Mahkemeden TEOG sonuçlarına durdurma!

Mahkeme, 1 milyon 270 bin ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin katıldığı TEOG sınav sonuçları için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ankara 13. İdare Mahkemesi, 28-29 Kasım 2013 tarihinde yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarının sonuçlarıyla ilgili flaş bir karar verdi. 4 sorunun yanlış olduğu gerekçesiyle açılan yürütmeyi durdurma ve iptal davalarını değerlendiren mahkeme, sorulara ilişkin yürütmeyi durdurdu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mahkemenin kararı üzerine Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Bakanlık, TEOG yerleştirme puanlarını itiraz sonucuna göre açıklayacak.

mahkemeteog_02072013-2014 eğitim-öğretim döneminde ilk defa sekizinci sınıf öğrencileri için 28-29 Kasım 2013 tarihinde yapılan ve 20 Ocak 2014 tarihinde sonuçları açıklanan TEOG ortak sınavlarına, Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması talebiyle iptal davası açılmıştı. Açılan davada, ortak sınavların Fen ve Teknoloji Testi A kitapçığı 9 (B kitapçığı 6); İngilizce Testi A kitapçığı 4 ve 6 (B kitapçığı 5 ve 7); Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi A kitapçığının 7’nci (B kitapçığı 1) sorularının hatalı olduğu iddia edilmişti. Davayı değerlendiren mahkeme, sorulara ilişkin yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine MEB, Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Bölge İdare Mahkemesi’nin itiraz üzerine vereceği kararın ardından TEOG yerleştirmeye esas sonuçları açıklanacak. Bu durum liselere kayıt ve yerleştirme takviminin gecikmesine yol açabilecek. Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin girdiği TEOG sınavlarının liselere yerleştirme puanları 7 Temmuz’da açıklanacaktı. Tercihler ise 31 Temmuz-8 Ağustos arasında yapılacaktı.

mahkemeteog2_0207Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise üst mahkemeye başvurarak, kararın iptalini istedi. MEB, üst mahkemenin itirazı kabul etmemesine karşı sınavı yeniden değerlendirdi. Üst mahkeme bakanlığın itirazını kabul ederse eski sonuçlar geçerli olacak, 1’inci dönem yapılan TEOG sonuçlarını iptal ederse yeniden hesaplanan puanlar velilere bildirilecek. Kargaşa yaşanmaması için liselere yerleştirmeler tamamlanmadan mahkeme kararının çıkması bekleniyor. Bakanlık yetkilileri mahkeme kararlarının en kısa zamanda açıklanması için torba yasaya ‘sınavlarla ilgili kararların 45 gün içinde açıklanması’ şartını koyduklarını ve TEOG ile ilgili kararın da tercihler yapılmadan açıklanmasını beklediklerini belirtti.

Bakanlık yetkilileri; takvimi son güne kadar işletmeyi düşündüklerini belirterek, “Üst mahkemenin bir an önce karar vermesini bekliyoruz. Tercih takviminde sürelerde oynama olabilir” dedi.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?