Muhabbet Kuşu Bakımı

Evde beslenen en sevimli canlılardan birisi olan muhabbet kuşu bakımı ve eğitimi hakkında dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık. Yaptığımız araştırmalar sırasında daha özel bakıma ihtiyacı olan yavru muhabbet kuşu bakımı konusunu da ele aldık. Neşeli sesleri ve sevimli görüntüleri ile evde en fazla beslenen hayvanlardan muabbet kuşları ve onların bakımına yönelik dikkat edilmesi gereken yazımızın devamında…

Muhabbet kuşları, evde beslemek için son derece ideal hayvanlardır. Bu sevimli dostların bakımı ve eğitimi kedi, köpekten daha rahattır. Kendi özel kafeslerinde vakit geçirmeyi seven bu canlıların rahat etmesi için bazı önemli noktalar mevcuttur. Muhabbet kuşu bakımında dikkat edilmesi gerekenleri maddeler şeklinde kısaca şu şekilde ele alabiliriz.

 • Kafes seçimi mutlaka geniş olmalı. Uçmayı ve hareket etmeyi çok severler.
 • Kafes altlığı olarak kum, minik taş gibi maddeler yerine düz, beyaz bir kağıt kullanılabilir. Hatta bu şekilde daha rahat bir temizlik yapılabilir.
 • Kafes içinde muhabbet kuşlarının eğitimi için küçük oyuncaklara yer verilmeli. Bu oyuncaklar onların kafeslerinde eğlenmeleri ve hareket etmelerini sağlayacak şekilde olmalıdır.
 • Muhabbet kuşu yavru bakımı yetişkinlere oranla daha fazla özen ister. Bu nedenle yavru olarak satın aldığınız muhabbet kuşunuzun her hareketini daha detaylı inceleyin ve mutsuz ya da korkmuş olduğunda ondan biraz durup alışmasını bekleyin.
 • Yetişkin muhabbet kuşlarının ise zaman zaman kafes dışında vakit geçirmesi gerekir. Bunun için uygun zamanlarda kafesin kapısını açıp kuşu bırakmanız ve uçmasını sağlamanız uygun olacaktır. Yalnız kapı ve pencerelerin tam kapalı olmasına dikkat edin.
 • Muhabbet kuşu kafeslerinde mutlaka olması gerekenler, yemlik, suluk, tünek, gaga taşı ve oyuncaklardır.
 • Gaga taşı muhabbet kuşlarının zaman zaman yaşadığı gaga kırılması sorununa karşı önlem niteliğindedir. Kuşlar bu taş ile gagalarını ve çok uzayan tırnaklarını yontarak kendi bakımlarını kendileri yaparlar. Muhabbet kuşu tırnak bakımı da en az gaga bakımı kadar önemlidir.

Muhabbet Kuşu Bakımı 1

 • Bu sevimli dostlar kendi kendilerine temizliklerini sağlarlar. Ancak bunun için ona arada sırada ılık su dolu kuş banyosu hazırlayıp kafesine koymanız gerekir. Bu sırada kafesin rüzgar almaması çok önemlidir.
 • Muhabbet kuşları, neşeli, canlı hayvanlardır. Bu nedenle kafeslerini salon ya da oturma odasında biraz yüksek bir yere koymanız uygun olacaktır. Eve gelen misafirlere hoş sesi ile eşlik eden bu sevimli dostlar, uyku zamanının geldiğini ise kafes üzerine örtüsü örtüldüğünde anlar ve ses çıkarmadan uyurlar.
 • Muhabbet kuşları için en uygun ortam ısısı 21 derecedir. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun.

Muhabbet Kuşu Bakımı 2

 • Yavru muhabbet kuşları ilk zamanlarında daha henüz yemlikten yem yemeyi bilemeyebilir. Bu nedenle ona kafes içine yem döküp beslenmesini sağlayabilirsiniz. Sessiz ve korkak olduklarında ise belli bir süre kafes etrafında dolaşmadan uzaktan onu sevdiğinizi belli eden bir ses tonu ile konuşarak alışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Neşeli dostlarınızın kafeslerini fazla rüzgar almayan bir yerde konumlandırmanız gerekir. Çünkü bu sevimli arkadaşların bağışıklık sistemi çok gelişmiş değildir.

Muhabbet Kuşu Bakımı 3

 • Muhabbet kuşu kafesi ya da içindeki malzemelerin kaliteli ve sağlığa zararlı olmamasına dikkat edin. Özellikle bazı kuşlar, kafes kenarı ya da içindeki malzemeleri kemirir. Bu durumda boya ya da malzemelerin parçaları yemek borularına kaçabilir.
 • Muhabbet kuşunuzun sağlıklı gelişmesi ve mutlu olması için mutlaka geniş bir kafesi olmalı. Bazen yanına çift isteyebilirsiniz. Bunu yaparken dikkatli olmalısınız. Bazı kuşlar, insanlar gibi kıskanç olabilir ve yeni arkadaşını kabul etmeyebilir.
 • Muhabbet kuşunuzun suyunu ve yemini günlük olarak kontrol edin. Eğer suyu bitmemişse ancak kirlenmişse de hemen yenileyin.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?