Mevsim geçişlerine dikkat!

Ateş, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı ve kulak ağrısı… İşte, sonbahar mevsiminin getirdikleri…

Mevsim geçişlerinde en sık duyduğumuz şeyler, saydığımız bu rahatsızlıklardır ne yazık ki! Yazdan çıkan bünyeler serinleyen havalara adapte olmakta zorlanır. Bu dönemde hastalıklardan korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçer. Bunun için atılması gereken en önemli adım dengeli ve düzenli beslenmektir.

Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişikliği bazı bakteri ve virüslerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Özellikle üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanır. Bu enfeksiyonlara yakalanlar ateş, boğaz ve kulak ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi şikayetlerle doktora başvurur.

Özellikle okulların açılması ile beraber toplu yaşam alanları, mikrobik etkenlerin temas yoluyla daha hızlı çoğalması ve yayılmasına neden olmaktadır. Okula ilk kez başlayan çocuklarda bu hastalıklara daha sık rastlanır çünkü çocuğun bağışıklık sistemi daha önce tanımadığı enfeksiyonlarla tanışır ve aslında bu şekilde doğal bir bağışıklık sistemi oluşur.

Nasıl ki aşı uygulamaları sayesinde kişinin bağışıklık sisteminin birtakım enfeksiyon etkenleri ile karşılaşmasını ve bağışıklık yanıtı oluşturarak güçlenmesini sağlamak hedefleniyorsa, çocukların okul ortamlarında karşılaştıkları enfeksiyonlar ve geçirdiği hastalıklar sayesinde bağışıklık sistemleri gün geçtikçe güçlenmektedir. Nitekim yıllar ilerledikçe mikroplar ile vücut tanıştıkça hastalanma sayısının azaldığı görülür.

mevsimgecisi1_1909Alerjik bünyeler birçok solunumsal hastalığa daha yatkın olabilir. Mevsim geçişlerinde görülen bu tarz hastalıklarda yapılan en büyük yanlışsa hekim kontrolünde olmadan antibiyotik kullanmaktır.

Uzmanlara göre bazı özel durumlar olmadıkça doğal yöntemler ve dengeli beslenme desteği ile bağışıklık sistemi güçlendirilmeli. Doğal kazanılan bağışıklık her zaman en güçlü savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sisteminin bir tecrübe olduğunu belirten uzmanlar, geçirilen her hastalığın bağışıklık sisteminin hafıza hücrelerinde yerini aldığını ve tekrar karşılaşmada daha güçlü bir yanıt ve korunma ortaya çıkardığını vurguluyorlar.

Peki, bağışıklığı güçlendirici doğal kaynakların arasında hangi besinler bulunuyor?

Bal, pekmez, limon, nane, turp ve zencefil gibi doğal gıdalar bağışıklık sisteminin doğal uyarıcıları olarak öne çıkıyor. Bu besinlerin kullanımı, hastalıklar ile mücadelede daha kuvvetli olunmasını sağlıyor. Balık yağı ise Omega-3 yağ asidi dolayısıyla faydalı. Bu nedenle haftada iki kez balık yemek büyük önem taşıyor.

mevsimgecisi2_1909Balığın gövdesinden ve karaciğerinden elde edilen yağlar Omega-3 içeriyor. Bir balık ne kadar yağlı ve kuzey denizlerinde yani soğuk sularda yetişiyorsa o kadar fazla Omega-3 içeriyor. Bu balıkların başında ise somon geliyor. Somonun yanı sıra yine Omega-3 içeren lüfer, palamut, istavrit, hamsi gibi Karadeniz balıkları da yenilmeli. Diğer taraftan Omega-3 barındıran doğal et, süt, yumurta, ceviz, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeler ile dengeli beslenmek de büyük fayda sağlayacaktır.

Okulların açıldığı, havaların serinlediği bu günlerde hastalıklardan korunmak için alınacak tek önlem doğru beslenmek değil tabi. Sabah erken saatlerde ve akşamüstü saatlerinde dışarıda olunacaksa havanın serinliğini dikkate alarak giyinmekte fayda var. Sonbaharda şemsiye ve rüzgarlığınızı yanınızdan ayırmazsanız iyi edersiniz… Bizden hatırlatması… 🙂

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?