Mezopotamya neresidir?

İnsan yaşamının ilk izlerinin bulunduğu Mezopotamya iki nehrin arasındadır!.. Peki, bu nehirler hangileri?..

Yaklaşık 3600 yıl boyunca zengin ve ileri bir uygarlığın vatanı olan Mezopotamya, Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer alır. “İki ırmak arasındaki ülke” anlamına gelen Mezopotamya, Yunanca bir kelimedir. Mesos; “arasında” anlamına gelir. Potamos; “ırmak” demektir. Bu iki kelimenin birleşiminden Mezospotamus (Mezopotamya) meydana gelmiştir.

Mezopotamya üç bölgeden oluşur. Dağlık olan bölgeye “Yukarı Mezopotamya“, en önemli bölüme “Orta Mezopotamya“, nüfus açısından kalabalık bölüme ise “Aşağı Mezopotamya” denir. Mezopotamya, bugünkü Irak, Doğu Suriye, Türkiye’de Güneydoğu Anadolu ve İran arasında paylaşılan bölgededir.

mezopotamya1_3005Eskiçağ uygarlıklarının en gelişmiş medeniyetlerinin yer aldığı Mezopotamya, Ortadoğu’nun merkezinde yer alması nedeniyle her zaman çeşitli halklar tarafından göç almıştır. Hz. İsa’nın doğumundan bir kaç yüzyıl öncesine kadar Mezopotamya’da gelişmiş uygarlıkların izleri sürülmüştür. Bu izler 19.ve 20.yüzyıllarda yapılan arkeolojik kazılarla gün ışığına çıkarılmıştır.

Dicle ve Fırat‘ın sürükleyip getirdiği topraklar Mezopotamya’nın güneyinin çok verimli olmasına yol aç­mıştır. 4.000-5.000 yıllık pek çok kent kalıntı­sı, eski zamanlarda bu bölgenin nüfusunun çok yoğun olduğunun kanıtıdır. Dümdüz uza­nan ova, Bağdat’ın kuzeyinde oldukça verimli ve daha ılıman iklimli bir yaylaya dönüşür.

Topraklarının çok verimli olması ve bunun da uygurlıkların gelismesine imkan vermesi Mezopotamya’yı çok önemli kılmıştır.

Mezopotamya büyük oranda göç almış, birçok kavme ev sahipliği yapmıştır. Bütün halkların karışması ile zengin bir uygarlığa beşiklik eden Mezopotamya’da birçok imparatorluk da yer almıştır.

Sümerler‘den Akadlar’a, Babiller’den Asurlular’a kadar pek çok imparatorluğun egemen olduğu bu topraklardaki uygarlığa en büyük katkıyı Sümerler yapmıştır. Yeryüzündeki ilk uygarlık yapıtları, M.Ö.3600 yıllarında Mezopotamya’da Sümerler tarafından meydana getirilmiştir.

Sümerler, yeryüzündeki ilk pişirilmiş tuğladan evleri inşaa etmişler, bataklıkları kurutarak tarıma açmış ve şehirlere katmışlar, tarım arazilerini su kanalları ile sulamışlar, bilinen ilk tarım araçlarını kullanmışlardır.

Mezopotamya toprakları, savunmaya elverişli olmadığı için birçok savaşa sahne olmuş, çeşitli kavimler ve devletler egemen olmuştur.

mezopotamya2_3005Arkeolojik araştırmalar Mezopotamya’da ilk insanların kuzeyde küçük köylerde yaşa­dıklarını ve MÖ 4000 yıllarında çanak çömlek ve kumaş üretip, komşuları ile ticaret yaptık­larını göstermektedir. Ana uğraşları tarım olmakla birlikte bu insanlar avcılık ve balıkçı­lık da yapmışlardır.

Göç eden toplulukların çoğu var olan Mezopotamya kültürünü benimsemiş, ayrı bir kültür veya dil olarak barınamamıştır. Bu nedenle Mezopotamya’da var olmuş çoğu halkın, yazılı kayıtlar sayesinde, sadece isimleri bilinmektedir. Bunlara Guti, Amurru (Amorit), Kassit gibi halklar örnek olarak verilebilir.

Bugüne ulaşan çivi yazılı kayıtlar, tabletler sayesinde Mezopotamya’nın en yaygın dillerinin Sümerce ve Akadca olduğu söylenebilir. Yapılan çalışmalarla Sümerce ve Türkçe’de ortak olan birçok söz tespit edilmiştir (kabkagag-kap kacak gibi).

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?