Kitap Okumanın Kanıtlanmış 5 Şahane Faydası

Kitap okumak yaşamın içindeki en faydalı ve keyif veren aktivitelerden biri. Hayal gücü ile yazarın ifade gücünün birleşimi olan kitaplar keyifli vakit geçirmenin ötesinde okura sayısız fayda sağlıyor. Kitap okumak vizyonu geliştirmek, yeni bilgilerle donanmak, kelime dağarcığını zenginleştirmek, ifade gücünü artırmak ve özgüven kazanmak açısından pek çok artı sağlıyor. Alışkanlık edinmek için küçük yaşlar daha elverişli olsa da her yaşta bu faydalı aktiviteye başlanabilir. Kişi kitapların türleri içinde kendisine en çok hitap eden kitapları seçerek okuma işini zevkli hale getirebilir. Peki bize okumanın getirileri ve bize kazandırdıkları nelerdir? İşte yanıtları…

Kelime Hazneniz Genişler

Düzenli ve kesintisiz olarak okuyan kişilerde kelime dağarcığı daha kolay gelişir. Cümlelerini daha çeşitli kelimelerle kurar ve konuşması zenginleşir. Kelime haznesi geniş olan birisinin ikna yeteneği ve güvenilirliği daha yüksek olur. İfade gücünü de geliştiren okuma aktivitesi sayesinde daha akıcı ve anlaşılır şekilde konuşursunuz. Etkili ve akıcı bir konuşma her zaman artı puandır.

Uzmanlık Kazandırır

Eğitimini aldığınız alanla ilgili kitaplar okumak sizi donanımlı kılar ve işinizde uzmanlaşmanızı sağlar. Bunun getirisi olan maddi ve manevi avantajlar ise yaşam boyu işinizi kolaylaştırır.

Yaratıcılık Yeteneğiniz Gelişir

Okumanın zihniniz üzerindeki tesirleri de gözardı edilemez. Okumak hem hafızayı güçlendirir hem de nöronlar arası iletişimi ve bağı güçlendirerek zihinsel faaliyetlerinizi güçlendirir. Sebep sonuç ilişkisi kurma ve yaratıcı düşünme yönünüz gelişir.

Mutlu Olursunuz

Okumanın kesinlikle mutlulukla bir ilgisi vardır. Gündelik hayatın stresini okuyarak atar, kitaplardaki kurgulanmış dünyaların içine dalar, gerçek hayatın stresinden uzaklaşırsınız. En iyi dinlenme ve rehabilitasyon çeşidi kitap okumaktır diyebiliriz.

Kitap Okumak Zekayı Geliştirir

Bu bir iddia değil gerçekliğin ta kendisidir. Okumanın zeka üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Düzenli olarak kitap okuyan bireylerin beyinlerinde yeni nöron oluşumu saptanmıştır. Bu da daha hızlı düşünebilmek, olaylar arasında bağ kurabilmek ve problem çözme yetisinin artması demektir.

Doğru Kitap Nasıl Seçilir?

Peki nasıl kitaplar okumalıyım diyorsanız; iyi yazarların ve iyi yayınevlerinin kitapları önceliğiniz olmalıdır. Yabancı dillerden çevrilecek kitaplarda ise çevirmenin dalında uzman bir isim olmasına dikkat etmelisiniz. Kitap önerileri kişiden kişiye değişir. İlginizi çeken, severek okuyabileceğiniz, vizyonunuzu geliştirecek kitapları tercih etmeniz okuma alışkanlığınızı pekiştirecektir. Ne tür kitaplar tercih edeceğiniz tamamen kendi seçiminiz ve zevkinize kalmıştır. Kitapçı rafları arasında uzun uzun dolaşarak, kitapları inceleyerek ilginizi çeken kitaplara ulaşabilirsiniz. Ayrıca hemen her ilde belirli dönemlerde açılan fuarlar da önemli bir kaynaktır. Kitap fuarı standlarında yer alan kitaplar da okuma zevkinizi perçinleyecektir.  

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?