deniz ineği

Nesli tükenmekte olan hayvanlar; deniz ineği!

Denizin sakin canlılarından olan deniz ineği nasıl bir hayvandır? Deniz ineği nerelerde yaşar ve nasıl beslenir?..

Deniz ineği (Latince: Sirenia) sadece suda yaşayabilen ve günümüzde 4 türü kalmış olan, otobur bir memelidir. Bugün yaşayan hayvanların arasında en yakın akrabaları fillerdir.

Balinalar ve yüzgeçayaklılardan sonra deniz inekleri üçüncü büyük deniz memelisi grubudur. Vücut yapıları yüzgeçayaklılarda olduğu gibi karada hareket etmeye uygun değildir. Bu nedenle yalnızca suda yaşarlar. Balinalar gibi fazla açıklarda yüzmezler, genellikle kara yakınlarında veya nehir gibi tatlı sularda kalırlar.

Deniz inekleri iri yapılı, silindirik bir vücuda sahiptir. Bugün yaşayan türlerin vücut ölçüleri 2,50 metre uzunluğa ve 250 – 1500 kg ağırlığa ulaşır. 18. yüzyılda henüz keşfedilmesinden 27 yıl sonra insanlar tarafından soyu tüketilen “Steller denizineği” 7,5 m uzunluğa ulaşıyordu.

deniz ineğiDeniz ineği 2 familyaya ayrılır; Dugonggiller ve Manatigiller. Deniz ineğinin ön ayakları yüzgeç şeklindedir. Arka ayakları ise birleşik ve yassı bir yüzgeç gibidir. Ön ayakları birer yüzgeç şeklini almış, arka ayakları ise birleşip daha büyük, yassı bir yüzgeç olmuştur. Bu arka yüzgecin şekli Manatigiller ile Dugonggilleri birbirlerinden farklı kılan en mühim özellikleri taşımaktadır. Dugongların kuyruğu hilal şeklinde iken Manatilerin kuyruğu yuvarlak veya kürek şeklindedir.

Deniz ineği nerede yaşar?

Bugün yaşayan deniz ineği türlerinin yaşam alanları birbirinden kopuktur. Hiçbir yerde iki farklı tür bir arada bulunmaz. Gugonggiller familyasının tek temsilcisi Dugong sadece Hint Okyanusu’nda, Doğu Afrika’da, Kızıldeniz’de, Güneydoğu Asya kıyıları ve Avustralya’nın kuzey kıyılarında yaşar. Manatigiller türlerinden Karibik manatisi, Meksika körfezi, özellikle Florida kıyıları ve ABD’nin diğer güneydoğu ve kuzeydoğu kıyılarında; Amazon manatisi Güney Amerika’nın Amazonas bölgesinde ve Afrika manatisi ise Nijer ırmak sisteminde ve Batı Afrika’nın Senegal ile Angola’nın kuzeyi arasında kalan bazı ırmaklarda yaşarlar. Ama günümüzde nesilleri tükenme tehlikesi altındadır.

Bugün yaşayan deniz ineği türlerine genellikle tropik iklimde rastlanır. Ancak soyu tükenen Steller deniz ineği kuzey kutbuna yakın Bering Denizi’nde yaşamaktaydı. Deniz ineklerinin yaşam şekilleri ve davranışları hakkında yeterince bilgi yoktur. Normalde yalnız veya küçük bir aile içinde yaşarlar. Nadir olarak yüzlerce deniz ineğinin toplandığı da görülür. Yaklaşık iki yıl süren anne-bebek ilişkisi dışında hiçbir sosyal bağ yoktur. Aralarında anlaşmaları ses yoluyla gerçekleşir.

deniz ineğiDeniz inekleri daima yavaş yüzerek ve kendilerini akıntıya bırakarak hareket ederler. 1-5 dakika arasında hava almak için su yüzüne çıkarlar ve 20 dakikaya kadar kesintisiz dalabilirler.

Deniz inekleri otoburdur; deniz otu, yosun, diğer su bitkileri ve bazı suyun üstüne sarkan ağaç yaprakları ile beslenirler. Manatilerin bir günde 90 kg bitkisel gıdaya ihtiyacı vardır ve bu yüzden günün 6-8 saatini yiyerek geçirir. Manatiler neredeyse sırf su yüzünde bulunan bitkiler ile beslenirken Dugonglar sadece suyun dibinde bulunan bitkiler ile beslenir.

Deniz ineklerinin belli bir çiftleşme zamanı veya çiftleşme davranışı yoktur. Dişi bir yıl içinde çok kez birden fazla erkek hayvan ile çiftleşir. 12-14 ay süren bir gebelikten sonra yavru, suyun içinde doğar ve hemen su yüzüne çıkar. Deniz ineği yavrusu doğduğu anda 10-30 kg ağırlığında olur. İlk 18 ay anne sütü ile beslenir ve sonra da yine birkaç ay annesinin yakınında kalır. Manatiler yaklaşık 40 yıl, Dugonglar ise 60 yıl kadar yaşar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?