Mandala nedir? Nasıl yapılır?

Özellikle çocuklar üstünde olumlu etkileri gözlenen mandala nedir? Mandala nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?..

Daire ya da merkez anlamına gelen mandalada belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmiştir. Mandala çalışması dıştan içe veya içten dışa boyanır ama önemli olan sırayı bozmamaktır.

Aslı Hindistan’a dayanan mandala, ruhsal olarak insan zihnini rahatlatan bir uğraş olarak biliniyor. Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar, boyama yoluyla insanı rahatlatıp sakinleştirir.

Çocukların eğitiminde farklı şekillere büründürülerek bir eğitim tekniği olarak kullanılmakta olan mandala 12 asıl renge sahiptir. Hem nesne hem de renk uyumu olan mandalada renklerin açık ve koyu tonları kullanılarak bu sayı artırılmaktadır.

Mandala figürleri ortada bir merkezde başlıyor, diğer figürler merkezin etrafında kenarlara doğru gelişiyor. Gözü merkeze çeken dairesel figürlerle örülü bu çember, tüm karmaşasına rağmen her şeyin merkezinde bir anlam yattığını simgeliyor.

mandala-1_070315Birlikte ve bütün içinde ifadelerini kapsayan mandalanın aracılığıyla, ruh ve aklın bütünlüğü bir zemine aktarılır. Ana daire evreni ve evrendeki tüm varlıkları hatta doğayı simgeler, merkez içindeki şekiller ise kişinin kendilik olgusunu yansıtır.

Mandalada denge söz konusudur. Bir çizimdeki tüm şekiller arasında ilişki vardır. Şekiller arasındaki ilişkiler, bireyin etrafına nasıl uyum sağladığını, çevresiyle nasıl bir ilişkide olduğunu, hatta çevrenin kendisini nasıl algıladığına dair bireysel düşünceleri yansıtır.

Çocuklar, yaşamlarına sığdırdıkları deneyimler kısıtlı olsa da kelime haznesinin yetersiz kaldığı zamanlarda kendilerini resim yaparak daha iyi ifade edebilirler. Bu anlamda mandala çocuğun kişisel gelişimi için çok önemlidir.

Ortalama olarak aynı yaştaki çocuklar benzer çizimler yaparlar ve küçük çocukların ilk resimleri çoğunlukla dairesel çizgilerdir. Bu çizimler gelişimsel bir özellikten de kaynaklanmakla birlikte; çizgiler, daire çizimlerine ve ilerleyen dönemlerde de daire içlerini doldurmaya (gülen güneş, insan yüzü gibi), bir anlamda da mandalanın ilk adımlarına geçer. Her çizilen mandala, temelde aynı özellikleri (daire, artı işareti, kısa çizgiler vb.) barındırır.

mandala-2_070315Mandalanın yararları nelerdir?

Klasik müzik eşliğinde ve tam bir sessizlik içinde mandala boyamak, çocuklar için dinlenmek ve dikkat toplamayı artırmak için yapılabilecek çalışmalardan biridir. Mandala, vücut, ruh ve zekanın kaynaşması demektir. Çocuğun kendi yaratıcılığını keşfetmesini sağlar.

Mandala boyamak, dikkat oranını artırdığı gibi beynin sağ lobunu da geliştirir. Bu gelişim, kişinin düşünme ve yaratıcılığını artırır. Çizimlerde renklerin de devreye girmesi, sağ lobun aktif hale gelmesinde ve doğrudan duyguların derinleşmesinde etkilidir.

Kişinin kendini ve etrafını saran gerçeği fark etmesini sağlayan mandala, günlük yaşantı ve stresle daha kolay baş etmeyi sağlar. Vücut, ruh ve zekanın kaynaşması olan mandala, serinkanlı olmayı öğretirken kişinin kendi yaratıcılığını keşfetmesini sağlar.

Mandala boyayarak çocuklar sakin ve sabırlı olmayı öğrenir. Odaklanma ve konsantrasyon süreleri artar. Mandala çalışması yapan kurumlarda, mandala çalışmasından sonra çocukların grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülür.

Eli kalem tutan herkes mandala boyayarak kendini rahatlatabilir…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?