Nefes Kokusu Özellikle Sabahları Neden Kötü Kokar?

Nefes kokusu sadece modern çağın değil antik dönemin de kabusu imiş. Hipokrat nefesin güzel kokması için şarap ve birtakım baharatlarla gargara yapılmasını tavsiye etmiş. Roma dönemde de nefes tazeleyen solüsyonlar hazırlanmış. Kötü nefes kokusu bir süre sonra etrafınızda kimsenin kalmamasına dahi sebep olabilecek kadar büyük bir problemdir. Nefes kokusu sadece biz insanların sorunu değil üstelik. Köpeklerin, sincapların, zürafaların ve hatta hipopotamlarına nefeslerinin koktuğu bilinmektedir. Nefes kokusu nedenleri arasında aroması güçlü ve keskin kokulu yiyecekler tüketmenin de rolü vardır. Sözgelimi sarımsak koku olarak en etkili besinlerden birisidir. Sarımsak kokusu ertesi gün kadar sürer. Bunun sebebi kokunun akciğerlerdeki havaya sinmesi ve deri gözeneklerinden dışarı taşmasıdır.

 Nefesimiz Özellikle Sabahları Neden Kötü Kokar 1

Bazı hastalıklar da kötü nefes kokusu sebepleri arasında sayılabilir. Şeker hastalarında mayamsı, böbrek rahatsızlığı olanlarda balık benzeri, bademcik iltihabı olanlarda ise peynirimsi nefes kokusu hissedilir. Fakat en yaygın ağız kokusu sebebi gündelik ağız bakımının yapılmamasıdır. Gıda artıkları dişlerin, diş tellerinin, dolguların, protezlerin aralarına ve içlerine dolarak birikir ve kokuya sebep olur. Kokuya sebep olan şey tam olarak ağız içinde yaşayan ve gıda artıkları ile beslenen bakterilerdir. Bakteriler bu gıda artıklarını yerken sülfür gazı yayarlar. Bu gaz aynı zamanda çürük yumurtaya da kokusunu veren gazdır. Ağız içi bakteriler dilin arka bölümünde birikirler ve sabahları dilimizde gördüğümüz beyazlığın sebebi de onlardır.

Nefes kokusunun en kötü taraflarından birisi de bunu anlamanın zor oluşudur. Yani nefesimizin koktuğunu çoğu kez anlamamız zordur. Nefesinizin kokup kokmadığını anlamak için diş hekimlerinin önerdiği basit bir testi uygulayabilirsiniz. Dilinizi iyice çıkartın ve el bileğinizi dilinizin kökünden ucuna kadar sürterek yalayın. 10 saniye kurumasını bekleyin ve koklayın. Eğer koku hoşunuza gitmediyse bu, önlem almanız anlamına geliyor demektir.

Ağzımızda salgılanan tükürük, antibakteriyel özelliği ile ağzı hep ıslak tutar ve nefesin kötü kokmasını engeller. Ağız kokusu yapan bakteriler oksijenin ya çok az olduğu ya da hiç olmadığı bölgelerde yaşamayı severler yani anaerobiktirler. Tükürüğümüz ise fazla miktarda oksijen içerir. Uyku esnasında ağız içimizde yoğun miktarda bakteri ürer ve bu da sabahları uyandığımızda nefesimizin kötü kokma sebebidir. Tükürük bezlerimiz uyku sırasında yemek yemediğimiz ve uyuduğumuz için oldukça yavaş çalışır ve bu da ağzımızın kurumasına ve kötü kokmasına sebep olur. Yani biz uykudayken az çalışan tükürük bezleri ve çoğalan bakteri miktarı nefes kokusuna sebep olur.

Nefes kokusu giderme için yapılacak en doğru şey dişleri her gün düzenli olarak fırçalamak ve fırçanın ulaşamadığı kısımları da diş ipiyle temizlemektir. Dişlerin yanı sıra dilin üzeri de fırçalanmalı ve gün içinde ağız içini nemli tutmak için yeteri kadar su içilmelidir. Elbette yılda iki sefer diş hekimini ziyaret ederek, diş ve ağız içi kontrollerini yaptırmak da nefes kokusu giderme ve en baştan önleme hususunda önemli bir adım olacaktır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?