Köpek Bakımı

Evcil beslenen hayvanlar arasında köpeklerin de sayısı fazladır. Farklı cinslerde ve yaşlarda satılan bu köpeklerin her birinin bakımında dikkat edilmesi gerekenler ve evde köpek bakımıdetaylarını araştırdık. Elde ettiğimiz sonuçlar ve sadık dostlarımızın bakımı ile ilgili ip uçları şu şekildedir…

Sadık ve cana yakın bir evcil hayvan isteyenler için en ideal cins köpeklerdir. Kediler ile bakımları benzer olan köpekler, ev dışında bahçeli evlerde bahçe içindeki bir kulubede de hayatını devam ettirebilir. Evde golden köpek bakımıya da terrier köpek bakımıiçin gereken malzemeleri kısaca ele alalım…

Yatak

Yatak, özellikle yavru köpek bakımı için çok önemlidir. Yavru köpekler, günlerinin büyük kısmını uyuyarak geçirir. Yetişkin olsun, küçük olsun köpeklerin hepsine özel bir yatak gereklidir. Köpeğiniz için yatak satın alırken boyutlarına mutlaka dikkat edin. Küçük de olsa köpeğinizin büyüyeceğini unutmayın. Cinsine ve kilosuna göre köpeğin yatağının boyutu da değişecektir. Köpekler için en ideal yatak puf yatak denilen yataktır. Bu yatakların temizlenmesi de son derece kolaydır.

Köpek Bakımı 1

Tuvalet Alanı ya da Sepeti

Kediler gibi köpeklerin de özel tuvalet alanları mevcuttur. Bu özel tuvalet alanları, köpeğinizi dışarı çıkaramadığınız zaman ihtiyacını gidermesi için özel bir kum ve sepet şeklinde hazırlanabilir. Yeni satın aldığınız köpeğinizin ilk günlerinde tuvalete alışması için sizin yardımınıza ihtiyacı olabilir. Bu konuda sevimli dostunuzu mutlaka destekleyin ve sabırlı olun.

Köpek Bakımı 2

Mama ve Su Kapları

Her köpek için kendine özel bir mama kabı gereklidir. Evde birden fazla köpek varsa bile her sadık dost için farklı bir mama ve su kabı gerekir. Beslenmeyi sağlayan bu kapların yeterli derinlikte olması ve altının kaymaz özellikli olması gerekir. Sadık dostlarınızın su ve mamalarını tüketirken rahat hareketmesi için kaymaz taban önemlidir.

Tüy Bakımı için Malzemeler

Köpeklerin tüy bakımı için özel bakım malzemeleri vardır. Bu özel malzemeler ile tüylerin düzenli olarak taranması, köpek derisi üzerinde her hangi bir cilt problemi olduğunda tedavisi için malzemelerin mutlaka olması ve kullanılması gerekir.

Çiğneme Oyuncakları

Oyun oynamayı çok seven köpekler için çiğneme oyuncakları idealdir. Hem yavru köpekler, hem yetişkin köpekler ısırmayı çok sever. Dişleri kaşınan sevimli canlılar, bu dürtüleri ile buldukları her şeyi kemirmek ister. Sevimli dostlarınızın evdeki eşyalara zarar vermemesi için ona özel oyuncakları mutlaka olmalı. Köpeğinizin dişlerini kaşıması için çiğneme oyuncaklarını plastikten olmasına dikkat edin. Oyuncakların köpeğinizin boğazına kaçmaması için çok küçük boyutlu olmamasına dikkat edin. Aynı şekilde çok büyük olmamasına da dikkat edin ki sevimli dostunuz rahatça oynasın.

Köpek Bakımı 3

Tasma ve Gezdirme Ekipmanları

Köpeklerin hava almaya, gezmeye ihtiyaçları diğer evcil hayvanlara göre daha fazladır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için tasma ve gezdirme ekipmanlarına ihtiyacınız olacaktır. Köpeklerin gezdirilmesi sırasında tasma ve bu tasmanın ucundan tutulması için sağlam bir tutma kamışı gerekir. Tasma olarak köpeğinizin boynuna göre ayalanabilecek tür tasmaları tercih etmeniz gerekir. Kemer gibi bağlanan çeşitler zaman içinde köpeğin boyun kısmında kalınlaşma olduğunda da tasmanın sıkmadan kullanılmasını sağlar. Köpeğinize ait bilgilerin yer aldığı özel tasmalar ise her hangi bir kaybolma durumunda evcil hayvanınızın kolay bulunmasını sağlar.

Köpek Maması

Yeteri kadar köpek maması her zaman stokta bulunmalı. Çok fazla pahalı olmayan bu ürünler, kapalı olarak son kullanma tarihine kadar saklanabilir. Güneş görmeyen ve kuru yerde saklanması gerekir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?