getirdiği güney yarım kürede yer alan bir kıtadır. Nüfus yoğunluğu hayli düşüktür. İngilizce resmi dil olarak Avustralya’da konuşulur. Komşu ülkelerde de İngilizce tesiri vardır.

Alan: 8.600.000 km2

Nüfus: 40.000.000 seviyesi

Kıtalar Haritası 6

Antarktika Kıtası

Dünyanın en güneyinde yer alır. Güney kutup noktasını sebebiyet alır. Bir kıta olmasına rağmen buz ile kaplı ve çok soğuk bulunduğu amacıyla kimse burada yaşamlarının devam ettirmemektedir. Normalde nüfusu 0 olmasına rağmen araştırmacıların orada olması nüfusu birkaç bin yapmaktadır.

Alan: 14.000.000 km2

Nüfus: 5000 seviyesi

Dünya kıtaları ve özellikleri isim, alan ve nüfus bilgisinden ibaret değildir. Fakat bu bulgular bir kıtanın genel hatlarını oluşturur. Dünya kıtaları haritasını biraz bilmek de kıtaların nerede yer aldığını bilmek yönünden mühimdir. En azından dünya kıtaları nelerdir diye sorulduğunda 7 kıtayı söyleyebiliyor olmak mühimdir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?