Meerkat nedir? Nasıl kullanılır?

Daha önce “Living for Love” videosunu ilk kez Snapchat’te yayınlayan Madonna ikinci single’ı “Ghosttown”ın videosunu Meerkat üzerinden yayınlamak istedi…

Madonna mobil uygulamaları kariyeri için kullanmayı da seviyor. Daha önce de farklı uygulamalar ile hayranlarına video yayını yapan ünlü sanatçının milyonlarca hayranı bu sefer hayal kırıklığı yaşadı. Ghosttown adlı şarkısının videosunu Meerkat üzerinden yayınlayacağını duyuran sanatçı, uygulamada o saatlerde yaşanan kesinti yüzünden amacına ulaşamadı. Peki, Meerkat nedir?

meerkat-4_100415Kısa süre içinde Twitter kullanıcıları arasında yeni bir trend yaratmayı başaran, canlı mobil video yayını yapmaya imkan tanıyan uygulama Meerkat kelimesinin Türkçe anlamı mirket yani Afrika’ya özgü etobur memeli bir hayvan. Uygulamanın adı yuvalarının güvenliğini sağlamak için etrafı gözetlemeleriyle bilinen bu sevimli hayvandan geliyor.

San Fransisco merkezli Life On Air tarafından geliştirilen Meerkat, iOS akıllı cihazlarla çekilen videoların anlık olarak Twitter üzerinden paylaşılmasına imkan veriyor. Videolar Meerkat uygulaması ile canlı olarak yayınlanabiliyor, Twitter haber kaynağında görüntülenebiliyor ve Meerkat kullanıcısı olan takipçilere video paylaşıldığına dair bildirim gidiyor. Buradaki önemli nokta; canlı yayın kaydedilmiyor, her şey anlık. Kullanıcılar birbirlerinin videolarına yorum yapabiliyor ve uygulamayı kullanarak etkileşim kurabiliyorlar.

Twitter hesabı olan herkes ücretsiz bir uygulama olan Meerkat’ı kullanabilir. Katıldığı herhangi bir etkinliği, karşısındaki ilginç bir manzarayı veya yaptığı herhangi bir işi takipçileriyle paylaşmak isteyenlerin sayısı kısa sürede altı bini geçti.

meerkat-1_100415Meerkat nasıl kullanılıyor?

Kullanımı son derece basit olan Meerkat’ın şimdilik sadece iOS uygulaması var. Video akışını (stream) başlat veya video akışını (stream) planla seçeneğinden birini seçiyorsunuz. Twitter ile entegre çalışan uygulamada kullanıcıların yayınladığı her akış bir linkle otomatik olarak Twitter’a gönderiliyor. Video yayını başladığında Twitter takipçilerinize uyarı gidiyor. Video yayını yaptıkça uygulama içindeki puanınız artıyor. Web üzerinden de Meerkat yayınlarını herkes izleyebiliyor.

Meerkat uygulamasında akışlar bir defa yayınlandıktan sonra bir kez daha görüntülenemiyor. Beğeni ve yorumlarla birlikte akışı izleyenlerin, kullanıcıların profil fotoğraflarını da görebildiği uygulamada yazılan ve paylaşılan her şey aynı zamanda tweetleniyor.

Meerkat şimdiden ulaştığı kullanıcı sayısı göz önüne alındığında yakın zamanda kullanıcıların vazgeçilmez uygulamalarından biri olacak gibi.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?