Midemiz Niçin Guruldar? – Mide Guruldaması

Çoğunlukla uzun süre aç kaldığımızda midemizden gelen seslere mide guruldaması deriz. Bilhassa kalabalık ve sessiz ortamlarda bizi mahcup da edebilen bu karın guruldaması işinin altında yatan sebepleri de merak ederiz. Evet bu sesler aç olduğumuzda ortaya çıkar ama nasıl oluşur ve midenin guruldaması sırasında içeride neler yaşanır gelin hep beraber bakalım.

Karnımız boşken sadece hava ve mide öz suları vardır. İşte mide bu boşluk sırasında ritmik hareketlerle kasılır ve genişler. Aynı kasılmalar lezzetli bir yemek kokusu aldığımızda yahut lezzetli bir yemeği düşünürken de gerçekleşir. İşte bu kasılma esnasında duyulan ses mide guruldamasıdır. Gurultuya eşlik eden sancı ve kramplar da bir şeyler yememiz gerektiğini söyler. Mide ve bağırsaklar doluyken ve sindirim yapıyorken de guruldayabilir. Ağır bir yemekten sonra mideden guruldama sesleri gelir. Zira sindirim kolay bir iş değildir ve vücudun bu sırada işi başından aşkındır. Mide sitleri ve özsuları devreye girerek hazım işlemini gerçekleştirir, besin maddelerini ayırıp hepsini ayrı ayrı işler ve kana karışmaya hazır hale getirir. Bu hummalı çalışma sırasında da karın guruldaması gerçekleşir. Ama mide gurultusu denilince akla gelen ilk şey açlıktır. Yemek yeme sırasında yiyeceklerle birlikte bir miktar hava yutulması da olasıdır. Hava, midedeki içerikle karıştığında çalkantı ve ses oluşur.

Midemiz Niçin Guruldar 1

Guruldayan sadece mide değildir. Bağırsaklar da guruldar. Bağırsaklardan gelen gürültü, besinlerin emilimini gerçekleştiren bakteriler tarafından üretilen gazlar sebebiyle olur.

Sindirim ağızda lokmaları çiğnerken başlar ve anüste son bulur. Sindirim sisteminde görevli organlar birbirine belli geçişlerle bağlıdır ve koordineli şekilde çalışır. Sindirim sisteminde besinler devamlı ileri doğru itilirler. Kasların kasılıp açılmasıyla oluşan dalgalar, mide içeriğinin mide özsuları ile karışmasını ve kimus denilen bulamacımsı bir karışım haline gelmesini sağlar. Karın guruldaması işte bu süreçte de yaşanır. Bu kimusun hareketi sırasında gaz ve hava üretilir. Kimus, sindirim sisteminde ileri doğru itildikçe ve parçalara ayrıldıkça hava baloncukları ve gaz oluşur. Karından gelen ses bu sestir. Yani karın guruldaması sadece açken değil tokken de gerçekleşir. Ama mide ve bağırsaklarda besin varsa gurultu daha sessiz hale gelir.

Mide boşaldıktan yaklaşık 2 saat sonra beyne sinyal gönderir ve kasılma-gevşemelerle yiyecekler süpürülmüş olur. Boş midenin titreşimleri de açlık belirtisidir ve bu esnada gelen sesler de mide guruldaması olarak adlandırılır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?