maydanoz suyu

Maydanoz suyu ve faydaları

İçinde birçok vitamin ve mineral barındıran maydanoz suyu, hangi hastalıklara iyi gelir? Neden maydanoz suyu tüketmeliyiz?

Maydanoz, A, C ve K vitamini bakımından çok zengindir ve yüksek oranda demir, potasyum ve kalsiyum içerir. Birçok hastalığın doğal tedavisinde kullanılır. Maydanoz ve bu bitkinin suyu genellikle böbrek taşı, sindirim sorunları, idrar yolu enfeksiyonu, astım ve öksürüğe karşı ve ödem söktürücü olarak kullanılır.

1 yemek kaşığı maydanozda günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 8’ini karşılayacak kadar vitamin bulunur. E vitamini, çinko, fosfor, B6 vitamini, besin lifi, bakır ve magnezyum mineralleri açısından da zengindir.

Güçlü bir idrar söktürücü olan maydanoz, ödem atmada yaygın olarak kullanılır. Safra ve böbrek taşlarının vücuttan kısa sürede atılması için maydanoz kullanılabilir. Ancak safra veya böbrek taşı olanların düzenli olarak maydanoz suyu içmeye başlamadan önce doktora danışmaları daha yararlı olacaktır.

maydanoz suyuMaydanoz suyu, özellikle hastalık ve alerji sebebiyle artan mukusu vücuttan daha hızlı atar. Ayrıca öksürüğün kesilmesine de yardımcı olur. Yemeklerden sonra gaz problemi yaşayanlara maydanoz suyu veya maydanoz çayı önerilir. Ancak çayı çok hızlı içmemek gerekiyor.

Göz sağlığı için maydanozun önemi büyük. A vitamini bakımından çok zengin olan maydanoz, ışık hassasiyetini sağlayan bir pigmentin üretilmesinde önemli rol oynuyor. Cilt esnekliğini sağlayan ve yaşlanmayı geciktiren kolajen üretimini sağlayan C vitamini maydanozda bolca bulunur. Bu açıdan maydanozun yaşlanmayı geciktirdiğini söyleyebiliriz.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, maydanoz kanser hücrelerinin çoğalmasını engelliyor. Özellikle meme, kolon ve cilt kanserine iyi gelen maydanozun bu etkileri her ne kadar tam anlamıyla araştırılmış olmasa da, tüketmekte fayda var. Bunun yanı sıra, kilo vermek isteyenler de maydanozu sıkça tüketmeli. Maydanoz çayı ve suyu diyet listelerinde başı çekiyor. Maydanoz yağ yakmıyor fakat vücuttaki fazla suyu dışarı atıyor. Bunu da idrar söktürücü özelliğiyle yaptığını söyleyebiliriz.

Maydanozun ağız kokusunu giderici ve nefes tazeleyici özelliği vardır. Bitkiye yeşil rengini veren klorofil, kanı temizler ve yeni kırmızı kan hücresi üretilmesini sağlar. Tüm bu yararlarını göz önüne aldığımızda, günde belli bir miktar maydanoz tüketmeliyiz.

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır?

maydanoz suyu

1 bardak saf maydanoz suyu hazırlamak için çok miktarda maydanoz gerekmektedir. Bu kadar çok maydanoz ise suya acı bir tat verecektir. Bunu engellemek için maydanoz suyunu saf olarak değil, içine birkaç sebze atarak zenginleştirebilirsiniz. Havuç, salatalık, domates ve kereviz, maydanoz suyunda en çok kullanılan sebzelerdir.

6-7 dal maydanozu aldıktan sonra katı meyve sıkacağında diğer sebzelerle birlikte sıkmanız yeterli. İstediğiniz sebzeyi kullanabilirsiniz, herhangi bir kısıtlama yoktur. Eğer katı meyve sıkacağınız yoksa, maydanoz çayı hazırlayabilirsiniz.

Maydanoz çayı için 10 adet maydanoz yaprağını kaynamış suya atarak 10 dakika bekletin. Çayın tadının acı olmaması için bal veya limon ile tatlandırabilirsiniz.

Hamileler, kasılmaya sebep olabileceği için maydanoz suyu içmemelidir. Diğer kişiler için de günde 30-50 ml’den fazla maydanoz suyu tüketilmesi önerilmez. İdrar söktürücü ilaç veya herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız maydanoz suyu içmeden önce olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi almanız gereklidir.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?