empati

Köpekler empati kurabilir mi?

İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre köpekler diğer köpeklerle empati kurabiliyor. Peki, köpekler empati kurmayı nereden öğrendi?

İtalyan araştırmacılar, köpeklerin, başka köpeklerin duygularını algılayıp taklit etme kapasitesine yani basit düzeyde bir empati yetisine sahip olduğunu söylüyorlar.

İnsanlar, bulundukları ortamdaki diğer insanların duygularını konuşmadan kavrayıp yüz ifadelerini duruma uydurma yetisine sahiptir. Bu da insan toplulukları içinde bir uyum, insanlar arasında bir dayanışma sağlar.

Pisa Üniversitesi’ne bağlı Doğa Tarihi Müzesi’nde çalışan bilim insanları köpeklerin de benzer bir şey yapabildiğini söylüyorlar. Uzmanlar köpeklerin bu özelliği, evcilleştirilme sürecinde insanlardan almış olabileceklerine işaret ediyorlar. Şimdiye kadar empati yoluyla sosyal bağ kurma özelliğinin sadece insan ve yakın akrabası olan şempanze ve orangutanlarda olduğu düşünülüyordu.

İnsanların hızla, karşısındaki ağlıyorsa üzgün, gülüyorsa neşeli yüz ifadeleri takınması, birlikte olduğu insanlarla duygu paylaşımı ve empati gösterebilme yetisinden geliyor. İtalyan araştırma ekibinden Doktor Elisabetta Palagi, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Köpeklerin de otomatik bir şekilde başka köpeklerin duygularını hızla taklit ettiğini, bunu mimik ve vücut diliyle yansıttığını tespit ettik” dedi.

empatiKöpeklerde empati deneyi

Roma’da maymunlar üzerinde çalışan Davranışsal Primatoloji Merkezi ile işbirliği içinde çalışan üç araştırmacıdan oluşan grup Palermo’daki bir parkta oynayan köpeklerin video kayıtlarını aldı. Bu görüntüleri daha sonra köpekler arasında nasıl iletişim kurulduğunu anlamak amacıyla incelemeye başladılar. Kısa sürede köpeklerin, örneğin ön ayaklarını öne doğru uzatıp başlarını eğerek ve ağzını rahat bir havayla açıp dişlerini göstererek oynamaya istekli olduklarının işaretini verdiklerini anladılar.

50 saatlik video görüntülerini inceleyen uzmanlar, bu tür işaretlere diğer köpeklerin de yüz ifadeleri ve beden dilini bir anda kavrayıp taklit ederek yanıt verdiğini keşfettiler. Uzmanlar bu hızlı taklit özelliğinin bir eğitim ya da düşünce sürecinin sonucu olmadığını otomatik ve istem dışı bir refleks gibi göründüğünü söylüyorlar.

Köpeklerin empati yeteneği henüz tam anlamıyla ispatlanmış olmasa da, köpeklerin diğer birçok hayvana göre daha uyumlu ve evcilleştirilmeye uygun olduğu biliniyor. Bu özelliğin de köpeklerin atalarından gelmiş olabileceği düşünülüyor. Bilim insanları, kurtları da empati konusunu açıklığa kavuşturmak için incelemeyi düşünüyorlar.

Kaynak: BBC Türkçe

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?