Neden ‘bir kova buz’u başlarına döküyorlar?

ALS hastalığına dikkat çekmek için hazırlanan ”bir kova buz” kampanyası sosyal medyada trend oldu… Bakın kampanyaya hangi ünlüler katıldı?..

2012 yılında Amerika’da ALS hastalığına yakalan Pete Frates adlı beyzbol oyuncusunun yakınlarının başlattığı bir kampanya tüm dünyaya yayıldı…

ALS‘ye dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için hazırlanan ‘bir kova buz‘ kampanyası kısa süre içerisinde sosyal medyada trend oldu. Birçok ünlü isim kampanyaya çektiği videolarla destek veriyor.

Amerikalılar, “motor nöron” hastalığı olarak bilinen ALS için ilginç bir sosyal medya kampanyası başlattı. “Bir kova buz” adlı akıma göre, meydan okuma davetini alan kişinin 24 saat içinde başından aşağı bir kova buzlu su dökmesi gerekiyor. Dökerse, 3 kişiye daha teklif gönderiyor. Eğer dökmezse, ALS için 100 dolar bağış yapması gerekiyor. Tabi her ikisi de yapılabiliniyor. Bu akım sayesinde #IceBucketChallenge etiketiyle yapılan paylaşımlar Twitter’da bir haftada 720 bine ulaşırken birkaç gün içinde ALS için 9,5 milyon dolar bağış toplandı.

Kampanyanın önemli bir boyutu, kovayla buz dökme eyleminin sosyal medyada fotoğraf ya da video olarak paylaşılması… Böylece kampanya daha iyi duyurularak dayanışmanın gücü de artmış olacak. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Microsoft kurucusu Bill Gates, futbolcu Cristiano Ronaldo, talk show yapımcısı Jimmy Fallon, şarkıcı Justin Timberlake, Justin Bieber, ünlü oyuncular Hilary Duff ve Mickey Rourke da kampanyaya katılan ünlüler arasında.

Tüm dünya bir anda bu etkili kampanyanın etkisinde kaldı. Yapımcı ve yönetmen Steven Spielberg, aktrisler Jessica Alba, Eva Longoria, Jessica Biel, aktörler Mickey Rourke, Russell Crowe, Hugh Jackman, komedyen Conan O’Brien, şarkıcılar Jennifer Lopez, Jon Bon Jovi, Chris Brown, Taylor Swift, Lady Gaga gibi ünlü isimlerin destek verdiği kampanyaya, spor camiasından da birçok kişi katılıyor.

Son olarak Türk futbolcular Arda Turan, Burak Yılmaz ve Emre Çolak’ın da katıldığı “bir kova buz” kampanyasında Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Neymar, Felipe Melo, Rio Ferdinand, Marco Reus, David Alaba, Daniel Alves, Vincent Kompany, Mario Götze, Paul Scholes, Darren Fletcher gibi futbolcular Kobe Bryant, Lebron James, Kevin Durant, Russell Westbrook, Carmelo Anthony gibi basketbolcular da destek verdi.

Pekiyi, kampanyanın da etkisiyle adını tüm dünyaya duyuran ve hakkında fikir sahibi olmayan insanlarda dahi merak uyandıran ALS hastalığı nedir?

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), motor nöron hastalığı olarak da anılır. Merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin kaybından ve harabından ileri gelen ilerleyici bir hastalıktır. Kas erimesi ve kas güçsüzlüğü görülür.

Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı 100.000 de 1-1,5 civarında olan hastalık, daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Kaslarda erime ve güç kaybı hastalığın ilk belirtileridir. Bazı hastalarda yutma bozukluğu ve ses boğukluğu olarak da görülür. Muayene ve EMG sinir testi ile tanı konur.

ALS için henüz bir tedavi bulunamamıştır. Hastaya ancak düzenli fizik tedavi uygulanabilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?