köroğlu destanı

Köroğlu Destanı kültür mirası listesinde!

Türk halklarının ortak değerleri arasında yer alan Köroğlu destanı, UNESCO kültür mirası listesine girdi. Köroğlu Destanı nedir?

Türk dünyasının ortak değeri olan Köroğlu Destanı, UNESCO kültür mirası listesine girmeyi başardı. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Türkmenistan’daki Köroğlu destanı geleneğini, ‘Somut olmayan Kültürel Miras’ listesine ekledi. Somut olmayan kültürel miras listesi, elle tutulamayan, gözle görülemeyen ancak bir ülkenin kültüründe büyük rol oynayan gelenekleri korumayı amaçlıyor.

Türk, Altay, Anadolu ve Azeri efsanelerinin en iyi bilinenlerinden biri olan Köroğlu destanı, söylendiği ülkeye göre farklılıklar gösteriyor. Türkmenistan’da halk ozanlarının saz eşliğinde söylediği Köroğlu destanı ise, gelenek ve göreneklerin sözlü olarak gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir rol oynadığı için listeye alınmaya değer bulundu. UNESCO, Köroğlu Destanı geleneğinin yaratıcılığı ve sanat becerilerini geliştirdiğini, insanlara güçlü bir sosyal ve kültürel aidiyet duygusu verdiğini belirtti.

köroğlu destanıDestanın ayrıca Türkmenistan’daki gelenekleri anlatan sözlü bir ansiklopedi niteliğinde olduğuna dikkat çekildi. Köroğlu destanının kültür mirası listesine alınması için Türkiye de Türki cumhuriyetlerle ortak hareket ediyordu.

UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde, Türkiye’den de birçok gelenek bulunuyor. Meddahlık, Mevlevi Sema törenleri, Karagöz, Mesir Macunu Festivali ve Kırkpınar güreşleri de bunlardan bazıları. Türk kahvesi de “misafirperverlik, dostluk, nezaket ve sohbet” sembolü olarak 2013’te listeye girmişti.

Köroğlu Destanı nedir?

Köroğlu Destanı, Türk, Altay, Anadolu ve Azeri efsanelerinde ve halk öykülerinde yer alan söylencesel kahramanın öyküsünün anlatıldığı bir destandır. Destanın başkahramanı, destana da adını veren Köroğlu’dur. Koroğlu veya Goroğlu olarak da söylenir.

Köroğlu, Tüm Türk Dünyasının ortak değerlerinden biridir. Annesi Cembil Hatun ışıktan hamile kalır ve diri diri gömülür. Köroğlu ise mezarda doğar ve ölmüş annesini emerek büyür. Farklı ülkelere göre değişik uyarlamaları mevcuttur.

Destanda körlük, yalnızca görmemeyi değil, görülmemeyi de içerir. Sevgilisinin ardından öbür dünyaya yolculuk yapar. Kahramanlar korunmak için görünmez olurlar. Hızır da bazen kör olarak betimlenir çünkü onun görmek için göze ihtiyacı yoktur. Körlük bilgeliği simgeler. Değişik yörelerde bazen farklı isimlerle anılan babası Alı Koca (İslamdan sonra Ali), körlük tanrısı Alığ Han’ın rasyonel (gerçekçi) bir versiyonudur. Köroğlu’nun ismi de Ali’dir.

Köroğlu – Bolu Beyi türküsü

Kor kelimesi “ışık” anlamına gelir. Yer altı, dağ ve toprak gibi anlamları da vardır. Köroğlu, tüm bu bilgiler ışığında 3 farklı anlamda kullanılır;

* Gözleri kör olan (göze ihtiyaç duymayan) kişinin oğlu.
* Toprağın, dağın (mecazen mezarın yani ölümün) oğlu.
* Korun yani ateşin (kutsal gücün, gökten gelen tanrısal güç) oğlu.

Anadolu’da 16. yüzyılda yaşayan Köroğlu halk ozanı destanla bütünleşmiştir. Böylece Köroğlu, ozanlık yeteneği ile de birleşmiştir. Köroğlu Destanı, kahramanı Ruşen Ali’nin ve babası Koca (Seyis) Yusuf’un Bolu Beyi ile olan mücadelelerini ele alır. Kahramanı 16 yüzyılda yaşamış halk ozanı Köroğlu’dur (Ruşen Ali). Bu destan Yaşar Kemal’in “Üç Anadolu Efsanesi” yapıtında yazına kazandırılmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?