Liraların arka yüzünde kimlerin resmi var?

Tüm Türk Lirası banknotlarının ön yüzünde Atatürk portresi var!.. Peki, hangi banknotun arka yüzünde kimin resmi olduğunu biliyor musunuz?..

1 Ocak 2009’da tedavüle giren Türk Lirası banknotlarının ön yüzünde Atatürk portreleri bulunurken, arka yüzlerinde Türk bilim, sanat, edebiyat ve müzik tarihinin önde gelen isimlerinin portrelerine yer veriliyor.

Kağıt 5 liraların ön yüzünde Ulu Önder Atatürk, arka yüzünde ise Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’nın(1913-1993) portresi, güneş sistemi, atomun yapısı, DNA ve ilk çağ mağara resimleri  bulunmaktadır. 1913 yılında İstanbul’da doğan Sayılı, 1933 yılında Ankara Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirmiştir. 1942 yılında Amerika Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlayarak “İslam Dünyasında Bilim Kurumları” tezi ile dünyada bilim tarihi alanında verilen ilk doktora derecesini almıştır.

lira1_1011

10 liraların arka yüzünde ünlü Türk matematik profesörü Cahit Arf’in resmi bulunmaktadır. Cahit Arf, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükselmiş ve 1962 yılına kadar çalışmıştır. Daha sonra Robert Koleji’nde matematik dersleri vermeye başlamıştır. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kurulu başkanı olan Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır ve bu teoremin denklemi paraya yazılmıştır.

lira2_1011

2009 yılından beri 20 liraların arka yüzünde 20. yüzyılın başlarındaki çalışmalarıyla tanınan ve Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelen isimlerinden olan Türk mimar, Mimar Kemaleddin’in resmi ile birlikte Gazi Üniversitesi’nin rektörlük binasının çizgisel bir çalışması bulunmaktadır.

lira3_1011

50 liralık banknotların arka yüzünde ise Türk edebiyatının ve İslam coğrafyasının ilk kadın romancısı olarak tanınan Fatma Aliye Topuz’un resmi bulunmaktadır. 9 Ekim 1862’de İstanbul’da doğan Topuz, tarihçi Ahmed Cevdet Paşa’nın kızıdır. Fransızca ve Arapça dersleri alan romancı; matematik, hukuk, Arap tarihi ve felsefesi okumuştur. Edebi yaşantısına 1889’da George Ohnet’in Volonte adlı romanını Meram adıyla çevirerek başlayan yazar, 1892 yılında ilk romanı olan Muhadarat’ı yazdı.

lira4_1011

2009 yılından bu yana 100 liralık banknotların arka yüzünde 17. yüzyıl büyük Türk bestekarı Buhurizade Mustafa Itri’nin portresi bulunmaktadır. Buhurizade’nin asıl adı Mustafa, Itri ise mahlasıdır. “Buhuri”nin güzel kokularla münasebetinden dolayı, yine güzel koku ile nisbeti olan Itri mahlasını almıştır. Çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için bu mahlayı (şairin şiirde kullandığı takma adı) almış olduğu söylenir. Musiki sanatında deha mertebesindeki ustalığı, hat sanatı ile Divan şiirine, derin Arapça ve Farsça bilgisinden dolayı çok iyi bir öğrenim gördüğü anlaşılmaktadır.

lira5_1011

Banknotlarımızın sonuncusu 200 liranın üzerinde ise Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvuf bir halk şairi, aynı zamanda büyük bir Türk düşünürü olan Yunus Emre’nin resmi bulunmaktadır. Türk milletinin yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden ve Türk dili ve edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre’nin hayatı ve kimliğine dair hemen hemen hiçbir şey bilinmemektedir. Bilinen hususlar onun Risalet-ün-Nushiyye adlı eserini H.707 (M.1308) yılında yazmış olması ve H.720 (1321) tarihinde vefat etmesidir. Böylece H.638 (M.1240-1241) yılında doğduğu anlaşılan Yunus Emre XIII. yüzyılın ikinci yarısıyla XIV. yüzyılın ilk yarısında yaşamıştır.

lira6_1011

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?