Mustafa Kemal Atatürk’ün İlk Savaşı Trablusgarp Savaşı Hakkında Bilgi; Nedenleri, Önemi Ve Sonuçları

Tarihimizde büyük önemi olan savaşlardan Trablusgarp Savaşı Atatürk’ ün ilk savaşıdır. Osmanlı Devleti’ nin gücünün tükendiği ve sahip olduğu Trablusgarp’ ı koruyacak durumda değildi. Bunu fırsat bilen ve kendine yeni Pazar ve topraklar arayan İtalya gözünü Trablusgarp’ a dikmişti. Bunun üzerine Mustafa Kemal Atatürk ve gönüllü birkaç subay Trablusgarp’ a giderek halkı örgütlemişlerdir.

Trablusgarp Savaşı kısaca önemi, nedenleri ve sonuçları hakkında tüm bilgileri önemli başlıklar altında paylaşacağız.

Trablusgarp Savaşı Tarihi

1911-1912 yılları arasında gerçekleşmiştir. Trablusgarp, 1551’ de Osmanlı denizcilerinden Turgut Reis tarafından Osmanlı’ ya dahil edilen, günümüzde Libya sınırları içinde olan bölgedir. 1900’ lü yılların başlarında zayıflayarak çöküş dönemine giren Osmanlı Devletinin Trablusgarp’ ı koruyacak gücü kalmamıştı. Bölgede ne ordu kurabiliyor ne de teçhizat gönderebiliyordu. O dönemde İtalya Trablusgarp’ ı sömürge haline getirmek ve Akdeniz üzerinde hakimiyet kurarak deniz ticaretini yürütmek istiyordu. İtalya bölgeyi ele geçirerek Afrika’ ya yeni bir sömürge kapısı açma planları yapıyordu. İngiltere ve Fransa’ da İtalya’ yı yanlarına çekerek daha da güçlenme derdindeydi ve İtalya’ nın Trablusgarp’ a saldırmasına göz yumuyorlardı. Osmanlı Devleti’ nin güçsüzlüğünden yararlanarak İtalya, 28 Eylül 1911’de Osmanlı Devletine 24 saat içerisinde Trablus ve Bingazi’ yi tahliye etmesi için bir ültimatom gönderdi. İsteği kabul edilmeyince de 29 Eylül 1911’ de Trablusgarp Savaşı başladı.

Kısaca Trablusgarp Savaşı özetinianlattıktan sonrabiraz daha detaya girerek savaşın nedenleri, önemi ve sonucunu anlatmaya devam edelim.

Trablusgarp Savaşı Hangi Devletler Arasında Olmuştur?

Trablusgarp Savaşı özet kısmında da anlattığımız gibi Osmanlı Devleti ve İtalyan Krallığı arasında olmuştur.

Trablusgarp Savaşı Nedenleri

İtalya Krallığı siyasi birliğini geç kurmuş ve kendine yeni sömürge arayışları içine girmişti. Habeşistan’ a saldırmış ve başarısız olmuştu. Almanya ve İngiltere’ de İtalya’ ya destek veriyordu. Çünkü yanlarında yer almasını istiyordu. Bu sırada Osmanlı Devleti’nin sahip olduğu ancak güçsüzlüğü nedeni ile yeterli savunma sağlayamadığı Trablusgarp İtalya’ ya yakın olması, deniz ticaret yollarının üzerinde olması ve en önemlisi zengin maden yataklarına sahip olması nedeniyle İtalya’ ya oldukça cazip geliyordu. Osmanlı Devleti’ nin bölgede ki yetersizliğini fırsat bilerek ele geçirmek istedi.

Trablusgarp Savaşı Nedenleri

Trablusgarp Savaşı Önemi

Osmanlı Devleti’ nin çöküş döneminde İtalyanlar Rodos ve On iki Ada’ yı ayrıca Çanakkale Boğazı’ nı ablukaya alarak Osmanlı’yı sıkıştırmış ve Trablusgarp için barışa razı etmeye çalışlardı. Osmanlı razı olmadı ancak savaşacak gücü de kalmamıştı. Böylelikle barış imzalamak zorunda kaldı. 1912 de Uşi Antlaşması ile Trablusgarp İtalyanlara bırakıldı. Ayrıca Balkan Savaşları da başlamıştı. Uşi Antlaşması ile Rodos ve On iki Ada da Balkan Savaşları sonunda geri alınmak üzere İtalyanlara bırakılmıştı.

Trablusgarp Savaşı Önemi

Trablusgarp Savaşı Sonuçları

Trablusgarp Savaşı özeti ile anlattığımız gibi Trablusgarp, Osmanlı’ nın Kuzey Afrika’ da ki tek toprağı idi. Savaş sonrası Osmanlı Devleti Kuzey Afrika’ da ki varlığını tamamen kaybetti. İtalya Ege Ve Akdeniz’ de önemli bir güç haline geldi. Ayrıca On iki Ada’ da kaybedilmiştir. Osmanlı Devleti askeri gücünü tamamen kaybetti.

Trablusgarp Savaşı Sonuçları

Trablusgarp Savaşı Ve Balkan Savaşları

Trablusgarp Savaşı kısaca anlattık. Akabinde Balkanlarda Bulgaristan Krallığı ve Sırbistan Krallığı hakimiyet kurma çabasındaydı. Bunun üzerine 8 Ekim 1912 ve 10 Ağustos 1913 tarihleri arasında Osmanlı İmparatorluğu dört devlete karşı savaştı ve bu Balkan Savaşlarında Batı Trakya, Makedonya, Arnavutluk, Ege Adaları kaybedildi.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?