Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir?

Bir gezegenin hangi renkte göründüğü bileşimiyle ilişkilidir. Gaz devleri olarak malum gezegenlerden olan Neptün katı bir dış yüzeye haiz değildir.  Aslen bir tek metanın tesiri hesaba katılmış olduğunda Neptün’ün mavi-yeşil bir renkte görünmesi gerekir. Örneğin atmosferi Neptün’ünkine benzer bir bileşime haiz olan Uranüs mavi-yeşil renkte görünür.

Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir?

Son derece büyük bir ilgi konusu olan Neptün, bilim adamları tarafından da oldukça merak konusu olmaktadır. bu gibi sebeplerden dolayı da Neptün hakkında bilgi almak isteyen kişiler her geçen gün daha da farklı bilgilere ulaşmak istemektedir. Bu bilgiler ışığında, bu gezegenin mavi olması da büyük bir ilgi çekmeye devam etmektedir.

Neptün Ne Zaman Keşfedildi?

Neptün gezegeni, gezegenler arasında en son keşfedilmiş olan bir gezegendir. Neptün’ün keşfinden sonra herhangi bir gezegen daha keşfedilmemiş olup, bu gezegen aynı zamanda galaksideki en ücra köşede bulunan gezegen olma özelliğine de sahip olmaktadır. Birbirlerine bu kadar çok benzeyip bu kadar farklı yapıda iki gezegen olsalar da Neptün Gezegeni bugün insanlık tarafınca keşfedilmiş olmasını büyük oranda Uranüs Gezegenine borçludur.

Uranüs keşfinin hemen ardından, yeni bulunan bu gezegen üzerinde de bilim adamları son derece uzun bir süre bu gezegen üzerinde kapsamlı araştırmalar yapmaya devam etti.  Onu yörüngesi içinde tedirgin eden bir şeyler olmalıydı. Bilim insanoğlu Newton’un Evrensel Küte Çekim Yasasını da kullanarak bu duruma bir tek Uranüs’ün de ötesinde bulunabilecek hatırı sayılır bir kütlenin sebep olabileceği üzerinde durdular. Neptün açıları da, yapılan araştırmalar kapsamında yer almaktadır.

Bilim insanları, Uranüs’ün çevresinde, Newton’un kütle çekim yasasına göre birtakım bulgular olabileceği konusunda oldukça uzunca düşündü. Neptün’ün keşfinde 3 bilim insanoğlunun adı geçer. Urbain Le Verrier kâğıt kalem üzerinde, yörünge hesaplarını yapar ve Neptün gezegenini keşfeder.

Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir? 1

Aynı tarihlerde John Couch Adams’da aynı yörünge hesaplarından yola çıkarak Neptün’ü keşfeder sadece Berlin Gözlemevi‘ne giderek Johan Galle tarafınca fizyolojik olarak keşfedilmesine sebep olur. 1846’da Neptün’ü fizyolojik olarak keşfeden ilk fert Galle‘dir.

Neptün Neden Mavidir?

Gaz devlerinden önde gelen Neptün gezegeninin katı bir yüzey yoktur. Güneş sisteminin Güneş’ten uzaklık sırasına göre 8. Gezegenidir. Kütle açısından Jüpiter ve Satürn’den sonrasında 3. çap açısından bu iki gezegen ve Jüpiter, Satürn ve Uranüs’ün ardından 4. Sırada yer alır. Neptün parlak mavi bir renkte görünür. Bu renk görüntüsü gezegenin bileşimleri ile ilgilidir. Neptün atmosferi helyum, hidrojen, metan gazlarından doğar.

Neptün’ün üst atmosferindeki metan, güneşten gelen kırmızı ışığı emer ve öteki dalga boyundaki ışınlar geri yansır. Neptün bundan dolayı mavi renkte görünmektedir. Güneş sistemindeki en sert fırtınalar Neptün’dedir, saatte 2400 km hızla esen fırtınalar vardır.

Gezegenler birbirine çeşitli uzaklıktadır. Neptün’ün ise güneşe bakılırsa içinde 8 gezegen uzaklığındadır. Neptün’ün rengi mavidir batığımızda eğer ki bakmak mümkün olursa göreceğimiz mavi bir gezegen olacaktır.

Neptün Nedir, Ne Zaman Keşfedildi, Neden Mavidir? 3

Neptün mavi rengine sahip olması sebebi ile de diğer gezegenlere nazaran çok daha yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir. Gezegenlerin haiz oldukları renkler bileşimleriyle yakından ilgilidir. Neptün’ün atmosferi metan, amonyak, helyum, hidrojen ve su maddelerinden oluşmaktadır. Belirli başlı gaz devleri olarak bilinen bazı gezegenler vardır bu kategoriye Neptün de dâhil edilmektedir. Neptün’ün dış yüzeyi olarak katı bir yüzeye haizdir. NASA tarafınca 1989 senesinde Voyeger 2 aracının çektiği fotoğrafta Neptün gezegeninin ara ar siyah boşluklar halinde fakat genel olarak mavi renkte olduğu görülmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?