Nesli tükenen hayvanlar: Moa

Tüm zamanların en büyük kuşu kabul edilen moaların, 700 yıl kadar önce soyunun tükendiği biliniyor. Peki, moa nasıl bir hayvandı?

Yeni Zelanda’da 7 milyon yılı aşkın süre yaşadıktan sonra nesli tükenen moalar, uçamayan kuş türlerindendi. Devekuşunu andıran bu kuşların boynu uzun, başı küçük, gagası sağlam, bacakları ise çok güçlüydü.

Birçok türü olan moa kuşları 13-26 arasında farklı kategoriye ayrılıyordu. Farklı türlerdeki moaların boyutları da türlere göre değişiyordu. Bazı türlerin boyu 3 metreyi ve 250 kiloyu aşarken, bazıları da ancak bir hindi kadardı. Kırmızı renkli deriye sahip olan bu kuşların, koyu renk tüylerinin ya uçları beyazdı ya da ortası sarı çizgili ve kenarları morumsuydu. Moa kuşları; otlar, tohumlar, meyveler ve yapraklar ile besleniyordu.

Moa_1

Geçmişte insanlar, yaklaşık 18 cm olan moaların yumurtalarını kap olarak kullanıyordu. Günümüzde moalara ait fosil yumurtalar, koleksiyoncuların elinde bulunmaktadır. Ayrıca halen moalara ait yumurta kabuklarına Yeni Zelanda kıyılarında rastlanabilmektedir.

Moa kuşları nasıl yok oldu?

İnsanlar Yeni Zelanda’ya ayak bastıklarında moaların soyu neredeyse tükenmek üzereydi. Uçma kabiliyeti olmayan moalar, sadece bitkiyle beslendikleri için neredeyse hiç düşmanlar yoktu. Onların en büyük düşmanı insanlardı… Moa kuşlarının büyük çoğunluğu insanlar tarafından avlanmıştır. Bununla beraber bazı uzmanlar, moa kuşlarını soylarının tükenmesinin tek nedeninin insanlar olmadığını belirtiyor. Bu uzmanlara göre; büyümesi çok geç tamamlanan moa kuşları, diğer yırtıcı kuşların avı oluyordu. Moa kuşlarının yavru olarak yaşadıkları dönem 10 yıl kadardı ve bu dönemde kendilerini koruyamıyorlardı. Küçük başları ve ince boyunları yırtıcı kuşların hedefi oluyordu.

moa_1304151986 yılında Yeni Zelanda’daki Owen Dağı’nda araştırma yapılırken hiç bozulmamış bir moa ayağı bulunmuştu. Bu durum o zamanlar şaşkınlık yaratmıştı. Yakın zamanda ise daha ilginç gelişmeler yaşandı. Auckland Üniversitesi’nden öğrenciler, Yeni Zelanda’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bölgede, 600 yıllık bir fırın üzerinde adaya özgü Moa kuşu kalıntısı buldu.

Coromandel kıyısının doğusunda bulunan Great Mercury Adası’na, eğitim kapsamında kazı için giden arkeoloji öğrencileri 15-10 metre boyundaki antik Coralie Bay kumulunda çalışmalar yaptı. 3 hafta devam eden kazılarda öğrenciler kemik ve taş parçaları da dahil olmak üzere 13000 adet obje çıkardı. Daha önce de bulunduğu için moa kuşunun kemiklerini bulmak fazla ilginç değil belki, fakat yenmiş moa kalıntılarına rastlamak özellikle bulunduğu bölge için sıra dışı bir olay.

Bir başka ilginç olay da kazılarda önemli miktarda, volkanik kalıntılardan meydana gelen obsidyen taşının bulunmuş olması. Obsidyen bu adada bulunmuyor. Yani bulunduğu bölgeye insanlar tarafından Mayor Adası’ndan getirilmiş olabileceği düşünülüyor.

Obsidyenden yapılma bir bıçak da, bir fok balığının omuz ve yüzgeçlerine sıkışmış şekilde bulundu. Fakat adada 600 yıldır üremeye devam eden bir fok nüfusu da yok.

Tüm bu bulgular, moa kuşlarının neslinin insanlar tarafından sonlandırıldığını doğrular gibi. Ne dersiniz?..

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?