Moğolistan Gezi Rehberi: Moğolistan Nasıl Bir Ülkedir?

Moğolistan, baş döndürücü bir doğaya sahip olan uzak diyarların ülkesidir. 1.564.116 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Dünyanın en büyük ülkelerinden biridir diyebiliriz. Nüfusun büyük kısmı başkent Ulanbatur’dadır. Bu bağlamda moğolistan nüfus çoğunluğu bu bölgede yer almaktadır. Gelenek ve göreneklere çok büyük önem veren ülkelerin başında gelmektedir. Geleneklerine bağlı bir yaşam bulunmaktadır. Mavi göklerin ülkesi olarak dünyada anılmaktadır. Kanvastan yapılan çadırlar ülkenin simgesi haline gelmiştir. Halkın büyük bir bölümü bu çadırlarda yaşamaktadır. Ülkede ulaşım aracı olarak deve kullanılır.

Çok belirgin fiziksel özelliklere sahip olan Moğolistan Gobi Çölü ve kar kaplı Bayan-Ölgi Dağı önemli simgelerden biridir. Halkın fiziksel özellikleri oldukça belirgindir. Genelinde düz koyu saçları, seyrek sakalları, çıkık elmacık kemikleri ile bilinmektedir. Yine Moğolistan halkının basık burunları, küçük ve hafif çekik gözleri ön plana çıkmaktadır. Genellikle geniş yapılı ve kısa boylu bir ırka sahiptirler. Moğolistan’da en yaygın spor güreş olarak bilinmektedir.

Moğolistan Başkenti

Genel olarak 5 bölgeye yayılmış bir ülkedir. Her bölge de farklı belediyelere bölünmüştür. Merkez olarak başkent Ulanbatur’u gösterebiliriz. Turizm açısından ilgi çeken en önemli yeri ise Arkhangai bölgesidir. Erdenet, ülkenin ikinci büyük şehridir. Halı ve bakır madenciliği bu bölgede halkın gelir kapısıdır. Moğol ve Kazak yine ülkenin diğer önemli kentleri arasında yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında moğolistan nerede ve nasıl bir coğrafyaya sahip sorularınızın yanıtlarını vermiş olduk.

Moğolistan Nüfusu

Moğolistan 2016 verilerine göre 3,027 milyon nüfusa sahiptir. Bu bağlamda coğrafyasının büyüklüğüne göre moğalistan nüfus sayısı azdır. Nüfusun çoğu yukarıda da ifade ettiğimiz gibi başkent bölgesinde toplanmıştır. Diğer 4 bölgede de yine önemli bir nüfus yoğunluğu söz konusudur.

Moğolistan Nüfusu

Moğolistan Dini

Ülkenin yaklaşık olarak %97’lik kısmı Tibet Budizmi’ni benimsemiş durumdadır. Ülkenin Güneydoğusunda ise müslümanların varlığı söz konusudur. Bu bölgede yaşayan Kazak nüfus içerisinde müslümanlar bulunmaktadır. Bölgede yaşayan müslümanlar azınlık durumundadır. Bu din ve inanışların yanında Hristiyan ve Şamanizm de bulunmaktadır.

Moğolistan Ekonomik Faaliyetleri

Daha çok tarıma dayanan bir ekonomisi bulunmaktadır. Halkın büyük bir bölümü geçimini tarımsal faaliyetlerden sürdürmektedir. Tarım dışında yine madencilik önemli bir gelir kapısıdır. Molibden, kömür, bakır, kalay ve altın Moğolistan’da çıkarılan madenler arasında yer almaktadır. Bu madenler endüstriyel bir şekilde çıkarılmakta ve ekonomi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Yine besi hayvancılığı halkın gelir kalemleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık halkın %30’u besi hayvancılığından gelir elde etmektedir. Özellikle 2012 sonrası ülke ekonomisi önemli bir ivme kazanmıştır diyebiliriz.

Moğolistan Ekonomik Faaliyetleri

Moğalistanla ilgili diğer bilgiler ise şu şekildedir.

  • Nasıl Gidilir: Ülkemizden Moğalistan’a gitmek isterseniz öncelikle Rusya’ya uçmanız gerekir. Direk Moğalistan uçuşu bulunmamaktadır. Rusya üzerinden Moğalistan havayolları ile ülkeye ulaşabilirsiniz.
  • Vize: Umuma mahsus pasaport sahipleri 30 gün boyunca Moğolistan’a seyahat edebilirler. Herhangi bir vize alma mecburiyeti olmadan seyehat edebilirsiniz. Bu anlamda moğolistan vize muafiyeti olan ülkelerden biridir.
  • İklim: Yıl içerisinde ortalama 250 gün güneşli olan bir ülkedir. Bunun yanında kış mevsimleri kısa olmasına rağmen çok aşırı soğuk geçmektedir.
  • Ne Zaman Gidilir: Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Haziran ve Ağustos ayları arasıdır. Diğer dönemlerde önerilmemektedir. Yaz ayları çok sıcak, kış ayları da çok soğuk olmasından dolayı uygun dönem bu aylardır.
  • Gece Hayatı: Ülkemizdeki gibi bir gece hayatı düşünmemelisiniz. Bazı bölgelerde renkli gece hayatı olabilmektedir. Ancak, ülkemize göre moğolistan gece hayatı daha renkli sayılmamaktadır.

Moğolistan Ekonomik Faaliyetleri 1

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?