Sarı Kanarya

Neden Sarı Kanarya, Kara Kartal ve Aslan?

Türkiye’nin büyük takımlarından Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın simgeleriyle renkleri ne anlama geliyor? Aslında hepsinin bir hikayesi var…

Temelleri İngiltere’de atılan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde ticaret limanlarındaki kentlere yerleşen İngilizler tarafından ülkemize getirilen futbol, ülkemizin tartışmasız en sevilen sporu. O dönemlerde İstanbul, İzmir ve Selanik şehirlerinde başlayan futbol daha çok İngiliz ve Yunanlar tarafından oynanmış ve yaygınlaşıp bizler tarafından oynanması ise zaman almıştır.

1903 yılında Beşiktaş, 1905’de Galatasaray ve 1907 senesinde Fenerbahçe takımlarının kurulmasıyla beraber futbol daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. Büyük taraftar grubuna sahip olan bu takımları simgeleyen Kara Kartal, Sarı Kanarya ve Aslan’ın doğuşu da taraftarları sayesinde olmuştur. Hepsinin birbirinden değişik hikayesi olan bu simgelerin nasıl ortaya çıktığını gelin öğrenelim…

nihat-15112016

Galatasaray

Galatasaray’ı simgeleyen Aslan, kendi takımının oyuncusundan geliyor. 1902 senesinde doğan Galatasaraylı futbolcu Nihat Bekdik, futbol oyunculuğuna Galatasaray Lisesi dönemlerinde başlıyor. Yalnızca futbolla değil, üç adım atlama, yüksek atlama, binicilik, yelken ve yüzmeyle de ilgilenen Bekdik, 20 yıl futbol oynamış ve 268 kez forma giymiştir.

8 yıl Galatasaray’ın ve 8 kez de A Milli Takım’ın kaptanlığı yapan Bedik, 1936 yılında profesyonel olarak oyunculuğu bırakmış ancak spora devam etmiştir. Galatasay’a bıraktığı en güzel şeylerinden biri de şüphesiz “Aslan” lakabı olmuş. Nihat Asım Bekdik’in futbol oyunculuğu dönemlerinde “Aslan Nihat” olarak anılmasından sonra bu lakap tüm takıma atfedilmiştir.

Fenerbahçe

Fenerbahçe’nin simgesi olan Sarı Kanarya da kendi kalecisi olan Cihat Arman’dan geliyor. 1939 yılından 1952 yılına kadar Fenerbahçe’de forma giyen kaleci Cihat Arman,  o dönemlerde “uçan kaleci” olarak anılıyor.

Fenerbahce2-15112016

Sahaya daha çok kanarya sarısı formasıyla çıkan Arman, bir oyunda topu adeta kaleden uçarak çıkartıyor. Ve tam o sırada bir taraftarı “hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu” diye bağırıyor.

Zihinlerde o günden sonra yer eden kanarya ismini basının da kullanmaya başlamasının ardından Sarı Kanarya tam olarak Fenerbahçe’nin simgesi haline geliyor.

Beşiktaş

Beşiktaş’ın simgesi olan Kara Kartal’ın ortaya çıkışı da takımın bir taraftarı tarafından oluyor. Süleymaniye ile 19 Ocak 1941 Pazar günü Şeref Stadı’nda maça çıkan Beşiktaş, başarılı bir performans sergiliyor.

besiktas-15112016

Maçın ikinci yarısının ortalarında Beşiktaş takımı, önde olmasına rağmen rakip kaleye bitmek tükenmek bilmeyen hücumlar gerçekleştirdiği sırada siyah beyazlıların akın yönü olan Şeref Stadı’nın Atatürk panosu bulunan tarafındaki tribününden bir taraftar, “Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar” diye bağırıyor.

Şeref Stadı’nı dolduran binlerce taraftar ve maçı takip eden gazetecileri bir anda etkileyen balıkçı Mehmet Galin’in bu tezahüratı, o maçtan sonra Beşiktaş’ın sembolü oluyor.

Pekiyi, bu takımların renkleri ne anlama geliyor?

Beşiktaş (Siyah-beyaz)

Türkiye’nin en eski kulübü olan Beşiktaş, kurulduğu 1903 yılında rengi kırmızı-beyaz. Ancak Balkan Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğunun yenik çıkması ve ülkede büyük üzüntü yaratması sonucunda, bu savaşta verilen kayıplar anısına Beşiktaş formasındaki kırmızıyı siyaha çeviriyor.

Fenerbahçe (Sarı-lacivert)

Fenerbahçe’nin rengi olan sarı ve lacivert ise asalet ve gıptayı simgeliyor. Fenerbahçe Kulübü tüzüğünde, lacivert rengin asaleti, sarı rengin ise Fenerbahçe için duyulan gıptanın ifadesi olduğu belirtiliyor.

Galatasaray (Sarı-kırmızı)

Galatasaray, sarı ve kırmızı renkleri ise Gül Baba Efsanesi’nden geliyor. Efsaneye göre, Osmanlı Padişahı 2. Beyazıt, gezintiye çıktığında Gül Baba’nın yetiştirdiği gül bahçesini görüyor ve Gül Baba ile görüşmek istiyor.  Padişah ile görüşen Gül Baba da 2. Beyazıt’a sarı ve kırmızı renkli 2 adet gül veriyor ve bahçeye de okul yapılmasını istiyor. İşte bu bahçeye de  Galatasaray Lisesi yapılıyor. Galatasaray’ın  1908 yılında yapılan ilk maçına sarı-kırmızı formayla çıkması da bu efsaneye dayanıyor.

Futbol nedir ve nasıl oynanır? Animasyonlu anlatım…

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?