Madagaskar nerededir?

Dünyanın dördüncü büyük ada ülkesi olan Madagaskar nerededir? Dünya üzerinde kendine özgü hayvan türlerini barındıran Madagaskar nasıl bir ülkedir ve nerededir?

Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi olan Madagaskar kıtanın doğusunda, Hint okyanusunun da batı kısmında yer alır.  Ülke, Mozambik kanalı ile Afrika kıtasından ayrılır. Madagaskar coğrafi olarak Afrika kıtasının bir parçası konumundadır. Madagaskar dünyanın en büyük dördüncü adası konumundadır. Ülkenin adı; adada yaşayan halkın adı ve dili olan Malagasyden gelir. Ülkenin başkenti Antananarivo’dur. Antananarivo aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Para birimi Ariary, resmi dili Malgaşça ve Fransızca’dır.

Madagaskar Gondvana kıtasının parçalanmasıyla yaklaşık 88 milyon yıl önce Hindistan kara kütlesinden ayrılmıştır. Böyle olunca da ada dış dünyadan bağımsız kalmış ve bitki örtüsü ve hayvanlar çok farklı bir şekilde gelişmiştir. Bu nedenle de Madagaskar üzerindeki bitki ve hayvan türlerinin çoğu dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmamaktadır. Ada biyolojik çeşitlilik alanında dünyanın önde gelen bölgelerinden bir konumunda olmuştur.

Madagaskar’a ilk ulaşan 1500 yılında Portekizli denizci  Diogo Dias’dır.

Ülkenin ismi  ismi herhangi bir yerel dilden ortaya çıkmamıştır. Marco Polo anılarında, dolaylı yollardan bilgi edindiği bu adayı “Afrika’da tarifsiz zenginliğe sahip bir ada”  olarak tanımlayarak, adadan Madagaskar  olarak bahsetmiştir. Portekizli kaşif Diogo Dias adayı ilk keşfeden kişi olarak, adanın ismini São Lourenço olarak değiştirmiştir. Buna rağmen  Marco Polo tarafından kullanılan isim daha fazla benimsenmiştir.

madagaskar010516.

İnsanlar adayı keşfinden önce Madagaskar tamamen sık ormanlarla kaplı bir adadır. İnsan yaşamının başlaması ile birlikte adada ormanların kapladığı alan çok azalmıştır. Günümüzde de sadece doğu kıyı sahillerinde bulunan ve adanın yüzde 4’ünü kaplayan ormanlar kalmıştır. Ülkenin en yoğun ve sık bir şekilde yağmur ormanlarını görüldüğü bölgesi Masoala yarımadasıdır. Doğudan batıya doğru gidildiğinde, yağmur ormanları yerini önce nemli savan bitki örtüsüne sonra da tek tek ağaçların bulunduğu, dikenli kurak çalılıkların yer aldığı alanlara bırakmaktadır.

Madagaskar adası genelinde yerel ve o ülkeye özgü hayvan türleri bulunmaktadır.  Adadaki memeli hayvanların önemli bir çoğunluğu, kuş türlerinin yarıya yakını ve bitkilerin önemli bir kısmı sadece bu adada görülür.

Dünya üzerinde sadece Madagaskar’da yaşayan lemurlar farklı türleri ile bu adada yaşamaktadırlar. Lemurlar dışında tenkrekgiller de neredeyse tamamen sadece Madagaskar adası üzerinde yaşamaktadır.

Kısaca Madagaskar’ın tarihçesi ve bugünü…

madagaskar010516..18. yüzyıla kadar, Madagaskar dağınık ve bölünmüş gruplarca yönetildi. 19. yüzyılın başından itibarense, Madagaskar adayı kendi yönetimleri altında birleştirmeyi başarmışlardır ama 1896 tarihinde ada Fransa sömürgesine girmiştir. Uzun yıllar Fransız sömürgesi olan Madagaskar Fransa’dan bağımsızlığını ancak 1960 yılında elde edebilmiştir. Bu tarihten itibaren ada dört ayrı anayasal süreçten geçti. Madagaskar çok partili bir siyasi sisteme sahiptir ve merkezi bir yöntem ile başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Madagaskar kendi içinde 22 bölgeye ayrılmıştır. Madagaskar devlet başkanı beş yıllık süre için seçilmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?