Matematik Köyü’nde neler yaşadım? 5.bölüm

Birkan’ın Matematik Köyü’nde yaşadıklarıyla ilgili dizi yazımız 5. bölümüyle sürüyor. Matematik Köyü’nde bakalım hafta sonu nasıl geçiyor?

Matematiği sevmek için Şirince’deki Nesin Matematik Köyü’nde Yaz Kampı’na katılan Birkan Kaşıkçıoğlu, 15 gün boyunca köyde neler yaptıklarını bizlere gün gün anlatıyor…

6. GÜN 22.06.2013 – Cumartesi

Bugün yine güzel bir sabaha uyandım.

Alarm çaldı fakat uyanamadım. Biraz geciktim. Neredeyse tam bir hafta olmuştu.

Bugün biraz geciktiğim için hiç kahvaltıya inmeden direk derse gittim. İlk dersten sonra 10 dk’lık bir ara vardı. Bizimkiler yine çardakta kahvaltı yapıyorlardı. Ben de kendime bir tabak hazırlayıp onların yanına gittim. Kahvaltımı aceleyle yapıp tekrar derse girdim. 3 saat daha derse girdikten sonra saat 12.00’a geliyordu.

Grupça toplandık. Yemeğimizi yedik. Bugün bardak toplama görevi vardı. Ama bizim grubun abisi bardak toplama görevini sonra yapacağımızı söyledi. Bugün şeftali toplama görevi olduğunu söyledi. Traktöre 5-6 kişi bindik. Kalanlarda kantine malzeme taşıdılar. Ali hocanın(Prof.Dr.Ali NESİN) Şirincede büyük bir bahçesi vardı. Elma ağaçları şeftali ağaçları birçok ağacı vardı. Bahçeye gittik bir tane şeftali yiyip bir tane kasaya atıyoruz her yerimiz şeftali suyu oldu. Şeftalileri toplarken çok eğlendik. 4 kasa şeftali topladık. Tekrar traktöre bindik. Geri dönüyorduk ki bir amca yolda kalmış. Arabasını çalıştıramıyor. Hep beraber indik arabayı ittik. Araba çalıştı. Biz de geri döndük traktöre bindik. Köye geldim yapış yapış olmuştuk. Gider gitmez hemen bir duş aldım. Sonra tekrar akşam derslerine girdim.

Akşam dersleri de çok güzel geçti. Akşam yemeğimi yedikten sonra biraz test çözdüm.Vakit başka türlü geçmiyordu. Çünkü yapacak başka bir şey yoktu. Ne televizyon vardı ne de bilgisayar. Aslında köyde bilgisayar vardı ama bizde yoktu. Televizyon ise köyün hiçbir yerinde yoktu. Ali hocanın evinde bile yoktu.

Köy o kadar sakindi ki sadece insan sesleri duyuluyordu. İnsan sesleri de şehirdeki gürültüden çok farklı şehirdeki gürültü ise sürekli fan sesleri, makine sesleri falan. Sonra arkadaşlarımın yanına gittim. Cennet bahçesinde oturuyorlardı. Biraz oturduk muhabbet ettik. Bugün Salih hocamız ödev vermişti. O ödevin hakkında biraz tartıştık. Sonunda bir sonuca vardık. Salih hocamızın yanına gittik. Yaptığımız ödev doğru çıktı. Anlamaya başlamıştık. Gerçekten de okuldaki matematikten çok farklıydı. Bu dersleri dinleyerekten daha iyi düşünmeye başladım. Test sorularını daha kolay yapmaya başladım. Çünkü insanın düşünce yapısı gelişiyordu.

Salih hocaya ödevimizi gösterdikten sonra markete gittik. 3 tane Nesin Matematik Köyü tişörtü aldık. Arkadaşlarımıza ve öğretmenlerimize imzalatacaktık. Bu anı bizim için çok güzel olacaktı. Tişörtümü çadırımı bırakıp defterimi aldım ve uyku mevkiine gittim. Bu satırları sizlere buradan yazıyorum.

Yarın tekrar görüşmek üzere…

7. GÜN 23.06.2013 – Pazar

Günaydın sevgili günlük;

matematikkoyu12901Artık matematik köyüne geleli tam bir hafta oldu. Arkadaşlarıma o kadar çok ısındım ki onlardan hiç kopmak istemiyordum. Ama zamanın önüne geçemezsiniz ki! Seneye tekrar buluşacağız. Ben buraya gelmeden önce arkadaş bulamam canım çok sıkılır, hep matematik konuları işleriz zannediyordum. Fakat kesinlikle öyle değilmiş. Göz açıp kapayıncaya kadar geçen bu bir hafta hayatımın en güzel günlerini yaşadığım bir hafta oldu.

Bu sabah biraz erken, saat 06.00’da kalktım. Bol kepçe lokantasına gittim. Asım usta daha yeni gelmişti. Gidip bir duş aldım. Saat 06.30 falan gibi uyku mevkiine gittim. Saat 07.30’a kadar biraz uzandım. Kuş cıvıltılarını dinledim. Sonra kahvaltımı yapıp tribüne gittim. İlk dersimiz yine çizgelerdi. Huffman algoritmasını gördük. Bugün derse daha iyi katıldım. Fikirler öne sürdüm.

Yine derste zeka oyunlarından formül çıkarıp oyunları nasıl kazanacağımızı düşünüyorduk. Bu derste şans oyunlarının olasılıklarını da hesapladık. Bir oyun vardı ne yaparsanız yapın kazanma ihtimaliniz hep -1/37 çıkıyordu. Böylece sabah derslerimiz bitti. Yemeğimizi yedik.

Saat 13.00’da bizim grup görev için tekrar toplandı. Bugün derslik temizliği görevimiz vardı. Grubumuzun abisi 14 kişiyi sınıflara ayırdı. Sınıflarmız ise Robert Langayds, Aziz Nesin Amfisi,Tribündü. Biz 5 kişi Aziz Nesin amfisini temizledik. Herkes bir işin ucundan tuttu. Ben de süpürme görevini üstlendim. Görevimizi bitirdikten sonra annemle konuştum. Annemde artık görev saatlerimizi biliyordu. Hep ne görev yaptığımı soruyordu. Eve çok değişmiş bir şekilde gideceğimi hayal ediyordu. Annemle konuştuktan sonra Cennet Bahçesi’ne gittim. Saat 15.30’a kadar uyudum sonra Bol Kepçe lokantasına gittim. Arkadaşlarımla bir çay içtik sonra derslerimize gittik. Akşam derslerimiz de bitti.  Bugünde böylece geçti. Bunları size Aziz Nesin Amfisinden yazıyorum.

Yarın görüşmek üzere…

ÖNCEKİ BÖLÜMLER…

>> MATEMATİK KÖYÜ’NDE İLK GÜN… <<

>> DERS SONRASI BULAŞIK NÖBETİ <<

>> MATEMATİK KÖYÜ’NDE TATİL GÜNÜ <<

>>MATEMATİK KÖYÜ’NDE  TUVALETLERİ TEMİZLEME SIRASI BENDE <<

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?