Küresel ısınma nedir?

Haberlerde duyduğumuz, gazetelerde okuduğumuz; uzmanların sürekli hakkında uyarılarda bulunduğu ‘küresel ısınma’nın ne olduğunu biliyor musunuz?..

İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.

Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor. Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı, karbondioksit ve metan gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor. Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor.

kureselisinma2_1802Ama son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit gazlarının atmosferdeki yığılması artış gösterdi. Bilim adamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar arttığını gösteriyor.

Bilim adamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde fark edilebilir etkileri olduğu görüşünde. Üstelik artık geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşılıyor. Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor.

Nature Geoscience dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre küresel ısınmanın Güneş’ten gelen enerjideki değişiklikten kaynaklandığı iddiası tamamen çürütüldü. Araştırma aynı zamanda, son 1000 yılda, on yıl veya üstünde uzun süren sıcak veya soğuk dönemlerin de Güneş’ten kaynaklanmadığını ortaya koymakta.

kuresel-isinma_040415Araştırmacılar son 1000 yılda Kuzey yarımküredeki iklim durumu bilgilerini ağaç gövdelerinden ve diğer kayıtlardan çıkararak bunları bilgisayar destekli iklim modelleri ve Güneş’teki büyük veya küçük değişiklikler ile karşılaştırdılar.

Kuzey yarımküredeki hava durumunun incelendiği araştırmada 1800 yılına kadar, uzun süren soğuk dönemlerin volkanik patlamalardan sonra oluştuğu ortaya kondu. Patlamada atmosfere yayılan milyonlarca ton toz ve gaz, Güneş ışınlarını yansıtarak Dünya’nın normal ısınmasına engel oldu ve soğumaya yol açtı.

Küçük buz çağı denen 1450-1850 yılları arası ve Ortaçağ ılık dönemi denen 950-1250 yılları arası böyle açıklanırken, kabaca 1900 yılından bu yana görülen küresel ısınmanın nedeni ise atmosferdeki sera gazlarının artışı olarak görülmekte. İngiltere’deki Edinburgh Üniversitesi bilimcilerinin yürüttüğü araştırmanın bulgularına göre Güneş aktivitelerindeki değişikliğin Dünya ikliminde büyük değişikliğe yol açması beklenmemeli.

Birleşmiş Milletlere bağlı olarak çalışan İklim Değişikliği Bilimsel Komitesi’nin 2000 kadar uzmanı tarafından hazırlanan raporlar, binlerce ölçüm ve yüzlerce araştırmadan kaynaklanan verilere dayanarak, iklim değişikliğinin bir numaralı sorumlusu olarak fosil yakıtların yakılmasını ve diğer insan aktivitelerini göstermekte.

Peki bu sıcaklık artışı yani küresel ısınma nelere yol açıyor, hayatımızı nasıl etkiliyor?

Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

kureselisinma1_1802Kutuplardaki buzullar eriyor, deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor. Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.

Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.

Kışın sıcaklıklar artıyor, ilkbahar erken geliyor, sonbahar gecikiyor, hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor. İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

Küresel ısınma insan sağlığını da doğrudan etkiliyor. Bilim adamları, iklim değişikliklerinin kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde.

Doğanın dengesini bozmamak, doğal yaşama daha fazla zarar vermemek için tükettiğimiz herşeye dikkat etmeliyiz… Bitki örtüsünü, özellikle ağaçları korumalıyız…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?