Müren nasıl bir balıktır?

Çok keskin dişleri ve kocaman ağzı ile ürkütücü bir görüntüye sahip olan müren nasıl bir balıktır? Tehlikeli midir? Müren balığından korkmalı mıyız? 

Görüntüsüyle ve keskin dişleriyle öne çıkan  müren balığı dalgıçların ve pek çok insanın ilgisini çekmiştir. Peki yılan balığı ailesine dahil olan müren nasıl bir balıktır?

Boyları 3-4 metreye kadar ulaşabilen müren balıklarının bazıları ancak avuç içi kadardır. Görüntüleri yılana benzeyen mürenlerin genellikle renkleri koyudur. Üzerlerinde sarı ve beyaz lekeler bulunur. Lekelerin sayısı dişi ve erkeğe göre değişir. Gözleri çok iyi görmese de gelişmiş koku alma duyuları sayesinde müren balığı çok iyi bir avcıdır. Geniş burun alanı onlara muhteşem bir koku duyusu sunar. Ava çıktıklarında uzman olan burunları gelişmemiş görme duyusu yerine de çalışır. Mürenler genellikle karanlıktan faydalanarak, uyumakta olan kurbanlarını yakalayarak avlanırlar. Bu nedenle de karınlarını geceleri doyururlar.  Eğer bir balık ondan kaçmak istiyorsa, resiflerin yanına yaklaşmamalıdır.

murenbalık300416

Denizlerin yılan görünümündeki akıllı balığı…

Çenesinin altı ve üstü birleşik olmadığından ağzını 180 dereceye kadar açabilen mürenler bu özellikleri nedeniyle çok korkutucu olabilmektedir. Aslında bu ağız açıp kapama hareketinin amacı kokutmak değil, nefes almaktır. Ağzın açılıp kapanması su akışını sağlayarak mürenin daha rahat nefes almasına olanak tanır. Amaçları korkutmak değildir elbette ama yine de mürenin ağzı açıkken dikkatli olmakta fayda vardır. Dişleri çok keskin olan müren balığı ağzını sıkıca kapatarak çok kolay bir şekilde saldırabilir. Aynı zamanda, ısırdığı zaman  dişlerinde zehir bulunduğu için kurbanını felç eder. Saldırgan balıklar arasında sayılmasına rağmen  rahatsız edilmediği sürece saldırmazlar mürenler. Kovuğundan kafasını çıkarıp sonra tekrar içeri sokar. İnsanlar müren balığından ne kadar kaçmaya çalışıyorsa, balık da insanlardan o derece uzaklaşmak istemaktedir. Sadece  köşeye sıkıştırıldığı veya zıpkınlandığı zaman saldırır.

Mürenler Roma döneminden günümüze kadar gerçek yaşamlarının yanında efsaneleriyle de var olmuşlardır. Romalıların esirlerini müren balıklarına ısırttıkları söylenmektedir.

müren300416Yılanlar ve Mürenler birbirlerinden çok farklı iki canlı olsalar da vücutları benzerlik gösterir. Yapıları farklı ancak işlevleri aynıdır. Her ikisinin de vücutları dar alanlara girebilmek için oldukça esnektir. Müren balığı esnek yapısı nedeniyle en küçük yarıkların bile içine rahatça girebilir. Müren balıkları mağaralarda, yarıklarda ve mercan resiflerinde gizlenerek yaşar. Mürenler hayatları boyunca genellikle aynı sığınaklarında yaşarlar. Geceleri avlanmak için yuvalarından çıkarlar. Gündüzleri sadece yuvasından dışarı uzattığı kafası görülebilir.

Müren ve karides dostluğu…

Mürenler genellikle karideslerle beraber yaşarlar. Müren ağzını açtığında, karidesler dişlerin arasındaki artıkları temizler. Bu şekilde her iki taraf da çıkar sağlar. Karides karnını doyurur, müren de temiz dişlere kavuşmuş olur.  Buna simbiyoz ya da ortakçıl yaşam denir. Bu tür yaşam deniz canlıları arasında oldukça sık görülür.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?