Matematik Köyü’nde neler yaşadım?

Matematiği sevmek için Şirince’deki Nesin Matematik Köyü’nde Yaz Kampı’na katılan Birkan Kaşıkçıoğlu, 15 gün boyunca köyde neler yaptıklarını bizlere gün gün anlatıyor…

Matematik hemen herkesin korkulu rüyasıdır. Ama günlük hayatımızda en çok ihtiyacımız olan konu da matematiktir. Peki matematiği keyifle öğrenmenin bir yolu yok mu? Aslında var… İzmir’in Şirince Köyü yakınlarında yemyeşil doğanın içinde elinde kalem kağıt, keyifle matematik çözen, öğrenenlerin buluşma noktası Nesin Matematik Köyü. Başta matematik sevmeyenlerin mutlaka uğraması, vakit geçirmesi gereken bir yer. (Nesin Matematik Köyü ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın…)

Köyün bu ününü duyan ve matematik sevmeyenlerden ama sevmek isteyenlerden biri de Birkan Kaşıkçıoğlu. Matematik Köyü ile ilgili araştırma yaptıkça, yaz kampına katılması gerektiğini düşünür Birkan. Ancak belirtilen fiyatlar kendisini biraz düşündürür. Telefon açar, kayıt için konuşur. Aldığı cevap şaşırtır kendisini:
“Para önemli değil, ne kadar paranız varsa kabul ederiz, yeter ki burada olmayı gerçekten isteyin, gönülden isteyerek buraya gelmeniz, burada olmak istemeniz bizim için yeter”

Birkan, bu konuşmanın ardından oraya mutlaka gitmesi gerektiğini anlar ve 15 günlük kampa, yeni arkadaşlar edinmek için yalnız katılır.

Birkan Kaşıkçıoğlu, Nesin Matematik Köyü macerasını gün gün yazarak deneyimini bizlerle paylaştı. Bugünden itibaren dizi yazı olarak Birkan’ın izlenimlerini okuyabilirsiniz.

İşte Matematik Köyü’ndeki ilk gün…
16.06.2013 / Pazar

Matematik Köyü macerası başlıyor…

Bugün Matematik Köyü’ne gitmek için yola çıktım. Sabah 06.30’da Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan uçağa bindim. 50 dakikalık keyifli bir yolculuktan sonra İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na ulaştım. Havaalanından çıkıp yan taraftan geçen Selçuk trenlerine bindim. Selçuk’a yaklaştıkça etraf kırsallaşıyordu. Selçukta indim. Buraları bilmediğim için bir köy kahvehanesine gidip Şirince’ye nasıl gidebileceğimi sordum. Selçuk’tan Şirince’ye yirmi dakikada bir minibüs gidiyormuş. Biraz kahvehanede oturdum çay içtim. Yaklaşık on dakika sonra minibüs geldi. Minibüse bindim artık Şirince’ye yaklaştıkça daha da kırsallaşıyordu. Onbeş dakika sonra sonra Şirince’ye vardım. Minibüsten benimle bir kaç arkadaş daha indi. Onlar da Matematik Köyü’ne gidiyormuş. Tanıştık, biri Sinop’tan diğeri de İstanbul’dan geliyormuş. Sonra Matematik Köyü’nü aradık ve bizi almalarını rica ettik. 5 dakika sonra bir minibüs geldi. Valizlerimizi koyup arabaya bindik. Beş dakika sonra Matematik Köyü’ne vardık.

Gerçekten doğa ile iç içe harika bir yerdi. Matematik Köyü’ne vardığımızda bir yabancılık hissettim. İlk defa gidiyordum. Üç sene üst üste gelenler vardı. Gerçekten insanlar çok güzel kaynaşmıştı. Sanki kırk yıldır birbirini tanıyormuş gibi… Kayıt masasına gittim. e-mail de konuştuğumuz Ceren Abla oradaydı. Kaydımı yaptırdım. Saat 11.30 gibiydi. Ceren Abla çadırımın öğleden sonra hazır olacağını söyledi. Biraz gezdim gerçekten ilk görünüşte köy çok büyük görünüyordu. Burada kaybolurum diye düşünüyordum. O kadar güzel yerleri vardı ki! Gölgelerde saklı yerler mesela uyku mevkii , Cennet Bahçesi…

Saat 12.00 gibi yemeğimi yedim. Öğle yemekleri hep bu saatte çıkıyormuş. Yemeğimi yedikten sonra tekrar çadırımı sordum. Daha hazır değildi. Çünkü çok yoğundu. Neredeyse gelenlerin sayısı üçyüz kişiye yaklaşmıştı. Ceren Abla biraz daha beklememi rica etti. Ben de Cennet Bahçesi’ne gittim. Yorgundum orada uyuyakalmışım. Saat 15.00 gibi uyandım. Tekrar Ceren Abla’nın yanına gittim. Bana çadırımın yerini söyledi ben de gidip bir an önce yerleştim. İlk defa çadırda kalacaktım. Bu benim için güzel bir deneyim olacaktı. Üzerimi değiştirip tekrar köy meydanına indim. Biraz gezdim köy ile ilgili bilgi aldım. İnsanlarla tanıştım. Çok sıcakkanlıydılar. Buraya geldiğim için çok mutluydum ve bunun daha ilk günden bir çok sebebi vardı.

Prof.Dr.Ali Nesin’den matematik dersi almak çok gurur verici olmalıydı. Bu imkânı bana veren abilerime teşekkür ediyorum. Tabi ki en başta Nesin Matematik köyünü kuran, biz gençlere bu imkanları sunan Prof.Dr. Ali Nesin’e teşekkür ediyorum.

Saat 20.00’ye geliyordu. Akşam yemeğimizi yedik. Saat 21.00’de toplantı olacağını söylediler. Tribünde buluştuk. Köy ile ilgili bazı kurallar anlatıldı. Görev grupları belirlendi. Ben birinci gruptaydım. On dört kişi falandı bir grup aramızda toplandık birbirimizin telefon numaralarını aldık. Çünkü Matematik Köyü kampı süresince görevlerimizi beraber yapacaktık.

Meselâ yarınki görevimiz kahvaltıya yardım etmekti. Bir de grupların abisi belirlendi.

Saat 23.30 gibi yattık. Matematik Köyü’ndeki ilk gecemdi. İlk defa çadırda kalıyordum. Gerçekten çok keyifliydi 🙂

Yarın görüşmek üzere…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?