Mars Neden Kırmızıdır?

Uzay ve gezegenler daima ilgimizi çekmiştir. Güneş sistemi, gezegenler, yıldızlar, gök cisimleri, var olup olmadıkları kesin olarak kanıtlanmamış uzaylılar, kuyruklu yıldızlar ve o sonsuz karanlık bize hep gizemli gelmiştir. Özellikle gezegenlerde hayat olup olmadığı, gezegenlerin fiziki şartları ve onlara dair hemen her şey merakımızı celbeder. Özellikle de Mars gezegeni. Mars nasıl bir gezegen, Mars’ta hayat var mı, Mars gezegeni neden kırmızıdır sorularına yanıt bulmak için gelin birlikte bir gezintiye çıkalım.

Mars Neden Kırmızıdır 1

Gece karanlık gökyüzünde kırmızı ışık yayarak parlayan bir yıldız görürseniz bilin ki o Mars gezegenidir. Yani aslında o bir yıldız değil gezegendir. Çıplak gözle gökyüzünü seyrettiğimizde diğer tüm gezegenler beyaz görünür. Sözgelimi Venüs gezegeni. Bembeyaz ve kocaman bir beyaz ışık olarak görürüz onu. Ama Mars gezegeni kırmızıdır.

Mars gezegenine inen uzay araçlarının çektiği fotoğraflar bu gezegenin Arizona eyaletine çok benzediğini gösteriyor. Yer tabakası kayalık olan Mars gezegeninde kumullar arasında gelişigüzel dağılmış kaya parçaları bulunmaktadır.

Mars’ta kayaları meydana getiren mineraller demir içerir. Buna biraz su eklendiğinde ve yeterli sıcaklığa ulaşıldığında paslanma için uygun olan şartlar oluşturulmuş demektir. Marsta bulunan kayalarda pas olması, bu gezegenin uzun zaman evvel şimdikinden daha sıcak ve de ıslak olduğunu, atmosferinin de daha yoğun olduğunu gösteriyor. Demir, oksijenle birleştiği zaman pas meydana gelebiliyor. Bu yüzden bilim adamları Mars’ta bir zamanlar nehirlerin olduğunu iddia ediyor.

Dünyamızın bir koruyucu ozon tabakası vardır ama Mars gezegeninde böyle bir tabaka yoktur. Güneş ışığından yayılan ultraviyole ışınları su molekülünü hidrojen ve oksijene ayrıştırır. Hafif olan hidrojen uçar, tek başına kalan oksijen diğer elementlerle tepkimeye girer ve pas oluşur.

NASA’da çalışan bilim adamları Dünya’da okside olan demir zengini minerallerin yağmurlar ve akarsular tarafından taşınarak göl, deniz ve okyanus diplerinde depolandığını söylüyor. Ama Mars’ta akan su da, yağan yağmur da yoktur.Mars yüzeyinin büyük bir kısmındaki kumlar, bu paslı parçalar tarafından kırmızıya boyanır. Mars’ın renginin turuncuya çalan kırmızı renkte görünme sebebi budur.

Esen rüzgarla kum tanecikleri Mars yüzeyine yayılarak kayaların üzerini pas ile kaplar. Daha güçlü rüzgarlar çıktığında havaya daha fazla kırmızı renkli kum karışır ve gezegeni kırmızı bir sis tabakası kaplar. İşte bu gezegeni kırmızı görme sebebimiz budur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?