Mısır Uygarlığı ve özellikleri

Nil Nehri çevresinde kurulan eşsiz Mısır Uygarlığı hakkında bilgi… 

Mısır Uygarlığı, Nil Nehri çevresinde kurulmuştur. Çöllerle çevrili, kapalı bir bölgede kurulan Mısır Uygarlığı’nın diğer uygarlıklarla etkileşimi çok az olmuştur. Bunun sonucu olarak Mısır Uygarlığı tarih öncesi dönemleri tek tek yaşamıştır.

Önceleri “nom” veya “nomos” adı verilen şehir devletleri kurulmuşken, Milattan Önce 4 binlerden itibaren Mısır’da merkezi krallık kurulmuştur. MÖ 3000 yılında Kral Menes, Mısır’a tamamen hâkim olarak ülkede ilk kez siyasi birliği sağlamıştır.

Mısır kralları “firavun” unvanını almışlardır. Firavunlar, ülkenin tüm dini ve siyasi otoritesini üstlerinde toplamışlardır. Emirleri, tanrı buyruğu sayılırdı ve yetkileri sınırsızdı. Firavunların yanında asil ailelerden seçilen bürokratlar da yönetimde yer alırdı. İlk vezirlik sistemi Mısır’da görülür.

Firavunların sonsuz yetkiye sahip olmaları, Mısır Uygarlığı’nın hukuk alanında gelişmesini engellemiştir.misir06101602

Mısır’da toplum sınıflara ayrılmıştı. Bu sınıfları kâtipler, rahipler, askerler; tüccarlar, zanaatkârlar; çiftçiler ve köleler olarak sayabiliriz.

Çok tanrılı dine mensup Mısırlılar, öldükten sonra dirilmeye inanıyorlardı. Bu dini inanıştan dolayı ölen kişileri eşyaları ile gömmüşlerdir. Yaptıkları eşsiz piramitler de bu inanışlarının bir parçası olarak “ölümsüzlüğü” simgeliyordu. Yapılan piramitlere gömülen firavunların mezarlarında diğer yaşamlarında kullanmaları için birçok eşya bulunuyordu. Bu piramitlerin en ünlüleri Keops ve Kefren’dir.

Mısırlılar, ölümden sonra yaşama inandıkları için ölülerin bozulmaması için mumyacılığı geliştirmişlerdi. Mumyacılık sayesinde Mısırlılar insan vücudunu yakından tanımış ve tıp biliminin gelişmesine katkıda bulunmuşlardır.

misir06101601Mısırlılar, resim yazısı olan hiyeroglifi kullanmışlardır. Yazılarını papirüs bitkisinden yapılan kâğıtlara yazmışlardır. Hiyeroglif, birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilecek yüzlerce sembolden oluşan bir yazı sistemidir. Bu sistemde, her işaret belli bir sesi veya nesneyi temsil eder. Soldan sağa veya sağdan sola ya da yukarıdan aşağı yazılabilir. Mısır hiyerogliflerinde 700’den fazla işaret bulunmaktadır. Bu yüzden de okuma yazma oranı düşüktür. Mısır hiyeroglifleri Finikelilerin alfabesine öncülük etmiştir.

Mısır Uygarlığı astronomide oldukça gelişmişti. Evreni ve gök cisimlerini incelemek için rasathaneler kuran Mısırlılar, bugün kullanılan Miladi takvimin de temellerini atmışlardır. Bu takvimi daha sonra Romalılar alıp geliştirmiştir.

Matematik, tıp, eczacılık, mimari ve kimya alanlarında ilerlemiş olan Mısırlılar “pi” sayısını bugünkü değerine çok yakın olarak hesaplamayı da başarmışlardır.

Mısır ekonomisinin temeli tarımdı. Nil deltası ve vadisi en önemli tarım bölgesiydi. Uygarlığın başlıca gelir kaynağı tarım ürünlerinin satışından geliyordu. Bu sebeple ticaret de gelişmişti.

Mısır’ın parlak dönemi M. Ö. 1200 tarihinden itibaren sona ermeye başladı. Bir süre sonra Mısır’ı Persler işgal etti. Ardından M. Ö. 332 ‘de Büyük İskender Mısır’a hakim oldu, böylece Mısır siyasi olarak sona ermiş oldu.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?