Nesli tükenmekte olan hayvanlar; dev panda!

Panda dediğimizde akla gelen genellikle dev pandadır. Peki, sevimli dev panda nasıl bir hayvandır? 

Dev panda; ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, tembel, nesli tehlikede olan bir ayı türü. Panda dediğimizde akla gelen pandalar dev pandalardır. Çin’in dev pandaları dünyada en çok soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvan türlerinden birisidir.

Dev pandalar siyah beyaz renkte bir posta sahiptirler. Yetişkin pandalar yaklaşık 1,5 m uzunluğundadır. Erkek pandalar 115 kg ağırlığına ulaşabilirler. Dişi pandalar genellikle erkek pandalardan daha küçüktür ve 100 kg’a kadar ulaşabilirler.

Dev pandalar Sichuan, Gansu, Shaanxi ve Tibet gibi dağlık bölgelerde yaşarlar. Çin Ejderhaları, Çin’in tarihsel bir sembolüyken, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren dev pandalar da Çin’in resmi olmayan ulusal bir sembolü olmuşlardır. Pandalar eski çin ve japon uygarlıklarına göre kutsal hayvanlardır.

dev panda 1 020215Dev pandalar nasıl beslenir?

Dev pandalar, bilimsel sınıflandırmada etçil olarak sayılır ancak bir pandanın günlük besini genellikle sadece bambu bitkisinden oluşur. Bu nedenle aslında otçul olduklarını söyleyebiliriz. Pandalarda etçil hayvanlara özgü sindirim sistemi vardır, bir otçulun günlük besini ile idare ettikleri halde, bir etçilin basit sindirim özelliklerini yitirmemişlerdir. Bu yüzden bambunun tüketiminden az miktarda enerji ve az miktarda protein alırlar. Her zaman olmamakla birlikte et, balık ve yumurta da yerler. Dev panda bir günde 12-14 saatini beslenmeye ayırır ve 38 kiloya kadar bambu filizi ve yaprağını yiyebilir.

Pandalar çok yüksek dağlık alanlarda yaşarlar. Yaşadıkları alanlar sınırlı ve sıkışıktır. Ayrıca yaşadıkları bölgelerin ortalama sıcaklıkları da artmıştır. Tüm bunların başlangıcı bambu hasadından kazanılan kereste kazancının artması ve buna bağlı olarak da yabani pandaların yiyeceği olan mevcut bambuların yok olmasıdır. 1973’den 1984 yılına kadarki 10 yıllık süreçte Asya’nın 6 bölgesindeki yabani pandaların nüfusu yüzde 50 civarında azalmıştır.

dev panda 2 020215Dev pandaların nesli tükeniyor mu?

Dişi pandalar bir doğumda en fazla 4 yavru dünyaya getirir. Bu yavrulardan zayıf olanları ise doğumdan sonra ölebilir. Dişi pandalar üremek için erkek seçimi konusunda oldukça seçicidir. Erkek panda dişi pandanın kalbini kazanır ve çiftleşme başarılı olursa yaklaşık 120 ila 160 gün sonra en fazla 4 yavru panda doğar. Genellikle 1 ya da 2 panda dünyaya gelir. Yeni doğan panda ancak bir fare büyüklüğünde ve 100-150 gr ağırlığındadır. Anne pandalar bebeklerine çok düşkündür. Yavru pandalar 3 aylıkken yürümeye, 5 aylık olduğunda ise koşmaya ve bambu yemeye başlar. 1,5 yaşına geldiğinde ise annesinin yanından ayrılır ve yalnız yaşamaya başlar.

Nesilleri tükenmek üzere olan dev pandalar koruma altındadır. Çin’de doğal ortamda yaşayan pandaların sayıları sadece 1000 civarında iken, koruma altındaki hayvanat bahçelerindeki dev panda sayısı ise 100 civarındadır. Çin’deki bambu ormanlarının giderek yok olması, pandaların hayatını da tehdit etmektedir. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) pandaların nesillerinin tükenmesini engellemek için çalışmalarına devam ediyor. Dev pandalar, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) için ayrı bir anlam taşır, çünkü bu sevimli hayvan 1961 yılından beri vakfın sembolüdür.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?