Nesli tükenmekte olan hayvanlar; kartal!

Üzerinde mikro kamera bulunan bir kartal, dünyanın en yüksek binasından aşağı süzüldü. Bu etkinlik nesli tükenmekte olan kartallara dikkat çekmek için yapıldı…

Bir grup doğa sever, nesli tükenmekte olan kartallara dikkat çekmek için üzerine bir mikro kamera yerleştirdikleri kartalı dünyanın en yüksek binasından bırakarak inanılmaz bir video kaydına imza attı. İşte, bir kartalın gözünden en yüksek binadan iniş!

Dubai’deki 95 kilometreden görülebilen 164 katlı Burj Khalifa’nın üzerinden salınan kartal, “insan yapımı yapı üzerinden, kayda geçen en yüksek kuş uçuşu”nu gerçekleştirdi. Videoda kartalın 828 metrelik binadan bırakıldığında gökyüzünde nasıl süzüldüğü ve yere nasıl indiği izlenebiliyor…

Kartal nasıl bir hayvandır?

kartal-2_160315Genelde dağlık ve ormanlık alanlarda yaşayan, yırtıcı kuşların en büyüğü olan kartal, dünyada uçarak en yükseğe çıkabilen kuş türüdür.

Uzun ve kıvrık gagalı geniş kanatlı hayvanın görme yetileri çok gelişmiştir. Etçil beslenen kartallar, çok yüksek tepelerde, kayalıkların en üst noktalarına yuva yaparlar ve oraya yumurtlarlar. Kartalların aile yaşantısı vardır; ömürleri boyunca tek eşle yaşar ve aynı yuvayı kullanırlar.

Anne ve baba kartal yuvayı sırayla bekler. Yumurtaların kuluçka dönemi 7-8 hafta sürer. En fazla 4-5 yumurta yumurtlayan kartal, her üç saatte bir yumurta yapışmasın diye döndürür. Bu sürenin sonunda yumurtadan çıkan yavruların en iri olanı, diğer kardeşlerini yer. Anne ve baba buna seyirci kalır, müdahale etmezler. Bu kartalların vahşi yaradılışlarının bir getirisidir. Yaklaşık 4-5 yaşlarındaki bir kartal tam olarak yetişkin sayılır. Bu yaştan sonra yetişkin tüyleri çıkar, kanat uzunluğu 2 metreye yaklaşır.

kartal-1_160315Dünya üzerinde bilinen yaklaşık yirmi tür kartal yaşar. Bunların en çok bilinenleri; kaya kartalı, tavşancıl yılan kartalı, kara kartal, bozkır kartalıdır. Ülkemizde en çok bulunanı ise yılan kartalıdır. Görme becerisi çok gelişmiş olduğundan, çok uzakta olan yılanı bile görüp havalanır. Saatte yaklaşık 350 km. hızla avına yaklaşan kartal yılanı kendisini sokamayacak şekilde yakalayıp, avıyla birlikte yükseklere duçar. Kayalıklara veya asfalt yola gelecek şekilde yılanı bırakır. Kayalara çarpan yılan ölür. Avını gelip tekrar alan kartal, götürüp yavrusuna verir. Çok akıllı bir hayvan olan kartalın avlanma şekli budur. Bu şekilde, tavşan, fare, yılan, balık, maymun vb. gibi birçok hayvanı avlayabilirler.

Bir koyunu kaldırabilecek güçte olan kartalın bacakları kaygan ve tüysüz ve avını yakaladığı sırada canlı olan av tarafından zarar görmeyecek şekilde özel bir deriye sahiptir. En büyük yırtıcı kuş olan kartal çok tüylü olmasına rağmen sahip olduğu toplam tüy ağırlığı yarım kiloyu geçmez.

Güçlü ve kendinden emin tavrı, asil duruşu sebebiyle birçok ülkenin, siyasi partinin, futbol kulübünün sembolü olan kartal yaradılışı gereği esaret altında yaşamayı sevmez. Ortalama 70 ile 100 sene yaşayan hayvan gücün simgesidir. Örneğin; ülkemizin en köklü futbol kulübü Beşiktaş kartal figürünü kullanır. Ayrıca tarihte birçok büyük devlet din ve devlet işlerini temsil etme anlamına gelen çift başlı kartal figürünü sembol olarak kullanmışlardır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?