Mikroskobik Canlılar Hakkında Bilgi: Nerelerde Yaşarlar, Yararlı Mı Zararlı Mıdırlar?

Çevremizde yaşayan milyonlarca canlı vardır. Biz bu canlıların sadece belirli bir kısmını görebiliyoruz. Geri kalan canlılar, boyut olarak çok küçük oldukları için çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Bu küçük boyutlu canlılar, insan vücudu, hayvanlar, hava, toprak, su gibi her yerde olabilirler.

Mikroskobik Canlılar Nedir

Çıplak gözle baktığımızda göremediğimiz ancak varlıklarını bildiğimiz canlıları zaman zaman inceleme gereği duyulur. Bu canlılar kendileri gibi özel yapılı aletler ile incelenir. Küçük boyutlu canlıların büyültülmesi ve incelenmesi için kullanılan aletlere mikroskop adı verilir. Bu nedenle de gözle görülmeyen ancak var olan küçük canlılara mikroskobik canlılar adı verilir.

Mikroskobik canlılar çok çeşitlidir. Bu nedenle genel özellikleri ve yapılarından bahsetmek söz konusu değildir. Mikroskobik canlılar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, canlıları tek tek incelemek zorundadır. Bu küçük canlılar hakkında temel ve genel tek özellik, gözle görülemeyecek kadar küçük olmalarıdır.

Mikroskobik Canlılar Nelerdir

Mikroskobik canlılar, göremesek de günlük hayatımızın önemli bir parçasıdır. Yararlı ve zararlı olarak iki şekilde incelenebilen bu canlılar, çok rahat bir şekilde hareket eder ve ürerler. Yararlı mikroskobik canlılar, günlük hayatımızda şu şekilde yer almaktadır.

  • Üzüm suyundan sirke yapılmasında bu canlılardan yardım alınabilir.
  • Sütten peynir elde edilmesinde yararlı mikroskobik canlıların etkisi büyüktür.
  • Ev yoğurdu yapımında sütün yoğurda dönüşmesinde etkilidir.
  • Bitki ve hayvan atıklarının çürüyerek toprağa karışması olaylarında rol oynayarak ekosistemin işlemesine yardımcı olur.

Mikroskobik canlılar bakteritürleri, zararlı mikroskobik türleridir. Bu zararlı canlılar, ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Geçmiş dönemlerde de günümüzde de bulaşıcı özellikli hastalıkların yayılmasında bakterilerin önemi fazladır. Ayrıca açıkta kalan besinlerin üzerine yerleşen mikroskobik zararlı canlılar, bu besinlerin tüketilmesi sonucunda zehirlenmeye neden olur. Zehirlenmenin önüne geçmek için bu tür zararlı mikroskobik canlılara karşı dikkatli olunması gerekir.

Mikroskobik Canlılar ve Mantarlar

Mikroskobik canlılar arasında yer alan mantarlar, insan vücuduna yerleştiğinde farklı cilt sorunlarına neden olabilir. Mantarlardan kaynakladığı için mantar hastalıkları olarak adlandırılan bu cilt sorunları, tedavi edilmediğinde daha geniş alana yayılır. Kısa sürede üreyerek çoğalan mantarlar, ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü, su toplanması şeklinde görülür.

Mantarlar, her yaşta insanda görülebilir. Vücudun her yerine yerleşebilen bu canlılar, kısa sürede üreme özelliğine sahiptir. Bu da mantar hastalığının kısa sürede yayılması anlamına gelir. Mantarların neden olduğu cilt sorunları vücut bölgesine göre değişir. Tedavisi de aynı şekilde vücut alanına göre değişiklik gösterebilir. Mantar hastalığı tedavisinde çocuk ya da yetişkin olmanın da önemi büyüktür.

Mikroskobik Canlılar ve Mantarlar

Mikroskobik Canlılar Nasıl Gözlemlenebilir

Mikroskobik canlılar, gözle görülemeyecek kadar küçük oldukları için bu ismi almaktadır. Bu canlıların incelenmesi için özel mikroskoplar kullanılır. Mikroskoplar, küçük canlıların daha büyük görünmesini sağlar. Bu büyütme sayesinde mikroskobik canlılar en ince ayrıntılarına kadar incelenebilir. Bir hastalığın oluşmasına neden olan mikroskobik canlılar, incelemenin ardından bu canlılar ile ilgili çalışmalara başlanabilir.

Mikroskobik Canlılar Nasıl Gözlemlenebilir

Mikroskobik canlılar hakkında merak edilen önemli konulardan birisi terliksi hayvan ve amipler hakkındadır. Mikroskobik canlılar amipve terliksi hayvan hakkında mikroskobik canlı olup olmadığı konusunda tartışmalar yaşanabilir. Her iki canlı da gözle görülemeyen canlılardır. Bu nedenle mikroskobik canlılar sınıfındadır.

Mikroskobik canlılar terliksi hayvan ve amipler, birbirine yapı olarak benzerler. Her ikisi de suda yaşayan bu  canlılar, beslenmelerini de aynı şekilde sağlar. Suda yüzerken karşılarına çıkan besinleri etrafını sararlar alıp beslenen deniz canlılarıdır. Terliksi hayvan, terliğe benzer bir şekle sahiptir. Bu nedenle de bu isimle adlandırılır.

Mikroskobik Canlılar Nasıl Gözlemlenebilir 1

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?