Mantis karidesi nasıl bir canlıdır?

Tavus mantis karidesi güzelliğinin yanı sıra dünyanın en gelişmiş görme yetisi ve yaşayan en hızlı darbeci hayvan olma özellikleri ile tanınır.

Tatlı ve tuzlu sularda, dünyanın her yerinde yaşayan birçok karides türü bulunmaktadır. Bunların çoğu da tüketilmek için beslenmektedir. Karides türleri arasında en dikkat çekici olan ise tavus mantis karidesidir

Okyanusların gururlu böceği…

Okyanusların bu olağanüstü canlıları tavus kuşuna benzeyen renkleri, üstün görme yetenekleri ve güçleriyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda oldukça gururlu olan bu canlıların gurur nedeni, ne bu saydığımız üstün yetenekleri ne de göz alıcı renkleridir. Bu karidesler en çok yapmış oldukları yuvalarıyla gurur duyarlar. Mantis karidesleri oyuklarda yaşadığından, mercan resiflerinin (canlı organizmaların ürettiği taş yapılar) 3 ile 40 metre derinliklerindeki gevşek alt katmanlarında delikler oluşturarak yuvalarını yaparlar.

 

Dünyanın en güçlü yumruğu…

Mantis karidesi kıskaçları ile kendi ağırlığının yüzlerce katına denk gelen, 50 kilogram gücünde darbe vurabilmektedir. Örnek verecek olursak mantis karidesinin düşmanlarına kollarını savurma hızı bir tüfekten çıkan mermi hızına hemen hemen eşittir. Bilim insanları, mantis karidesinin dokunaçlarını (birçok omurgasız hayvanın başında bulunan, dokunmaya, tutmaya yarayan hareketli uzantı)incelemişler ve karidesin dokunaçlarının mühendislikle üretilen seramiklerden bile daha sert bir yapıya sahip olduğunu görmüşlerdir. Bu araştırmalar sonucunda bilim insanları, son derece küçük olan mantis karidesinin akvaryum camını kırabilen, yengeçlerin kabuklarını parçalayan son derece sert dokunaçları karşısında karşısında şaşkınlığa uğramışlardır.mantis270416

Mantis karideslerinin boyu 3-18 santim aralığındadır. Renkleri, hareketliliği ile popüler bir akvaryum canlısı da olan bu karidesler akvaryumdaki diğer çoğu canlıları yerler. Mantis karidesi hareketli, meraklı ve olduça akıllı bir canlıdır. Sahipleri ile iletişim kurma yetenekleri de bulunmaktadır.

Çok iyi birer avcı olan bu karidesler tüketim için genellikle yengeçler ve midyeleri tercih ederler. Avının kalbini zehirli dokunaçlarıyla oyan mantis karidesi kabuklu avlarını da saatte 80 km’ye ulaşabilen darbeleriyle parçalar. Bu nedenle de dünyada yaşayan en hızlı darbeci hayvan olarak bilinirler.

Mantis karidesi bu yeteneğinin yanında dünyanın en mükemmel görme yetisine sahip türüdür. Bu özelliği birçok bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Optik fizik kurallarının ötesine geçerek dördüncü bir görme çeşidinin keşfini sağlamıştır. Mantis karidesi, en az 100 bin renk algılayabilmektedir. Bu da insan gözünün algı kapasitesinin yaklaşık 10 katıdır.

Mantis karidesleri bütün bu nitelikleri ve dikkat çeken güzelliği nedeniyle bilim insanlarının ve dalgıçların ilgisini çekmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?